ADMINISTRATOR
- Učlanjen(a)
- 10.05.1971
- Poruka
- 54.331

Kutije police sa sistemom
Uskladite si Vašu policu od kocki i pravougaonika, kako god Vam se sviđa: za podelu prostorije sa otvorima sa obe strane ili sasvim klasnično uz zid. Skockajte si praktični stolić za dnevni boravak sa prostorom za odlaganje.
U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam, ukoliko je moguće, iseku potrebne delove.
Sledeća uputstva za izradu prilagođena su pločama vlaknaticama srednje gustoće (MDF) debljine 19 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata.
Ploče su spojene uz brid kroz gornju i donju stranu pomoću po tri šrafa, zadnja ploča je smeštena u zadnjem otvoru. Ova konstrukcija izbegava dugotrajno spajanje tiplima i lepljenje, ali glave šrafova ostaju vidljive. Njih možete kasnije pokriti punilom ili lakom.
http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...24208/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare
Uputstvo


1
Bušenje delova za spajanje šrafovima
Da MDF ploče stranica i zadnje strane ne bi pukle kod uvrtanja šrafova, izbušite rupe za šrafove. U tu svrhu prvo označite poziciju bušenja na krovnim/podnim pločama.
Postavite po jednu stranicu tako na krovnu/podnu ploču, da nastane pravi ugao pod kojim će se kasnije spojiti šrafovima. Označite ivicu stranica na unutrašnjoj površini krovne/podne ploče. Na isti način ucrtajte ivice zadnje ploče na krovnim/podnim pločama i na stranicama.
Sada ucrtajte u udaljenosti pola debljine ploče (= 9,5 mm) od spoljnih uzdužnih ivica pozicije za tri provrta: jedan u sredini, a dva ostala po 40 mm udaljena od uske strane ploče. Izbušite provrte bušilicom i burgijom za drvo od 4,5 mm. Upustite provrte sa spoljnih strana toliko da glave šrafova više ne strše.
Kroz te provrte bušićete, nakon obrade površine, i rupe u ivice. Ali o tome ćemo kasnije.

2
Obrada površine
Prvo skosite bridove svih delova, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 150 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Površine obradite brusilicom i brusnim papirom granulacije 150 - 180.
Za pripremu upoznajte se prvo sa savetima za obradu i bezbednost koje je izdao proizvođač. Prekrijte Vašu radnu površinu brižljivo folijom ili starim novinama. Preporučujemo da koristite zaštitu za disanje, zaštitne naočari i rukavice. Sada valjkom ili pištoljem za prskanje nanesite temeljni popunjivač i dopustite da se dobro osuši.
Saveti za obradu MDF ploča:
MDF površine imaju visoku moć upijanja. Trebate da nanesete temeljni sloj pripremnog laka. Stoga je naročito ivicama potrebno posvetiti više pozornosti - što znači: naneti više slojeva. Moguće je da izbegnete zahtevan postupak popunjavanja (zatvaranja upijajućih površina gustim lakom koji popunjava neravnine, ogrebotine i pore na pločama) tako da upotrebite MDF ploču sa temeljnom folijom. Ona garantuje postizanje savršenog premaza i bez popunjivača – barem što se površine tiče.
Temeljno premazane površine i ivice fino obrusite; povisujte pritom granulaciju brusnog papira postepeno sa 180 preko 220 sve do 240.


3
Lakiranje ploča
Lakovi su dostupni u mnogim varijantama i cenovnim kategorijama. Odlučujući za odabir su mogućnost obrađivanja, tehnička opremljenost Vašeg doma i zahtevi na kvalitet i postojanost površine. Potražite savet u specijalizovanoj trgovini i isprobajte lakiranje jednostavno na nekom probnom komadu.
Kvalitetnija varijanta je na primer poliuretanski lak, odnosno dvokomponentni lak u boji koji se nanosi pištoljem za prskanje. U tu svrhu pomešajte lak u boji i otvrđivač prema uputstvu proizvođača i napunite smesom pištolj za prskanje.
Mi smo odabrali jednu boju za unutrašnje površine, a drugu za spoljne. Zato najbolje prvo lakirajte unutrašnje površine:
Položite ploču na dve letvice ili stalka, tako da praktički „lebdi“. Tako možete bolje lakirati ivice.
Na probnoj ploči podesite mlaz na mlaznici i količinu boje na regulacionom točkiću. Zavisno od smera prskanja, kod površina podesite mlaz horizontalno odnosno vertikalno, a kod ivica konusno.
Prskajte lak paralelno, u ravnomernim prugama koje se preklapaju oko četiri centimetra. Oprezno odložite delove, sve dok se površine nisu potpuno osušile.
Zatim slede spoljna površina i ivice. Ovaj put počnite sa zadnjim. U tu svrhu morate držati pištolj pod tačnim uglom, tako da se ivice pokriju lakom, ali da (već lakirana) donja strana ostane suva. Da bi bili sasvim sigurni, možete prvo pokriti donju stranu zalepljenom folijom. Odmah zatim premestite mlaznicu pištolja za prskanje i nastavite da radite na spoljnoj površini bez pauze.




4
Spajanje delova korpusa
Spojite po jednu krovnu/podnu ploču i jednu stranicu uz pomoć akumulatorskog odvrtača i šrafova sa upuštenom glavom 4 x 35 mm u ugao. Oprez! Pri tome je važno da kroz u tački 1 prethodno izbušene provrte, pre uvrtanja šrafova, bušite rupu od 3,5 mm u ivicu dela koji želite da spojite šrafovima. Inače postoji opasnost da MDS ploča pukne.
Spojite oba ugla u korpus. Zatim ga nataknite zadnjim ivicama na zadnju ploču koja leži ravno na radnoj površini i koja je već gotovo lakirana. Na kraju spojite korpus i zadnju ploču šrafovima.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova:
U onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa do dubine dovoljne da glava sasvim nestane u njoj. U drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa. Tako navoj šrafa može da dobro zahvati materijal.

5
Nalepljivanje kliznica za nameštaj
Da bi podigli donju površinu od poda, trebate – zavisno od podne obloge – da pričvrstite kliznice od filca ili plastike nekoliko milimetara uvučeno od uglova korpusa.

Preuzimanje konstrukcionog crteža u PDF-obliku
Preuzeto sa bosch-do-it.rs