Laušević na slobodi ako ga izruče Srbiji

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.677
Žarko Laušević (49) mogao bi u Srbiju uskoro da doputuje kao slobodan čovek ukoliko Sjedinjene Države odluče da ga izruče našoj zemlji. Takav rasplet događaja omogućava zahtev koji je, saznaje „Blic”, Slobodan Radovanović, srpski glavni tužilac, podneo Vrhovnom sudu Srbije.

Radovanović u tom zahtevu navodi da je Vrhovni sud Crne Gore prekršio zakon i izrekao previsoku kaznu Žarku Lauševiću.
- Ukoliko Vrhovni sud Srbije prihvati zahtev tužioca, Lauševiću će pravosnažna kazna od 13 godina zatvora biti ublažena. Kako je on već proveo četiri godine i sedam meseci u zatvoru, praktično bi se našao na slobodi - kaže izvor „Blica” iz srpskog pravosuđa.
Lauševiću je 2001. Vrhovni sud Crne Gore izrekao pravosnažnu presudu od 13 godina zatvora zbog krivičnog dela prekoračenja nužne odbrane, jer je hicima iz pištolja u noći između 30. i 31. jula 1993. u podgoričkom kafiću „Epl” usmrtio Dragora Pejovića (20), Radovana Vučinića (19) i ranio Andriju Kažića.
U zahtevu za zaštitu zakonitosti, koji je podneo 31. avgusta ove godine, tužilac Radovanović navodi da se Vrhovni sud Crne Gore „prividno kretao u granicama svoje nadležnosti”.
Srpski tužilac to obrazlaže činjenicom da se crnogorski Vrhovni sud u donošenju presude Lauševiću upustio u ocenu dokaza, što može da čini samo u slučaju da otvori glavni pretres, što taj sud nije učinio. Crnogorski najviši sud je, formalno tretirajući napad kao teško prekoračenje nužne odbrane, praktično tvrdio da je Laušević izvršio napad sa umišljajem, obrazlažući da je „zakonom zabranjeno preinačenje krivičnog dela na štetu optuženog”.
Takvo, izmenjeno činjenično stanje moglo je da se utvrdi samo posle novog izvođenja dokaza pred sudom. To Vrhovni sud Crne Gore nije uradio, konstatuje Radovanović u svom zahtevu.
Pravo Lauševića je povređeno i maja 2001, navodi srpsko tužilaštvo, budući da je Vrhovni sud Crne Gore tada odbio da razmatra inicijativu glumčevih branioca, koji su Saveznom tužilaštvu SRJ podneli zahtev za zaštitu zakonitosti.
Crnogorski sud je odbio da razmatra ovu inicijativu pozivajući se na rezoluciju o zaštiti prava i interesa Crne Gore, u kojoj se propisuje da se ne usvaja nijedan pravni akt ukoliko je donet bez legalnih crnogorskih predstavnika.
Žarko Laušević i dalje je u pritvoru u Njujorku i čeka odluku američkog suda o deportaciji u Srbiju, nakon što je 2. jula uhapšen zbog neposedovanja boravišne vize.
Američki sud bi odluku u slučaju Laušević mogao doneti 14. septembra. Tada je zakazano sledeće ročište, i to posle dva odlaganja na zahtev Lauševićevog branioca.
Ukoliko Vrhovni sud Srbije odbije zahtev tužioca, a Laušević bude izručen iz SAD, glumac, koji je državljanin Srbije, biće uhapšen odmah po sletanju na teritoriju Srbije, budući da je i dalje na snazi poternica koju je raspisao srpski sud.
Poternica za Lauševićem automatski će biti ukinuta jedino ukoliko Vrhovni sud Srbije prihvati zahtev tužioca Radovanovića za zaštitu zakonitosti.
Zahtev za ukidanje poternice još ranije je Trećem opštinskom sudu podneo advokat Slobodan Pajović, zastupnik Lauševića u Srbiji. Taj sud, koji je bio nadležan za raspisivanje poternice na temelju Lauševićevog prebivališta na opštini Vračar, odbio je zahtev branioca Pajovića uz obrazloženje da „nije naveo nijedan novi razlog koji bi osporio odluku o izdavanju poternice iz 2002”.
Pajović je podneo i Vrhovnom sudu zahtev za vanredno ublažavanje kazne, a našem listu je rečeno da će Vrhovni sud u septembru odlučiti o tom zahtevu.

Izvor:Blic Online | Najtiražnije novine u Srbiji |
 
Natrag
Top