Kraljevo: Nevreme uništilo voćnjake

Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Kraljevo: Nevreme uništilo voćnjake
20. jun 2010. | 18:43 -> 20:34 | Izvor: B92
Kraljevo -- Kraljevo i okolinu pogodilo je jako nevreme. Tokom 40-ak minuta smenjivali su se jaka kiša i krupan grad.

Oko 16 sati oluja je prestala ali je u selima, na obrađenim njivama i u voćnjacima, ostavila pustoš za sobom.

U centru Kraljeva danas posle podne kratkotrajno je padao grad veličine lešnika, ali je u selima Bukovica, Dedevci i Roćevići, koja su poznata kao voćarski kraj, padao grad veličine kokošijeg jajeta, pa se na zemlji zadržao i dva sata po prestanku nevremena.

Bilo je dovoljno četrdesetak minuta jake kiše i grada, koji je bio veličine kokošijeg jajeta, da se uništi trud koji su poljoprivrednici kraljevačkog kraja uložili da dođu do roda. Nezapamćeno nevreme je kidalo šljive, jabuke, breskve.

Cane Trifunović, voćar iz Bukovice, već dve decenije od svojih šljivika živi, dobio je i brojna priznanja za proizvodnju šljive i rakije. Kroz suze govori da "nema ništa, i ovo malo što je ostalo će za dva tri dana da opadne i satruli“.

Trifunović i njegova porodica imaju desetak hektara pod šljivom.

"Čemu, sve sam uložio, voćnjak me koštao milion ipo. Osigurao sam, na svu sreću, ali šta dalje? Ovo je tuga, ranke moje više nema. Ova šljiva je retka, malo ko je gaji. Imao sam najbolji prinos u Srbiji. Imaju rakete da ispaluju na narod, a na nebo nema“, kaže on.

Područje Roćevića, Bukovice i Dedevaca je poznat voćarski kraj. Od pre tri godine ovi plodovi se uglavnom distribuiraju na rusko tržište. Nažalost, od prinosa koji je po stablu trebalo da iznosi bar 200 kilograma, neće biti ništa.

Svetislav Bošković iz Jarčujka kaže da je u tom naselju protivgradna rampa onemogućila grad, ali je zato krupna kiša napravila prave bujice. Ono što je zatekao u Bukovici na voćnjaku je bilo šokantno.

"Ne znam šta da kažem. Razočaran sam, došlo, što kažu stari, do usta i sada sve pustoš. Toliki trud i ulaganja. Pa, zar ovo nije moglo da se spreči“, rekao je Bošković.

Većina voćara zbog besparice nije osigurala svoje voćnjake. Kažu da su čuli protivgradnu zaštitu, ali je ona bila nedovoljna.

Osim voćnjaka parcele pod kukuruzom teško će se oporaviti, tako da se u prvi mah procenjuje da će štete biti i preko 80 odsto. Ono što je evidentno da ni naredne godine voćari ne očekuju neku korist, jer je oštećeno i puno grana koje neće dati rod.

Prigradska naselja Jarčujak, Konarevo, selo Vrdila su dobrih dva sata ležali u vodi, jer kanali nisu upseli da prime toliku količinu padavina.

Saobraćaj se otežano odvijao, ali na svu sreću u tim delovima Kraljeva veća šteta nije zabeležena.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Rh1JfOenA58]YouTube - Kraljevo: Nevreme uništilo voćnjake[/ame]

Izvor: B92
 
Natrag
Top