Kupina - leči i osvežava

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Купина - лечи и освежава

Дневник 20.08.2010 20:20



Сезона је купина, црног плода који је у народној медицини познат од давнина. И данас је ова биљка драгоцен извор здравља, што не чуди с обзиром на астохке које садржи.

Купина је лековита сваким својим делом, кореном, листом цветом и плодом. Богата органским гвожђем, купина је постала незаменљива у исхрани деце, трудница, дојиља, као и особа у пубертету и климакретијуму, док сок од купина делује подстицајно на рад јетре. Позната од давнина и коричћена као лек помиње се у многим историјским списима. Она у плоду садржи веома мало угљених хидрата (6%), беланчевина 0.9% и 1% масти уз већи проценат суве материје (20%). Од минерала садржи калијум, калцијум, фосфор, магнезијум и гвожђе. Међу витаминима најзаступљенији су Б1, Б2, Ц и ПП, док бетакаротена има нешто мање. Од других важних лековитих састојага садржи галотанин у већем проценту (8%) инозит и органске киселине. Листови садрже пектин, а док су свежи и знатну количину витамина Ц.

Фенолна једињења, које садржи купина, спречавају оксидацију ЛДЛ холестерола, такозваног лошег холестерола, одлажући појаву атеросклерозе и спречавајући појаву кардиоваскуларних болести, међу којима су инфаркт миокарда и шлог најчешћи узроци смрти у Србији. У превенцији кардиоваскуларних болести купина учествује и својим садржајем витамина Ц и бета каротена, због њихових антиоксидантних својстава. Због високог садржаја калијума, а ниског натријума, купина је корисна за оболеле од хипертензије, јер утиче на снижење притиска. Галотанин уништава бактерије, међу којима је најзначајнија Ешерихија коли и Салмонела ентеритидис, а такође делује и антивирусно. Зато се купина у народној медицини користи против дијареје. Посебно је ефикасна код деце, а примењује се у облику сирупа. Плод купине делује благо лаксативно. Купина се користи и у лечењу хемороида и разних повреда коже и слузокоже. Екстерно, употребљава се као антисептик у терапији ангине, фарингитиса, гингивитиса, за ране и кожне болести, као и за испирање уста у случају упале слузокоже. Често се користи код прехлада, кашља и шећерне болести. Код дијабетичара смањује оштећења крвних судова, а због ниског садржаја угљених хидрата може чешће да се нађе на њиховом јеловнику.

Народна медицина већ вековима признаје лековита својства купиновог вина добијеног природним врењем зрелих плодова купине. Садржи киселине сличног дејства као желудачна, па помаже у варењу хране, посебно беланчевина. Препоручује се код анемије, исцрплености, слабе ухрањености, за регулисање варења, снижење крвног притиска и побољшање циркулације крви. Посебно је корисно у исхрани, рековалесцената и људи слабог имунитета. Посебно је значајно што је гвожђе у купини у склопу органског једињења, па се зато лако искоришћава, те је посебно повољно за малокрвне, али и за превенцију анемије код повећане потербе организма за гвожђем код деце, трудница и дојиља. Чај од листа купине користи се код малокрвности и за јачање имунитета.

Ј. Б.





 
Natrag
Top