Kupuje se sve: Penzije, diplome, dozvole, zakoni, poslanici...

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Istraživanje o korupciji

Kupuje se sve: Penzije, diplome, dozvole, zakoni, poslanici...




Izvor: Blic Ranko Pivljanin | 30. 01. 2011. - 00:02h | Foto: D. Danilović

Prodavac je nepopustljiv: diplome pravnog, ekonomskog fakulteta i sličnih visokih škola su oko hiljadu evra, ali diploma doktora je skuplja - celih pet hiljada. Kupac se cenjka i na kraju prodavac spušta cenu na 3.000 evra, ali uz jedan uslov: Za te pare ću morati malo i da te propitam!
66424_korupcija401-blic-dalibor-danilovic_f.jpg


Tako je u vicu, ali mnogi u Srbiji do diploma, svedočanstava, vozačkih dozvola, penzija i lekarskih uverenja, pasoša, pa sve do poslaničkih mandata, dolaze baš na ovaj način - na paralelnom tržištu, mimo školovanja i mimo zdrave pameti.

- U prethodnih deset godina prosvetna inspekcija je izvršila veliki broj provera verodostojnosti raznih diploma i svedočanstava. Samo tokom prošle godine bile su 1.123 provere i negde blizu deset odsto je bilo falsifikata po raznim osnovama - kaže Velimir Tmušić, načelnik Republičke prosvetne inspekcije.

Još je svež primer kragujevačkog Pravnog fakulteta, gde je razotkrivena kupovina ocena i optuženo 15 profesora te visokoškolske ustanove. Čak 13 njih je i dalje u radnom odnosu i drži nastavu, a ni ostalo dvoje nije dobilo otkaz. Zbog kupovine ocena optuženo je 87 osoba, među kojima su 33 studenta, a ostalo su posrednici.

Naravno, nelegalno stečene diplome i položeni ispiti se, prema Zakonu o visokom obrazovanju i radnom odnosu, poništavaju, ali je proces dokazivanja da je ispit ili diploma kupljena težak. Nekad se stvar sasvim slučajno otkrije, kao što je bio slučaj sa profesorkom Medicinske škole u Beogradu koja je legalno specijalizirala na VMA, a da prethodno nije završila fakultet. Imala je lažnu diplomu Medicinskog fakulteta iz Novog Sada, a to se otkrilo kada je fakultet povodom nekog jubileja izdao zbornik sa imenima diplomiranih studenata. Tamo njenog imena nije bilo, pokrenuta je istraga i ona je uhapšena.

- Provera validnosti i verodostojnosti diploma, svedočanstava i drugih javnih isprava se vrši na zahtev ustanova, preduzeća, pojedinaca ili prilikom redovnih inspekcijskih nadzora. Kada prosvetna inspekcija utvrdi da je neka diploma ili svedočanstvo lažna, prvo se obaveštava onaj koji je tražio proveru; vlasnik lažne diplome gubi radno mesto, a slučaj preuzima policija. Od 1999. do 2007. godine bio je veliki problem sa diplomama Prištinskog univerziteta jer ih je bilo nemoguće proveriti - objašnjava Tmušić.

Opširnije o ovome čitajte u "Blicu nedelje" od 30. januara 2011. godine.

Pošteno plaćeno mesto u Skupštini

- Bio sam lično prisutan u skupštinskoj sali kada je poslanik jedne stranke nakon što se nešto zakačio sa rukovodstvom, koje je insistiralo da vrati mandat, izašao za govornicu i rekao: “Ja sam moj mandat pošteno platio i ne pada mi na pamet da ga vratim!” I nije jedini - kaže dr Žarko Korać i objašnjava da se ta kupovina obavlja na najjednostavniji način: date pare šefu stranke koji vas onda stavlja na listu.


- Nije nelegalno, ali je duboko nemoralno! - zaključuje dr Korać.

Invalidske penzije tražena roba

Poslednji primer kupovine penzija došao je iz Sombora gde je krajem prošle godine uhapšen specijalista neuropsihijatar osumnjičen da je, zajedno sa lekarom veštakom iz Pokrajinskog fonda PIO u Novom Sadu i s posrednicima, koji su pronalazili interesente, učestvovao u aferi sa nezakonitim dobijanjem invalidnina. Prethodio im je “smederevski slučaj” iz 2005. godine preko čije lekarske komisije su invalidske penzije dobijali ljudi iz Užica, Beograda, Niša, Žagubice, Majdanpeka... Smederevski slučaj je sa preko 200 lažnih penzija zasenio beogradsku aferu iz 2002, kada je uhapšeno 12 zaposlenih u Fondu PIO Beograd i na Neuropsihijatrijskoj klinici “Dr Laza Lazarević”.

Rezultati istraživanja: Šta sve može da se kupi u Srbiji


Diploma
24,6%
Radno mesto
23,1%
Građevinska dozvola
13,8%
Presuda
8,5%
Penzija
7,1%
Vozačka dozvola
7,3%
Lekarsko uverenje
6%
Poslanik
4,9%


Rezultati istraživanja: Da li ste nešto od gore navedenog kupili?

Ne 75,3%
Da 12,3%
Malo je falilo da nešto kupim 12,3%


Rezultati istraživanja: Da li znate nekoga ko je kupio nešto od navedenog?

Da 70,9%
Ne poznajem lično, ali sam čuo 17,6%
Ne 7,4%
 
Natrag
Top