Kusturica: Srebrenica je i moja tragedija

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Kusturica: Srebrenica je i moja tragedija


U svetu proslavljeni reditelj Emir Kusturica poručio je građanima Bosne i Hercegovine da je Srebrenica i njegova tragedija, jer se desila njegovom narodu, ljudima koji govore njegov jezik i da će zato, naravno, ostati osetljiv na nju.


24314_zabkusturica02-foto-d-danilovic_f.jpg




Kusturica je u intervjuu za "Avazov" politički magazin "Global", prvom od ratova na prostoru nekadašnje Jugoslavije, istakao da ne postoji tregedija koja se i njega ne dotiče.

Kusturica, rođeni Sarajlija, poručio je da, ukoliko Sarajevo hoće da napravi nešto od sebe, mora da se pomiri sa činjenicom da je stradalništvo nešto što ne sme da se zaboravi, ali i nešto na šta više, kako je rekao, ne može da se igra.


"To je politička sfera. Može Miro Purivatra (nekadašnji direktor Soroš Fondacije BiH) da prostre šest crvenih tepiha po gradu i da mu dođu svi ljudi od vrednosti velike, ali nije suština u tome. Divno je da ima festival, pa to radio ovaj ili onaj Soroševac, ali je suštinski da kad utvrdiš proporcije, što bi rekao pravi Sarajlija, gde sam ja u toj priči. Moraš biti realan gde si. Sarajevo se mora rešiti pozicije žrtve", naveo je on.

Kusturica, koji je na Mokroj Gori stvorio etnoselo "Drvengrad", kaže da ne želi da se pravda onima koji ga optužuju da je pio viski sa nekadašnjim predsednikom SRJ i Srbije Slobodanom Miloševićem, dok je Srebrenica gorela, jer on to, tvrdi, nije ni radio.


Podsetivši na reči Panča Vilje koji je rekao: "Plaši se metka koji se ne čuje, ono što se čuje, neće te pogoditi", Kusturica je rekao da on "nije balerina" i da je u životu prošao kroz mnoga uzbuđenja.


"Nisam ja balerina. Moj je život prošao u takvim uzbuđenjima, da ne može da stane u pet života. Iz moje impulsivnosti, iz mog viđenja sveta nastajala je jedna umetnost", naveo je poznati režiser.



Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top