Član
Učlanjen(a)
16.12.2009
Poruka
32
Kunić
moj-ljubimac-kunic.jpg


Jesam li prava životinja za tebe?

Kunići su vrlo privrženi kućni ljubimci. Pitomi su, dragi, veseli, inteligentni, vole društvo ljudi. Životni vijek im je oko 10 godina.

Odakle dolazim?

Porijeklom su iz jugozapadne Europe (Pirenejski poluotok) i sjeverozapadne Afrike. Prvi su ih pripitomili Rimljani. Postoji mnogo pasmina, a najpopularnije su razne pasmine patuljastih i malih kunića (ovnoliki, hermelin, rex, angora).

Gdje volim živjeti?

Kunići su vrlo društvena te zaigrana bića. Mogu se držati u kavezu ili mogu biti cijelo vrijeme slobodni. Kavez površinom mora biti barem 120 x 60 cm. U kavezu kuniću treba osigurati mjesto za hranu, vodu, spavanje te dodatni prostor za kretanje. Bilo bi idealno da se u jedan kut postavi i wc za glodavce koji treba redovito čistiti. Na dno kaveza najbolje je staviti slamu, piljevinu ili hoblovinu. U trgovini za kućne ljubimce možete nabaviti i gotovu stelju za kuniće. Kunić voli mekane površine (trava, tepih...). Ukoliko kunić prebiva izvan kaveza, svakako treba obratiti pažnju na kablove te otrovne biljke. U kavez mu stavite i igračke kako mu ne bi bilo dosadno. Kunići bolje podnose hladnoću nego vrućinu. Ako su na otvorenom treba im osigurati zaklon u sjeni. Ne smiju biti na propuhu. Dno kaveza uvijek mora biti suho.

Kako sa mnom postupati?

Vole da ih se mazi i bilo bi dobro da se od malih nogu što više drže u rukama ili u krilu. S njima se treba postupati nježno i s ljubavlju. Ne vole da ih se podiže za uši ili kožu iza vrata, nego jednom rukom ispod donjeg dijela tijela, a drugom ispod prsa. Uvijek moraju imati oslonac, jer se tako osjećaju sigurnije.

Što rado jedem?

Najvažnije u ishrani kunića je sijeno, kojega možete davati u neograničenim količinama. Kuniću se dnevno treba davati i svježe povrće i bilje (mrkva, listovi brokule, kelj, blitva, djetelina, cvjetovi i listovi maslačka, peršin). Osim navedenog, kunići jedu i gotovu mješavinu sjemenki. Vole i voće, ali im ga dajte u malim količinama (jabuke, kruške, banane, naranče, breskve, šljive). Bitno je da im je svježa voda uvijek dostupna. Treba izbjegavati: cvjetaču, kupus, čokoladu, svježi kruh, špinat, rajčicu, krumpir. Uvođenje novih namirnica u prehranu treba biti postepeno, naročito kod mlađih jedinki.

Održi me fit i zdravim

Zdrav kunić ima suhu njuškicu, bistre oči, živahan je i puno se kreće. Zubi i nokti trebaju se povremeno rezati. Potrebno ih je redovito četkati kako bi se skinula suvišna dlaka (linjaju se svaka tri mjeseca). Zdrav kunić ima čisto i gusto krzno. Ukoliko Vaš kunić ima proljev, hitno ga odnesite veterinaru. Vrlo je bitno da vaš kunić ima uvijek grančice (jabuke ili lješnjaka) na koje će “trošiti” zube.
Zdravlje

Kunić je zdrav kada:

- Živahan je i rado se kreće
- Oči su mu bistre
- Zubići i nokti mu nisu predugački
- Ima suh nosić
- Dlaka je čista i gusta
- Stolica (kuglice) je tvrda i redovita

Razmnožavanje

Ženka nosi mladunce 28 - 31 dan. U jednom okotu na svijet dođe do 8 mladunaca, a rađaju se goli i slijepi. Ženka doji do 3 tjedna. Ženke i mužjake koje ne namjeravamo pariti najbolje je kastrirati/sterilizirati.
Volim li društvo?
Kunići imaju ukorijenjeni nagon za društvom. Odlično se slažu jednako mužjak i ženka i parovi istog spola, ali samo ukoliko su kastrirani. U suprotnom znaju biti agresivni. Kunić se dobro slaže sa svim drugim vrstama kućnih ljubimaca. Bilo bi svakako dobro da se upoznaju postepeno. Ukoliko kunić nije kastriran, može doći do agresivnosti u suživotu sa zamorčićima.

izvor: Pet centar
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.03.2010
Poruka
2
Ja imam kunića, odnosno kunicu-zenku staru sad vec 11 mjeseci i mogu Vam reci da su to najljepši, najsladji i definitivno najbolji kucni ljubimci. imala sam raznih kucnih ljubimaca, ali da sam znala kako su kunici divne zivotinje davno bi sebi nabavila barem jednog ili jednu! imaju oni i svojih mana, poput "glodjanja stana" pogotovo ako su pusteni 24 sata na dan kao moja kunica, ali to je nista u usporedbi koliko ljubavi Vam daje, svojim zecoplesanjem, pusama, pokretima...jednostavno divno...
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruka
49
Imoji klinci imaju patuljastog zeca i bas je sladak samo jos kad ne bi moralo da se cisti za njim ha ha a
 
Član
Učlanjen(a)
13.09.2009
Poruka
49
Da li je noko probao da nauci zeca da vrsi nuydu na istom mestu?
Stvarno su ciste yivotinje ,jos kad bi se resio taj problem mogao bi covek i da ih pusti da trckaraju po celoj kuci
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
30
Ja imam dva kalifornijska kunica :)



Uploaded with ImageShack.us
 

Prilozi

  • Picture 078.jpg
    Picture 078.jpg
    56,7 KB · Pregleda: 108
  • Picture 080.jpg
    Picture 080.jpg
    57,8 KB · Pregleda: 105
  • Picture 082.jpg
    Picture 082.jpg
    46,1 KB · Pregleda: 104
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Imam 8 ženki i 2 mužjaka patuljastog kunića. 3 ženke su višak, verovatno ću ih da prodati.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Najslađe zeke na internetu






Izvor:
Blic.net






Zeke su postale omiljeni kućni ljubimci. Kada pogledate sledeće snimke shvatićete zbog čega.


113038_zec01-foto-shutterstock_f.jpg



Oni vole da se maze i dok spvaju:



Nekada se, zbog nedostatka hrabrosti, maskiraju u strašne životinje, recimo lava:





Mogu da spavaju baš čvrsto:





Da vode računa jedni o drugima:





I jednostavno su preslatki:


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top