Kuće nagrada za ćutanje

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Kuće nagrada za ćutanje


hro--kuce.jpg


Na mestu trošne udžerice Fatona Hajdarija sagrađena nova kuća


Kosovski Albanci koji žive širom Evrope sakupili su do sada nekoliko desetina hiljada evra kako bi nagradili ćutanje optuženih u "gnjilanskoj grupi" koji se terete za najgnusnije ratne zločine nad Srbima i Romima tokom NATO bombardovanja u Gnjilanu i okolini.

Prvi među "nagrađenima" je, kako saznajemo, optuženi Faton Hajdari. Od trošne udžerice u Vranju u kojoj je živeo sa porodicom do 26. decembra 2008. godine, kada je uhapšen, sa koje je malter odavno počeo da otpada a crepovi su potpomognuti nastrešnicama, dobio je nov, potpuno namešten dom. Stara kuća je porušena, a na njenom mestu je tokom prošlog leta nikla nova, veća.

Novac su prikupljale albanske nevladine organizacije i udruženja stacionirana na Kosmetu, ali i u Evropi. Među najistaknutijima su "Preševska dolina" i "Islamsko udruženje", koje se nalaze u Švajcarskoj, kao i mnogobrojni pojedinci koji žive u toj zemlji. Najviše novca, kako se može videti, prikupljeno je u Sent Galenu, Apenzelu i u džamiji u mestu Buht.
U Preševu, ali i u Bujanovcu, bio je takozvani centar za prikupljanje novca, a za to je bilo zaduženo Udruženje ratnih veterana OBPBM i organizacija

"Humanitarni
centar".

Sva obaveštenja o pokrenutim akcijama nalaze se na veb-sajtovima ovih organizacija. Tu se mogu naći: spisak svih donatora, iznos prikupljenog novca, izveštaji o završenim projektima i fotografije nove kuće Fatona Hajdarija, kao i najava zidanja novog doma za optuženog Burima Fazlijua.
Izvor "Novosti" blizak istrazi objašnjava da bogati kosovski Albanci ovako direktno utiču na prikrivanje i podržavanje ratnih zločina na jugu Srbije.

- Optuženima se, s jedne strane, šalje poruka da su njihove porodice zbrinute, da se o njima vodi računa, kao i da je nagrada za njihovo ćutanje vrlo konkretna - nova kuća i materijalna pomoć porodicama - kaže naš sagovornik. - S druge strane, posredno im se stavlja do znanja da bi mogli da ostanu i bez kuća i bez porodica ako progovore. Ista poruka namenjena je i optuženima koji su u bekstvu - da je sve pod kontrolom i da nikako ne smeju da progovore ukoliko budu uhapšeni.

Hajdari se tereti da je 12. juna 1999. godine, sa još nekoliko pripadnika takozvane OVK, ubio Z. M, S. M. i dve N. N. žene srpske nacionalnosti u podrumu Internata u Gnjilanu. Za vreme "procedure", vadili su im motocanglama nokte i zube, tukli ih metalnom, četvrtastom šipkom po glavi, zakucavali upaljače kroz otvore na lobanjama, odsecali polne organe mačetom...

Kada bi umrli u najstrašnijim mukama, kako se navodi u optužnici, raskomadali bi njihova tela sekirama i motornim testerama, stavili ih u džakove i bacili u kontejnere pored Internata.

Poslanik

NA listi donatora, osim gastarbajtera, našlo se i ime Emruša Džemailjija, poslanika tzv. skupštine Kosova i člana odbora za evropske integracije. Džemailji se nalazio na "crnoj listi za Balkan" koju su svojevremeno objavile SAD. Pored njega, na spisku su i svi haški optuženici.

Organizatori

* Preševska dolina
* Islamsko udruženje
* Udruženje ratnih veterana OBPBM
* Humanitarni centar

Doncije

1. Razmi Salihu 500
2. Bajram Aljilji 500
3. Vadžit Memeti 200
4. Amet Ajrulahu 200
5. „ZEOB“ Cirih 1.000

*iznosi u CHF


Izvor: Večernje novosti
 
Natrag
Top