Kućice na vodi

Član
Učlanjen(a)
14.05.2011
Poruka
223
Plutajući rijekama nailazio sam na različite objekte sagradene na obali, ali i na različite plutajuće objekte – splavove, u kojima su ljudi boravili. Prema nekakvoj svojoj podjeli podjelio sam ih na nekoliko vrsta i to:


Ulica splavova


Naišao sam samo na jednu zvaničnu (sa nazivom ispisanim na svojoj tabli), ali kako su lijepo složeni splavovi ne vidim razloga da nema više tih „ulica“ na vodi.








28651630.jpg





17578396.jpg





80291484.jpg





50045055.jpg















Splavovi za dušu












U njih računam samo malene objekte na plutajućim elementime (najčešce bačvama od metala), koji su sagradeni da bi nam pružili utočište u slučaju nevremena ili za jaka sunca. Opremljeni su sa najnužnijim potrepštinama za život, gotovo isposnički, ali zato nam puno znače. U njima dodemo „liječiti“ dušu i tijelo uživajući u miru prirode i rijeke, a opet osjećajući sigurnost da u slučaju nevremena imamo gdje da se sklonimo. Posjeduju ih stvarni zaljubljenici u prirodu koji većinu svoga slobodnog vremena borave u njima








85739247.jpg





66174376.jpg





57456891.jpg





57456891.jpg







14362981.jpg


 
Član
Učlanjen(a)
14.05.2011
Poruka
223






Splavovi za pokazivanje društvenog statusa










Takve objekta (čast pojedincima) grade osobe koje i na vodi žele pokazati tko i šta su u društvu. Većina ih ne uživa u miru i prirodi, već u pogledu na prolaznike koji upere pogled ka splavu, a za koje misle da su ostavili dojam svojim „djelom“.






70442404.jpg





33087903.jpg





98857439.jpg





18753274.jpg













Splavovi za aktivnosti










Na njima vlasnici uzgajaju biljke npr. Vinovu lozu ili paradajz, proizvode struju za sada samo za svoje potrebe, a kasnije tko zna, ili na splavu imaju svoju teretanu, neka svi vide koliko im je stalo do „proizvodnje i uzgoja“ tjelesnih mišića.








99648234.jpg





65311713.jpg





93522277.jpg

















Splavovi restorani, muzički klubovi ili pozornice










Restorana sam vidio raznoraznih, ali pozornicu za održavanje recimo koncerata ili predstava samo jednu






59286077.jpg





98270553.jpg





87126332.jpg







Jedinstveno svim objektima je da su sagrađeni na rijekama, uz njihove obale, većinom ilegalno, svojim postojanjem sprečavaju pristup vodi s obale, ali i obali s vode. Svojim postojanjem i korištenjem zagađivači su rijeka. Njihovom gradnjom devastira se ljepota rijeka u desecima kilometara duž obala i pitanje je da li nam je to potrebno.


Da li je potrebno dozvoliti da se njihovom gradnjom "prisvaja" obala, dio riječnoga toka, zagađuje i nagrđuje okoliš, samo zato da bi netko mogao stanovati ili bivakovati na rijeci. Sa kojim pravom prisvaja zajdenički nam prostor koji vole i obožavaju ljudi rijeka, rijekoljupci.


Pitam se do kada će ostali trpjeti takav vandalizam, do kada će se nepoštivanje zakona tolerirati i zatvarati se oči nad njihovim provođenjem.




:)
 
Natrag
Top