Kurs dinara već viđen scenario

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kurs dinara već viđen scenario
[/h] Izvor: Dnevnik, Tanjug, Novosti

Beograd -- Dinar je danas oslabio prema evru za 0,1 odsto, tako da je srednji kurs 105,8694 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije.

19651543194f0578e740a51539808775_orig.jpg
Dinar slabi iz dana u dan, a sličnu priču imali smo i početkom prošle godine. Naime, u oba slučaja dinar je oslabio zbog veće tražnje.
Preduzeća i ostali koji vraćaju kros border kredite tražili su evro da bi na vreme izmirili obaveze.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Bankari kažu da je stabilizaciji kursa pomogla intervencija NBS u petak od 20 miliona evra. Centralna banka je tokom prošle godine prodala na međubanakrskom deviznom tržištu 50 miliona evra kako bi sprečila veći rast evra, ali je isto tako i kupila 60 miliona da ne bi dinar preterano ojačao.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ovi krediti se retko otplaćuju mesec za mesec a češće kvartalno ili polugodišnje ili čak jednom godišnje. Zato početkom godine pritisci porastu.

Međutim, ovih dana priliv deviza je bio veći jer je dosta turista iz bivših republika SFRJ i regiona provelo praznike u Srbiji, pa su menjali evre za dinar.

Ipak, veća ponuda deviz iz ovog izvora nije mogla smanjiti tražnju privredika koji su kupovali da bi izmirivali svoje obaveze.

Analitičari časopisa „Makroekonomske analize i prognoze” najavili su nedavno da će u 2012. na dinar najviše uticati naglašena inflatorna očekivanja, visok javni dug, budžetski i spoljnotrgovinski deficit, nove emisije trezorskih zapisa, sindrom predizborne godine, hronična nelikvidnost privrede. Tek na kraju liste su obaveze po ino-dugovima.

U istoj analizi napominje se da je domaća valuta u 2011. bila stabilna zahvaljujući opreznoj monetarnoj politici koju je vodila Narodna banka, a uz postepeno smanjivanje referentne kamatne stope i održavanje relativno visoke stope obaveznih rezervi.

Tako je i ekonomista Goran Nikolić istakao da ukoliko NBS želi da održi stopu inflacije na najvišem nivou od 5,5 posto a dinar nastavi da pada, realno je da u narednim danima očekujemo da ona interveniše na međubankarskom tržištu i smanji pritiske na kurs.

 
Natrag
Top