Kriza naširoko zatvara i menjačnice

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kriza naširoko zatvara i menjačnice


Izvor: Dnevnik

Novi Sad -- U Srbiji posluje oko 3 000 menjačnica, a za prvih deset meseci ove godine zatvoreno je 303 poslovna objekta koja su se bavila ovim poslom.

6862376574eca0fa0db678299421930_orig.jpg


Menjači se žale da im se promet prepolovio, pa je dobar deo nih primoran da okonča posao, a oni koji su u svom vlasništvu imali i po nekoliko lokala, ostavili su one s najvećim prometom.
Menjači smatraju da su glavni krivci za slab rad velika konkurencija, manjak novca kod građana, česte oscilacije kursa i veliki nameti države. Samo rashodi menjaćnica kreću se od 1.000 i 1.200 evra mesečno.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Mnogi kažu da su bolje poslovali kada je kurs određivala Narodna banka, odnosno kad je bio fiksni. Osim toga, svako do njih mora da plati Narodnoj banci Srbije 17.000 dinara za softver, tu treba dodati i zakup, pa namet na isticanje firme.[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Slobodan Racić iz AIK banke, kaže da glavni razlog zašto se menjačnice zatvaraju jeste što nema više velikih suma za menjanje.

“Poznato je da se kod nas novac štedi u evrima. Kada su se kupovali automobili, stanovi i vrednije stvari, mnogi su morali da ih promene u domaću valutu da bi izmirili račun. Menjačnice su tada imale veliki promet jer im je kurs uvek bio povoljniji od bankarskog. Danas je čak razlika između kursa u bankama i onog u menjačnicama manja nego pre nekoliko godina. Ima ih manje pa se mnogi odlučuju na to da novac promene u banci umesto da šetaju” , ističe Racić.

Pri tome, evro više jača nego dinar pa su menjači svakodnevno u situaciji da im se novac obezvredi.

Na ono što zarade menjačnice plaćaju porez na dobit od 11 posto. Mnoge menjačnice bile su u tržnim centrima, a kako su komšije zatvarale radnje, tako su i one gubile promet pa su vlasnici bili prinuđeni na to da traže novu lokaciju, a alternativa je bila i zatvaranje.

Predsednik udruženja menjača Bora Brujić kaže da se najveći promet ostvari pred praznike i tokom letnjih meseci kada dođu gastarbajteri. Ali, ni oni više nisu tako široke ruke kao u pretkrizna vremena.

Još jedan razlog zbog kojeg se menjačnice zatvaraju je kriminal. Podaci govore da su pljačkašima najinteresantnije poslovnice banaka, jedinice pošte, pa menjačnice i kladionice, odnosno mesta gde se sigurno može naći novac. Zaštitari su još jedna stavka koja se mora platiti pa trošak raste isto kao i kod polise osiguranja.
 
Natrag
Top