KRALJEVO - Na Ibru led uklonjen, uređuju se potoci

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Na Ibru led uklonjen, uređuju se potoci







Izvor:
Tanjug.rs






KRALJEVO - Korito reke Ibar u dužini od petnast kilometara uzvodno od ušća u Zapadnu Moravu, svom širinom je slobodno za protok zahvaljujući mehaničkom uklanjanju leda koje je obavljeno u prethodne dve nedelje, rekao je Tanjugu načelnik Štaba za vanredne situacije Radoica Kočović.

"Uspeli smo u potpunosti da otvorimo ogledalo reke, iako je u najhladnijim danima debljina leda bila pola metra, a sa naslagama snega i čitav metar", rekao je Kočović.


211812_dunav-bg-sneg-afp_f.jpg


Pažnja Štaba sada je usmerena na opasnost od poplava koje mogu da donesu rečice i bujični potoci, kojih na području Kraljeva ima više od stotinu.

"Te bujične vode znaju da naprave ogromne materijalne štete i zato svake godine preduzimamo preventivne mere zaštite od poplava. Tako ćemo ovih dana očistiti pojedina rečna korita i potoke", rekao je Kočović.

On ocenjuje da je situacija za sada dosta povoljna, jer se sneg polako otapa, ali da Štab kontroliše stanje na lokacijama na kojima je ranije bilo plavljenja.

Nekoliko kritičnih tačaka je u pomoravskim selima, kao što su potoci Buban i Makva, Lađevačka reka, zatim nizvodno reka Tovarnica, a u podnožju Stolova Kovački potok i Žička reka.

Radoica Kočović kaže da je Štab za vanredne situacije formirao operativni tim za odbranu od poplava, koji preko predsednika mesnih zajednica prati situaciju na terenu.

Jedna od radikalnijih mera koja je prošle nedelje preduzeta u cilju odbrane od poplava je završetak uređenja korita bujičnog potoka Buban u selu Obrva, u delu koji je bio imovinsko-pravno sporan.

Oko 4,5 kilometara ovog potoka, koji je prethodnih godina plavio površinu od čak 250 hekatara i više od 50 domaćinstava, prošle godine je očišćeno, a ostalo je neuređeno samo 350 metara, jer su dve porodice stavile zabranu.

Gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović je kazao Tanjugu da na desetine porodica ne mogu biti taoci dvoje komšija koji nemaju osećaj društvene odgovornosti i solidarnosti.

"Po Zakonu o vanrednoj situaciji i Zakonu o upravnom postupku, kada postoji pretnja za živote, zdravlje i imovinu, imamo pravo da čak i po usmenom nalogu uđemo u posao i sprečimo moguće štete", rekao je Simović i dodao da je uređenje Bubana preduzeto na osnovu rešenja nadležnih organa gradske uprave.

Zamenik direktora Direkcije za planiranje i izgradnju Dušan Sretović u razgovoru za Tanjug ističe da je primetno da kod građana počinje da raste svest o značaju održavanja odvodnih kanala.

"Gledajući poplave koje su pravile bujice i naizgled bezazleni potoci, ljudi su počeli da strahuju. I dolaze ovih dana da traže pomoć u čišćenju kanala, ili da prijave komšije koji su sagradili objekte na kanalima", ističe Sretović i kaže da se to ranije retko dešavalo.

Sretović je rekao da se sada mogu preduzimati samo kratkoročne mere, kao što je ona na Buban potoku ili ona koja sledi na reci Gruži, a da ozbiljni i skupi zahvati, kakvi su potrebni na Tovarnici ili Makvi, ostaju za lepše vreme i postupno rešavanje.
 
Natrag
Top