Lako se ulazi u kreditno „ropstvo“

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Lako se ulazi u kreditno ropstvo

Koliko god je primamljivo to što će građani od maja lakše moći da dođu do kredita, stručnjaci upozoravaju na oprez. U kreditno “ropstvo” lako se ulazi, a ako plata kasni i dinar slabi, rata raste i svakodnevica se pretvara u agoniju.

31612_0807-razgovor-sa-bankarom-foto-o-bunic_f.jpg


Bankari:
Dvaput meri jednom seci



Narodna banka Srbije iduće nedelje usvojiće propis po kome će građani moći platu da opterete ratama do 40 odsto, a za stambene kredite i za 60 odsto. Osim ovih olakšica, dodatne mogućnosti za kreditiranje građani imaju kroz ponudu dinarskih subvencionisanih gotovinskih i potrošačkih kredita. Ovi zajmovi su naročito primamljivi jer se u prvoj godini otplaćuje samo kamata, dok u preostale dve i kamata i glavnica.

Ali pre nego što odlučite da li da se dodatno zadužite razmotrite da li ima potrebe za tim i možete li da to finansijski izdržite na duži rok. Brzopleta i nepromišljena odluka može dugoročno opteretiti kućni budžet.


- Ukoliko se ipak odlučite da uzmete zajam, imajte u vidu da u ponudi banaka postoje različite vrste kredita, zbog čega treba dobro da razmislite i raspitate se šta vam se nudi i štanajviše odgovara vašim potrebama – objašnjavaju u Narodnoj banci.

Obavezno se zapitajte da li možete da otplaćujete kredit. Da bi mogli da odgovorite na ovo pitanje, potrebno je na papir staviti koliko iznose ukupni mesečni prihodi, a koliko rashodi i da procenite da li ćete i kasnije biti u mogućnosti redovno da izmirujete obaveze. Ovo je naročito važno za kredite kod kojih može doći do promene uslova otplate. Tu spadaju zajmovi sa varijabilnom kamatnom stopom, koji su i najčešći u ponudi.


Od početka godine, blago je poraslo kašnjenje građana u otplati obaveza. Ohrabruje što je procenat iz prošlog meseca nepromenjen u odnosu na februar.
I Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, upozorava na opreznost. Dugalić preporučuje građanima da pri donošenju odluke o uzimanju subvencionisanih dinarskih kredita pažljivo procene svoje mogućnosti zaduživanja kako ne bi kasnije imali problema pri otplati.


- Savet svima je da veoma pažljivo procene svoje mogućnosti i da uporede svoja primanja sa opterećenjem koje će imati i da posle toga donose odgovarajuće odluke, a kako ne bi kasnije imali probleme – naglašava Dugalić.


Iako savetuju sa stanovišta nekog kome je u interesu odobravanje što više kredita i bankari preporučuju oprez. Po sistemu “dva put meri, jednom seci”.


- Naši građani moraju u prvom redu, racionalizovati svoje finansije i njihov novac mora biti trošen u skladu sa prioritetima: servisiranje fiksnih finansijskih obaveza, održavanje životno standarda, a nakon toga dolaze troškovi na takozvani luksuz. Potrošačko društvo obično ima tendenciju da ide malo obrnutim redosledom, ali ovo je vreme u kojem moramo biti krajnje racionalni – upozorava Nenad Lučić, menadžer za razvoj kreditnih proizvoda “Volks banke”.


Šoškić: Opravdana mera



Dejan Šoškić, predsednik Saveta NBS i kandidat za guvernera, izjavio je juče da je omogućavanje građanima da dobijaju kredite banaka po lakšim uslovima nego do sada, opravdana mera.
Sada je tražnja na tržištu manja nego u prethodnom periodu, što je, kako kaže Šoškić, otvorilo mogućnost za primenu takve vrste instrumenata, koji dozvoljavaju nešto veći stepen zaduživanja građana i nešto lakši način dobijanja kredita.
- To je opravdana mera kad ne postoji neposredna opasnost od inflacije u narednom periodu, ali ukoliko se to promeni, a postoje naznake da ovakva deflaciona situacija neće dugo trajati, onda svakako da se mora staviti pod lupu svaka od preduzetih mera - ukazao je
Šoškić.


Formula
- A Ukupni prihodi
Mesečna plata, penzija


Regres
Dečiji dodatak
Prihod od iznajmljivanja i davanja u zakup
Primanja od kamata na štednju
Ostali redovni prihodi


- B Ukupni troškovi
Hrana


Režija (struja, voda, grejanje…)
Troškovi za higijenu
Odeća i obuća
Troškovi za automobil (održavanje, osiguranje, servis)
Javni prevoz
Obrazovanje, kultura, zabava
Otplata postojećeg kredita
Ostali redovni izdaci


- C Razlika (A-B)
- D Rata kredita


Razliku (C) pomnožite sa 0,7
i dobićete najvišu moguću mesečnu ratu D=Cx0,7


Koliki kredit možete da priuštite?


Prema ustaljenim standardima, nakon otplate mesečne rate i plaćanja troškova hrane, režije, odeće, prevoza, higijene i zabave, kao i ostalih sitnica koje život znače na računu treba da preostane još oko 30 odsto iznosa mesečnih primanja.


Prema istim principima, taj se minimum obračunava, bilo da je u pitanju samac ili porodica. Ukupni troškovi ne smeju da prelaze 70 odsto prihoda - tek u tom slučaju kreditno ste sposobni. Izračunajte sva mesečna davanja (godišnja podelite sa 12 meseci) i oduzmite ih od ukupnih mesečnih prihoda porodice.


Taj iznos umanjen za 30 odsto, pokazuje dopuštenu maksimalnu mesečnu ratu. Toliki kredit sebi možete da dopustite.



Izvor: Blic/Danijela Nišavić
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top