Krediti još skuplji

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Кредити још скупљи


Банкари потврђују да ће увећани ризик лоших кредита да надоместе вишом ценом капитала за привреду. – Према подацима Удружења банака, удео проблематичних кредита привреде је 12,5 одсто, а по НБС чак петина. – Раст лоших кредита за само три месеца 11 одсто.
novac-,.jpg


Кризу у Србији привредници ће платити још скупљим банкарским кредитима. Слутњу привредника за „Политику” банкари само –потврђују.
Привреда иначе све теже враћа кредите, све више зајмова има статус проблематичних, а банкари се спремају да, сва је прилика, увећани ризик надоместе вишом ценом свог капитала.
Банкар из једне од овдашњих највећих финансијских институција, који је желео да остане анониман, једноставно је закључио да ту нема превелике филозофије.
– Већи ризик има вишу цену и то је узрок и последица. Уколико се настави садашњи степен кашњења у отплати, то ће бити неминовност и само је тешко рећи када ће тачно кредити поскупети – каже овај банкар.
Према његовим речима, ситуација још није алармантна. Могло је бити и горе, каже. Банке су сасвим солидно заштићене, што обавезним резервама код НБС, што резервацијама средстава у самим банкама, а већи им је проблем што нема солидних клијената којима би позајмиле новац.
– Много већи проблем од дуговања је то што нема сигнала опоравка привреде, зато нисам оптимиста. Без опоравка реалног сектора, производње и извоза, сви ће бити у проблему, па и банке – сматра овај банкар.
Зоран Петровић, заменик председника Извршног одбора Рајфајзен банке, одговарајући на питање да ли ће виши проценат ненаплаћених кредита утицати на повећање цене у наредном периоду, каже:
– Један од елемената цене кредита јесу и трошкови ризика, а раст учешћа „лоших” кредита утиче и на раст трошкова ризика. Према подацима НБС, укупан ниво ненаплативих зајмова на тржишту је са крајем првог квартала ове године достигао ниво од 16,5 одсто – истиче Петровић, додајући да се у сарадњи са клијентом, након детаљне анализе свих обавеза и тренутних финансијских могућности, доноси одлука о реструктурирању дуга који ће олакшати даљу отплату обавезе према банци.
Подаци Удружења банака показују да се привреда све више задужује, али и да је учешће проблематичних кредита све веће. На крају маја фирме и предузетници били су задужени код банака са 1,064 милијарде динара или око десет милијарди евра. У поређењу с децембром прошле године привреда се задужила додатних шест одсто, а у односу на април три одсто.
Учешће лоших кредита привреде у укупним пласманима достигло је 12,5 одсто за разлику од 8,8 одсто колико је износило у децембру прошле године. Прерачунато на укупну суму кредита привреди произлази да банкари морају да се замисле над око 1,2 милијарде евра које им предузећа дугују.
Интересантно је да подаци Народне банке Србије показују још суморнију слику српске привреде, а односе се на прва три месеца ове године. Укупни проблематични кредити привреде на крају првог квартала 2010. године износе 171 милијарду динара или 1,71 милијарду евра. Поређења ради, у децембру 2009. године они су износили 153 милијарде динара што показује да је раст лоших кредита за само три месеца био већи од 11 одсто.
Подаци НБС иначе показују да је учешће проблематичних кредита привреде у укупно одобреним кредитима достигло чак 21,9 одсто.
Сектори са највећим учешћем проблематичних кредита су прерађивачка индустрија (26,8 одсто), пољопривреда (25 одсто), образовање (21,4 одсто), трговина (19,8 одсто), грађевинарство (19,6 одсто).
У Унији послодаваца као да имају нешто ружичастију слику привреде Србије јер кажу да укупна задужења према банкама, као и привреде међу собом, износе 9,4 милијарде евра.
– Проблем привреде јесу скупи кредити, али и скупа држава, при том и неефикасна, која неће да уведе ред у систем плаћања. Велики део оволике кредитне задужености је настао 2007–2008. године у другом привредном амбијенту. Тачно је да је међу привредницима било нереалног задуживања, али су и банке које су им давале зајмове биле нереалне. Велики привредници су и највећи дужници и они генеришу кризу. С обзиром на то да они запошљавају много људи, уосталом као и банке које су им дале кредите, то постаје и проблем државе тако да се проблем њиховог дуга тиче свих нас – каже Драгољуб Рајић из Уније послодаваца.


Ј. Рабреновић, politika online 29.06.2010.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Evropljani imaju vece plate a manje kamate.Da je normalna drzava i da su odobrene realne kamatne stope u odnosu na nas standard,ovoga ne bi bilo.Jednostavno se iza naizgled "dobrih namera" "krije" samo cilj povecanja profitabilnosti banaka,sto,naravno i nije cudno...Ono sto jeste je narod koji naseda na te "dobre namere" i primamljive ponude...
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Pola plate za kredit

Pola plate za kredit

S. MORAVČEVIĆ | 18. jul 2010.
Izvor: Novosti Online

U koverti imamo oko 330 evra, a svaki zaposleni zadužio kod banaka oko 2.100 evra. Najčešće se uzimaju gotovinski zajmovi sa rokom otplate do 60 meseci

eko%20Koliko-dugujemo_620x0.jpg


PROSEČAN dužnik u Srbiji ima malu platu, veliku ratu kredita i nemiran san. Sa svojih 330 evra mesečne zarade, gotovo polovinu izdvaja za otplatu zajmova i stalno strepi da dinar ne izgubi mnogo od vrednosti, jer će za povraćaj bankama morati još više da odvaja iz kućnog budžeta.

U Srbiji svaki građanin duguje za kredite oko 560 evra, a svaki zaposleni i penzioner više od 2.100 evra. Prosečan keš zajam se kreće od 2.000 do 3.000 evra, a stambeni od 39.000 do 42.000 evra. Prosečan dužnik najčešće uzima gotovinske zajmove sa rokom otplate do 60 meseci, što je i najduži period otplate. Jer, u tom slučaju rata je primerena primanjima, a može najviše da se pozajmi. Prema istraživanjima Kreditnog biroa prosečan dužnik ima između 35 i 48 godina. Podaci još pokazuju da su žene revnosnije u otplati od muškaraca.

NEREDOVNI
Građani su prošlog meseca kasnili sa otplatom 4,3 odsto uzetih kredita. Najveće neizmirene obaveze odnose se na tekući račun, odnosno na korišćenje dozvoljenog minusa. Tako je ukupna docnja u iznosu dozvoljenog prekoračenja po tekućem računu dostigla skoro deset odsto. Nešto je bolja situacija kada su u pitanju kreditne kartice. Tu je kašnjenje 6,7 odsto. Građani su vrlo revnosni po pitanju izmirivanja rata za ostale kredite, a najuredniji su za stambene.
Iako kriza kod nas još uveliko traje, a dinar svakoga dana u odnosu na evro obara rekorde u padu, građani Srbije i dalje se zadužuju. Prema podacima Kreditnog biroa od početka godine do kraja juna novi krediti su porasli za 16,4 odsto. Od toga najviše potrošački i zajmovi za refinansiranje.

- Ove godine, pre svega zahvaljujući novom programu subvencija, koji je omogućio dobijanje dinarskih kredita sa izuzetno povoljnom kamatom, kao i padu kursa dinara, došlo je do naglog povećanja tražnje za čisto dinarskim kreditima - kaže Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke. - Najveći porast se beleži kada su u pitanju dinarski gotovinski krediti. Za većinu građana, čija primanja nisu vezana za evro, ili neku drugu stranu valutu, idealan kredit je dinarski, sa fiksnom kamatom.

Ipak, kako kaže Rebić, potrebe klijenata su različite, a kod, na primer, stambenih kredita, zbog nepostojanja dinarskih izvora finansiranja na tako dugi rok, nije moguće odobravanje zajma bez devizne klauzule. To je i razlog što lični bankari razmatraju svaki kreditni zahtev pojedinačno i klijentima predlažu rešenje prilagođeno upravo njihovim potrebama i mogućnostima, vodeći se pravilom da kad god je to moguće, usklade valutu u kojoj se zadužuju sa onom u kojoj primaju zaradu.

- Građani u najvećoj meri se interesuju za dinarske gotovinske kredite, a oko 30 odsto odobrenih pozajmica u ovoj godini čine zajmovi za refinansiranje starih dugova - kažu u Uni-kredit banci.
 
Natrag
Top