Kuće oštećene u zemljotresu biće obnovljene do jeseni

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kraljevčani protestovali zbog usporenih radova


Kuće oštećene u zemljotresu biće obnovljene do jeseni




Izvor: Blic Srbo Trifunović | 05. 04. 2011. - 00:02h

KRALJEVO - Nezadovoljni sumama koje su dobili, činjenicom da kasni isporuka obećanog građevinskog materijala, time što renoviranje zgrada koje su teško oštećene u zemljotresu sporo ide i brojnim drugim problemima, od sporosti komisija do toga da kasne projekti, pedesetak Kraljevčana protestovalo je juče pred Skupštinom Kraljeva tražeći da vlasti ubrzaju obnovu zgrada i kuća stradalih u novembru. Gradske vlasti tvrde da raspodela novca ide po planu i da će ga biti dosta za sve oštećene, da će svi koji su na spisku dobiti građevinski materijal, da će obnova zgrada ići kako pristižu projekti i da će po obećanju do polovine jeseni obnova grada biti završena.


131386_regkraljevo1_f.jpg


- Sporo sve ide. Naša zgrada u Jug Bogdanovoj je zaista dosta stradala. Najveći je problem to što ja i komšije ne znamo kada će grad uraditi statičku i spoljnu zaštitu, kako je obećano. Dobićemo mi i nešto novca da sredimo unutrašnjost stanova. Naravno, to neće biti dovoljno, moraće da se još uloži, ali ćemo se nekako snalaziti. Muka je što mi unutra ne možemo da počnemo da radimo dok se zgrada spolja ne osigura - kaže Miško Pavlović. Drugu muku nekoliko ulica dalje imaju familije Milosavljević i Dukić.

Zbog oštećenja procenjenog u petu grupu dobili su po 120.000 dinara, ali materijala koji im je obećan nema.
- Kuća je pukla. Stradali su zidovi, plafon, temelj. Ja nisam inženjer, ali ako ne počnemo da radimo, sve će da se sruši. Međutim, od obećanog materijala zasad ni traga ni glasa - kaže Branislav Milosavljević.

Budinka Miljojković kaže da njena sestra Vanojla Živković preti da će skočiti kroz prozor ako bude morala u starački dom.

- Njena kuća je u Heroja Maričića i toliko je oštećena da tu ne sme da se živi. Rekli su joj da se u centru grada ne isplati dizati montažnu kuću i da je bolje da se ona iseli u starački dom. Ona kaže da će se pre ubiti. Mi smo spremni da uz nešto novca i materijal tu kuću toliko osposobimo da ona može u njoj da živi - kaže Miljojkovićeva.

Gradske vlasti obećavaju da će svi Kraljevčani kojima su kuće oštećene u zemljotresu dobiti pomoć.

Spor sa „Magnohromom” oko zemljišta

Nameru grada da poruši grupu teško oštećenih zgrada u Dositejevoj ulici, nedaleko od Gimnazije i kreditom od CEB-a i EIB finansira izgradnju novog naselja u kome bi deo stanova otišao na tržište, čime bi se omogućilo vraćanje novca, možda će minirati banalan problem, a to je odbijanje “Magnohroma” da zemljište na kome se nalazi poznata radnička kolonija ustupi gradu.
- To je zemlja koja se formalno vodi na Fabriku vagona, “Magnohrom” i još neka preduzeća iz Kraljeva na kome se nalaze zgrade u kojima su stanovi gde žive njihovi penzioneri i radnici. Fabrika vagona je voljna da odmah zemljište prenese gradu, ali “Magnohrom”, odnosno rukovodstvo koje zastupa državu u toj firmi, smatra da grad za tu zemlju, koja ne može da se koristi ni za šta drugo jer su tu zgrade, dobije popriličnu nadoknadu. Plašim se da zbog toga ne ostanemo bez novca za koji imamo pozitivne signale da možemo da ga dobijemo, a koji bi ljudima u dotrajalim zgradama obezbedio nove stanove - kaže Simović.


- Skoro svima sa spiska četvrte i pete kategorije, dakle onima koji su na korak da su im kuće neupotrebljive, a ima ih oko 1.600, isplatili smo novac. Deli se i građevinski materijal. Cementa imamo dovoljno, stižu nam i blokovi i armatura naredne sedmice za sanaciju zgrada. Imamo gotovih 12 projekata za stambene zgrade. Počeli smo sanaciju četiri. Još 16 projekata biće završeno za sedam dana i sve te poslove radićemo sukcesivno. Do sada je počela rekonstrukcija četiri stambene zgrade - kaže gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović.

Kako navode u gradskoj vlasti, od oko 970 miliona dinara koji su uplaćeni na specijalni račun za obnovu od zemljotresa, utrošeno je oko 700 miliona. Najveći deo para koje su opredeljene pre svega za isplate oštećenima i gradnju kuća uplatila je Vlada Srbije, koja će do kraja godine nastaviti da finansira izgradnju montažnih kuća. Od oko 500 kuća koje su određene za rušenje pod krov je do sada stavljeno oko 250, a radi se na još sto objekata u raznim fazama, od temelja do završnih radova.

- Razumem svako pojedinačno nezadovoljstvo građana, ali mora se imati i nešto drugo na umu. Nama je trećeg novembra uništeno ili oštećeno 14.000 objekata. I za državu koja je stala iza nas, a ne samo za ovaj grad, to je ogroman posao. A mi smo dali rok od godinu dana da sve saniramo. Pogledajte kakva je situacija u Mionici, gde je zemljotres bio pre više od deset godina, a nisu sve kuće obnovljene, a mi smo pola kuća već napravili - kaže Simović
 
Natrag
Top