Kriza je svet vratila u prošlost

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kriza je svet vratila u prošlost
[/h] Izvor: Poslovni dnevnik


Kriza je mnoge zemlje vratila u prošlost, piše londonski Ekonomist donoseći pregled izgubljenog vremena kao posledicu krize.

9411859504f734e01cc854762475890_640x360.jpg


Grčki ekonomski sat se najviše vratio unazad i premotao za više od 12 godina. Ostatak evrozone, Irska, Italija, Portugalija i Španija su izgubili po sedam i više godina.
Britanija, prva zemlja koja je bila prisiljena da spašava kreditima uništenu banku, izgubila je osam godina. Amerika, gde je problem počeo, izgubila je deset godina.
Berza daje neke od najočitijih rezultata. Vrednosti američkih deonica su na nivou 1990-tih, dok su grčke deonice bile više 1992. godine nego što su danas, tako da je 20 godina obrisano.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Ekonomistov "sat", koji pokazuje koliko su se zemlje vremenski unazadile, koristi sedam indikatora ekonomskog bogatstva, koji se mogu podeliti u tri kategorije. Bogatstvo domaćinstva, cena finansijske imovine i nekretnina su u prvoj. Mere godišnje proizvodnje i lične potrošnje u drugoj, a realne plate i nezaposlenost čine treću kategoriju.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Cene kuća su također otišle unazad, tako da prosečni Amerikanac "živi" u 2001. godini, sudeći prema vrednostima nekretnina koje su prilagođene inflaciji. Britanija je pretpela manje dramatičan pad cena kuća, ali je ipak izgubila sedam godina.

Prema nominalnom BDP-u, 14 je zemalja koje su se vratile unazad. Ova grupa obuhvata osam članica EU. Portugal i Španija su usisani natrag u 2008. godinu, a Irska je bila bogatija u 2006. godini.

Upoređujući plaće zaposlenih, radnici u Grčkoj i Mađarskoj su izgubili šest godina, sa plaćama koje su ispod nivoa iz 2004. godine. Nivo nezaposlenosti u Americi je kao 1983.godine, a u Britaniji je na najgorem nivou u poslednjih 17 godina.

Dok u Nemačkoj nezaposlenost pada, Grčka, Irska i Portugal imaju stope nezaposlenosti kakve nisu viđene još od 1990-tih.

MMF predviđa da će za tri godine Italija biti jedina zemlja iz G7 sa realnim BDP-om manjim nego u 2007. godini. Amerika, koja već ponovo raste, u boljoj je poziciji od Britanije, koja još nije počela sa rastom. Međutim, razdoblja nezaposlenosti ostavljaju ožiljke na radnicima, čak i nakon ekonomskog oporavka. Za neke, vreme izgubljeno u krizi nikad neće biti vraćeno.

 
Natrag
Top