Labus: Uvođenje evra spasava Srbiju

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Labus: Uvođenje evra spasava Srbiju
[/h] Izvor: Press


Beograd -- Jedino što može da spase našu privredu i ekonomiju jeste uvođenje evra kao zvanične valute u Srbiji, kaže Miroljub Labus.

6861645874f5c30f9836f3934620105_orig.jpg


Labus, profesor ekonomije na Pravnom fakultetu u Beogradu i bivši potpredsednik Vlade Srbije, kaže da mu mnogi zameraju na tom stavu i tvrde da je to neizvodljivo zbog samih pravila u Evropskoj uniji, ali on tvrdi da "zna da je izvodljivo".
Ono navodi da zna da "Evropska komisija, odnosno Evropska banka, ne bi bila srećna kada bismo mi uveli evro, ali ne bi mogli ništa da preduzmu da to spreče".
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]"Ako cene neprekidno rastu, vi ne možete da održavate stabilan nominalni kurs. Moja prognoza za prošlu godinu je bila 110 dinara za jedan evro. Nije se ostvarila u decembru, već sredinom februara ove godine. To je nešto što se moglo očekivati. Predložio sam da iduće godine ponovo razmatramo režim kursa, jer je to otvoreno pitanje", kaže Miroljub Labus govoreći o kursu evra.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
"To je u međuvremenu i pokazala praksa nekih malih zemalja u Evropi koje su uvele evro pre nego što su postale deo evrozone. Srbija je već trgovinski integrisana u evropsko tržište. Na drugoj strani imamo velike transakcione troškove zamene dinara za evro i evra za dinare i veliku neizvesnost. Da bismo našu trgovinu podstakli, moramo te rizike da otklonimo, a troškove da smanjimo. Jednostrano uvođenje evra to može da reši", objašnjava on.

Labus, na kritiku da to može da bude velika zamerka EU u pregovorima za članstvo Srbije, odgovara da i tako "mi za 10 godina nećemo ući u EU".

"Moje iskustvo je da, ako i primenite neke nestandardne mere, EU će, ako one daju rezultate, naći način kako da ih uskladi s pitanjem našeg članstva. Nema dileme da, ako se uvođenje evra pokaže kao dobro, EU neće stati iza toga", naglašava on.

Bivši potpredsednik Vlade kaže i da "kako sada stvari stoje, Srbija ulazi u recesiju. Nazvao bih je recesijom sa duplim dnom. Nije ona toliko strašna, kao što je bila 2009, ali je problem što se ponovo, samo posle tri godine, nalazimo u istoj situaciji. To znači da nismo rešili stvari koje je trebalo".

"Država je previše trošila i zaduživala se često, uz objašnjenje da će tako izbaviti privredu. Desilo se, međutim, da je država potrošila sve što je mogla i onda smo udarili u taj zid nemogućnosti daljeg finansiranja same države", objašnjava on.

 
Natrag
Top