Kućni zatvor sa narukvicom

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
четвртак, 30. сеп 2010, 14:35 -> 15:4/RTS

Кућни затвор са наруквицом



Испуњени су сви услови за реализацију система електронског надзора и судови сада могу изрицати пресуде које подразумевају извршење казне у кућном притвору, изјавио директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Обрадовић. Планирана изградња три затвора.

Директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Обрадовић изјавио је да су испуњени сви технички и законски услови за примену система електронског надзора над особама којима суд одреди кућни притвор, чиме је заокружен процес имплементације алтернативних санкција.

"Из угла законске регулативе и техничке опремљености испуњени су сви услови за реализацију система електронског надзора и судови у Србији сада могу изрицати пресуде које подразумевају извршење казне у кућном притвору", рекао је Обрадовић на конференцији за новинаре у просторијама Одељења за алтернативне санкције.
Према његовим речима, уговор о изнајмљивању опреме - одашиљача, односно наруквица и пријемника склопљен је са израелском компанијом која тим производима покрива две трећине света.
Обрадовић је указао да је Србија опрему "добила" дупло јефтиније него земље у окружењу, али није прецизирао колико је новца издвојено.
Мера електронског надзора, навео је, може бити одређена осуђеницима којима је изречена казна затвора до годину дана.
Суд ће, додао је, одређивати да ли ће Оперативно-безбедносни центар осуђеника пратити 24 сата дневно, да ли му је омогућено да одлази на посао, односно да у појединим случајевима напушта стан.

narukvica-osudj-527.jpg


"У Оперативно-безбедносном центру у Управи за извршење кривичних санкција ће се пратити да ли осуђеник поштује судску одлуку и да ли стан напушта у дозвољеном периоду", навео је Обрадовић и искључио могућност злоупотребе система електронског надзора за прислушкивање и тајно снимање.

Обрадовић је нагласио да ће примена система кућног притвора са електронским надзором држави омогућити значајну уштеду, растеретити затворе, али и допринети ресоцијализацији затвореника и најавио измене кривичног закона које би омогућиле примену електронског надзора и у случајевима условног отпуста.


Нови затвори у Крагујевцу, Панчеву и Медвеђи


Обрадовић је најавио да би следеће године требало да почне изградња затвора у Крагујевцу, Панчеву и Медвеђи, а да би затвор у Падинској скели требало да буде завршен до краја године.
Обрадовић је казао да није новост да је у српским затворима велики број осуђеника и да постоји проблем недостатка простора, напоменувши да је у Србији тренутно 11.150 притворених, оптужених и прекршајно кажњених особа.
"Наше могућности су објективно лимитиране финансијским средствима", додао је Обрадовић и најавио да ће средства за изградњу затвора у Крагујевцу и Панчеву бити обезбеђена из кредита, који је договорен са Европском комисијом, док је изградња затвора у Медвеђи међу пројектима Владе Србије.
Србија спада у средње оптерећене земље лицима која су лишена слободе, јер има 140 притвореника и осуђеника на 100.000 становника, говоре подаци Управе за извршење кривичних санкција.
С обзиром на то да српски затвори реално примају око 6.500 лица, то значи да смо ми препуњени за 80 одсто. Ипак, подаци говоре да има земаља у Европи, које су препуне и за 200 и 300 одсто.
За последњих шест година број лица лишених слободе у Србији се повећао за 60 одсто и тренутно их има око 11.000, али то није случај само у нашој земљи.
У већини европских земаља, забележен је пораст броја лица лишених слободе који је везан и за друге околности, као што су транзиција, промена система вредности, али и криминализација друштва у оним аспектима у којима то није до сада забележено.

Неупадљиви систем праћења
"Електронска наруквица уређај који се ставља на ногу осуђеника, да не би био упадљив и приметан, а у се стану инсталира пријемник који омогућава праћење осуђеника", објаснила је Начелница Одељења за третман и алтернативне санкције Душанка Гарић.
Гарићева је прецизирала да за примену система морају постојати одговарајуће техничке претпоставке - осуђеник мора имати струју и телефонску линију и накнаду за те услуге мора редовно измиривати.
Уколико притвореник прекрши одређене мере суда, Управа ће о томе обавестити суд који меру кућног затвора може да замени и да осуђеника упути на даље издржавање казне у затвор.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Robijanje u fotelji: Elektronski kućni zatvor

BEOGRAD 01. 10. 2010
PRESS

Robijanje u fotelji: Elektronski kućni zatvor


Zahvaljujući elektronskim narukvicama, osuđenici kazne zatvora do godinu dana mogu da izdržavaju kod kuće. Odašiljač se vezuje za nogu, policija u svakom trenutku zna gde se osuđenik nalazi

1009-Nemanja-Jovanovic.jpg


U Ministarstvu pravde juče su predstavljene specijalne elektronske narukvice koje omogućavaju da osuđenici kazne zatvora do godinu dana izdržavaju u svojim kućama!

1007-Nemanja-Jovanovic.jpg


Narukvice zabranjene za nasilje u porodici

Zakonom je predviđeno da osobi koja je osuđena za nasilje u porodici i živi sa svojim žrtvama u istom domaćinstvu ne može da se odredi kućni pritvor i elektronski nadzor. Prvi preduslov za izricanje kućnog pritvora je stalno mesto prebivališta i posedovanje fiksnog telefona. Interesantno je da telefon ne sme da bude „dvojnik", kao i da osuđenici podstanari moraju od gazde da dobiju saglasnost za instaliranje opreme u stanu. Narukvice mogu da se koriste više puta, tačnije da se posle oslobađanja osuđenika dodele nekom drugom, dok bravice kojima se zaključavaju mogu da se upotrebe samo jednom!

Milan Obradović, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, izjavio je da su ispunjeni svi tehnički i zakonski uslovi za elektronski nadzor i da sudovi od sada mogu da izriču i kućni pritvor.

Čeka se prva presuda

- Jedan službenik uprave dobrovoljno je učestvovao u testiranju elektronske narukvice i bio pod nadzorom sedam dana po 24 sata i izjavio je da mu odašiljač oko noge uopšte nije smetao da normalno živi. Testirali smo opremu na nekoliko naših kolega i uverili se da je elektronski nadzor efikasan i bezbedan. Sledeće je da sačekamo prvu sudsku presudu kojom će biti izrečena njegova primena. Primenom elektronskog nadzora biće postignute značajne uštede, jer država neće imati izdatke za smeštaj, hranu, odeću i zdravstveno osiguranje osuđenika - rekao je Obradović.
On je naveo da je oprema za elektronski nadzor iznajmljena je od jedne izraelske kompanije, koja snabdeva dve trećine zemalja u kojima se primenjuje narukvice, ali nije hteo da otkrije koliko košta korišćenje opreme-narukvica i prijemnika.

1010.jpg


Komandni centar...
Sa ovog mesta se kontrolišu osuđenici


- Srbija je dobila opremu duplo jeftinije nego zemlje u okruženju. Narukvice će se iznajmljivati po potrebi, odnosno u skladu sa brojem sudskih presuda. Do sada su u Srbiji donete 143 presude kojima su pojedinci osuđeni nekom od alternativnih kazni, ali još nije izrečena nijedna kazna elektronskog nadzora. Od odluke suda će zavisi da li će Operativno-bezbednosni centar pratiti osuđenika 24 sata dnevno ili će moći da ide na posao, nastavu ili kod lekara. Predložićemo da se elektronski nadzor primenjuje i za uslovni otpust. Ukoliko osuđenik prekrši pravila, elektronski nadzor će biti zamenjen zatvorom - naveo je Obradović i istakao da sistem elektronskog nadzora ne može da se zloupotrebi za prisluškivanje i tajno snimanje.
- Narukvica omogućava samo registrovanje fizičkog prisustva u određenom prostoru - stanu ili kući. Posredstvom narukvice nije moguće tajno fotografisanje niti snimanje osuđenika - objasnio je direktor odgovarajući na pitanje novinara da li narukvica može da ugrozi intimnost osuđenika.

Dušanka Garić, načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije, objasnila je da se elektronska narukvica stavlja na nogu osuđenika da ne bi bila upadljiva, dok se u stanu instalira prijemnik koji omogućava praćenje osuđenika.

Može da radi i bez struje

- Za primenu sistema moraju postojati odgovarajuće tehničke pretpostavke. Osuđenik mora da potpiše obavezu da će redovno plaćati struju i fiksni telefon, jer se prijemnik priključuje na struju i telefon. Prijemnik pokriva površinu stana ili kuće i dvorišta. Ukoliko je osuđeniku dozvoljeno da izlazi iz kuće i ide na posao u tom vremenskom periodu neće biti praćen, ali mora da se vrati kući u vreme koje je tačno određeno presudom. Boravak u takozvanoj „zelenoj vremenskoj zoni" dok je na poslu ili na nastavi proveravaju naši poverenici na terenu. Prijemnik registruje svaki pokušaj skidanja ili lomljenja narukvice, njeno potapanje u vruću vodu, kao i eventualni nestanak struje, iako prijemnik ima bateriju i određeno vreme može da radi bez struje - rekla je Garićeva.

1008-Nemanja-Jovanovic.jpg


fakti

n Posle sudske presude, osuđeniku se stavlja elektronska narukvica na nogu
n Osuđenik u stanu mora da ima struju i fiksni telefon bez dvojnika
n Operativno-bezbednosni centar prati osuđenika preko satelitskog uređaja 24 sata dnevno
n Ukoliko mu je sud dozvolio da ide na posao ili neku drugu aktivnost izvan stana, osuđenika proveravaju i službenici ovog centra

S. Dž. STOJANOVIĆ



 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Idemo prema Evropi,ovo nije lose,samo da se ne zloupotrebi...
 
Natrag
Top