Kućni setup s projektorom

Član
Učlanjen(a)
10.02.2011
Poruka
79
Pozdrav svima,

Nek me neko preusmjeri s pitanjem, nisam znala uopće u koji dio foruma da postam pitanje pa evo.

Uglavnom, cilj mi je složiti u dnevnom boravku ne-tipični setup, prvenstveno za gledanje filmova (i ponekad gejmanje). Ne želim kupiti TV, te mi zbog samog ugođaja, estetike i sl bolje odgovara projektor. Za početak imam manji komad zida za projeciranje (cca 160cm x 80cm), kasnije eventualno nadogradim projector screen.

Moji tehnički zahtjevi za projektorom bi bili 1080p HDR, short throw (relativno mala prostorija). Htjela bih na projektor spojiti nekakav streaming uređaj, tipa Nvidia TV Shield PRO (jer će poslužiti i za gejmanje s mog glavnog PC-ja, i eventualno kao klijent Plex aplikacije, gdje je server opet moj PC, kasnije eventualno dedicirani NAS). Što se tiče zvuka, trenutno okruženje mi ne dopušta instalaciju surround sounda (niti imam živaca za to iskreno xD), tako da bi me zadovoljio nekakav soundbar sa surround efektom i subwooferom.

Moje pitanja su sljedeća:
1) Je li ovakvo nešto izvedivo bez dodatnog A/V receivera? (npr uz pomoć nekakvih splittera za sliku/zvuk, tako da sliku iz izvora šaljem u projektor, a zvuk na soundbar, bez velikog gubitka kvalitete - jer znam da soundbar nema previše smisla spajat na A/V receiver anyways)
2) Imate li kakve prijedloge, tj je li netko imao kakav sličan setup i može li dati kakve korisne hintove/informacije (bilo oko HDMI standarda, rezolucije, ostalih protokola i kompatibilnosti, kvalitete, itd)?
3) Za projektor sam proučavala Optoma HD29HST, ali ako netko ima preporuke, dapače! Isto tako tražim preporuke za low-mid budget soundbar koji bi odgovarao opisu (ne mora biti smart, ili biti wireless)

Puno hvala!
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
1) Je li ovakvo nešto izvedivo bez dodatnog A/V receivera? (npr uz pomoć nekakvih splittera za sliku/zvuk, tako da sliku iz izvora šaljem u projektor, a zvuk na soundbar, bez velikog gubitka kvalitete - jer znam da soundbar nema previše smisla spajat na A/V receiver anyways)
Jedna opcija je da projektor za stream uređaj povežeš hdmi kabelom, a soundbar za audio izlaz projektora audio kabelima.
Druga opcija je da projektor za stream uređaj povežeš bilo kojim video kabelom, a soundbar direktno za audio izlaz stream uređaj audio kabelima.

Šta podrazumevaš pod "kvalitet" zvuka? Hifi ili "ostalo"? Koliko vidim, izvor i uređaji spadaju u "ostalo" i tu ti je tako kako je. Razlike mogu postojati čak između dva potpuno ista uređaja (proizvođač, model, proizvodna serija).
Kod videa je to još izražajnije, jer je percepcija oka kompleksnija od percepcije uha.

Kod projektora obrati pažnju i na nivo buke koju prave ventilatori.
 
Učlanjen(a)
30.04.2020
Poruka
67
Za tako nešto su preskupi projektori tj mnogo skupi da bi sve zahteve pokrili vrhunski, ja imam 4k 43" za gledanje televizije/surf/ spojen na komp, za pred spavanje film, tv a ispod televizora viri philips mikro led projektor (60e mislim polovan sa kp) koji na suprotni zid iznad kreveta projektuje 3m dijagonale. Fenomenalan doživljaj! Između je sofa iz koje se gleda i super je ugođaj. Preko nekog 5+1 sistema izvedeš zvuk i posao gotov. Imao sam isuper platno koje sam tokom izolacije razapeo na okvir lajsni. U suštini nisam primetio neku razliku između projektorskog platna i svetlo sivog zida pa sam torazmontirao. Sasvim obična spavaća soba pretvorena udnevnu, bioskop, radnu.
 
Natrag
Top