Kriza zdravstva u Slovačkoj

Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Kriza zdravstva u Slovačkoj


Tanjug



26608.jpg

BRATISLAVA - Slovačke bolnice otkazale su većinu za danas planiranih hirurških intervencija i primaju uglavnom samo hitne slučajeve, pošto je više od 1.000 lekara dalo otkaz, protestujući zbog niskih plata i loših uslova rada.

"Od 2.400 lekara, koliko je prvobitno pretilo otkazom od četvrtka, to je učinilo samo oko 1.220, ali se očekuje još otkaza do kraja godine", izjavila je Katarina Zolerova, portparol slovačkog ministarstva zdravlja, a prenosi AFP.

Slovački lekari zahtevaju od resornog ministarstva da im poveća plate na 1.140 do 2.280 evra. Trenutno mladi slovački lekari zarađuju između 550 i 600 evra mesečno, znatno ispod domaćeg proseka plata od 760 evra. Iskusniji doktori zarađuju između 1.000 i 1.200 evra.

Slovački sindikat medicinara (LOZ) ističe da su lekari, osim što su slabo plaćeni, primorani da rade više od 48 časova nedeljno, koliko je predviđeno domaćim zakonom o radu.

Od države se takođe traži da prestane sa privatizacijama bolnica.

Susedna Češka je danas objavila kako će u Slovačku poslati 30 lekara specijalista, da pomognu u ovoj situaciji, dok su bolnice iz južne Poljske, uz granicu sa Slovačkom, izrazile spremnost da prime slovačke pacijente.
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Vlade špijuniraju građane preko kontrolnih sistema

Vlade špijuniraju građane preko kontrolnih sistema


Tanjug


26567.jpg


LONDON - Veb sajt Vikiliks saopštio je da je nastavio objavljivanje sadržaja koje je obustavljeno u oktobru zbog nedostatka sredstava, prenela je agencija AFP.

Objavljivanje je nastavljeno dokumentima kojima se otkrivaju načini na koje vlade špijuniraju sopstvene građane zahvaljujući podršci industrijalaca specijalizovanih za kontrolne sisteme.

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž predstavio je na konferenciji za štampu u Londonu publikaciju sa više stotina dokumenata poteklih od 160 industrijalaca iz 25 zemalja specijalizovanih za sisteme za kontrolu i obustavljanje telekomunikacija.

Dokumenti pokazuju da ti sistemi omogućavaju vladama da prate građane preko mobilnih telefona, "mejlova" i tragova ostavljenih tokom "surfovanja" po Internetu, objavila je agencija AFP.
 
Natrag
Top