Kraj dinastija u Grčkoj

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kraj dinastija u Grčkojhttp://www.tanjug.rs/novosti/35254/kraj-dinastija-u-grckoj.htm#












Izvor:
Tanjug.rs







ATINA - Ekonomska kriza u Grčkoj, kakva se ne pamti u godinama posle Drugog svetskog rata, odnela je mnoge žrtve, uključujući i lidere dinastija Papandreu i Karamanlis koje su udarile neizbrisiv pečat u savremenoj istoriji zemlje.

"To je kraj dinastije Papandreu", likuju politički rivali posle odluke Jorgosa Papndreua da se povuče sa mesta predsednika Panhelenističkog socijalističkog pokreta (PASOK),a krajem prošle godine i sa mesta premijera.



37311.jpg



"Dinastija Papandreu je neuništiva", uzvraćaju pristalice čuvene grčke porodice koja je ostavila neizbrisiv trag u savremenoj istoriji Grčke. Oni, očigledno, računaju na povratak Jorgosa (60) ili na dolazak njegovog sina Andreasa, koji se dosad držao van politike.

Uspon porodice Papandreu započeo je Georgios, deda dosadašnjeg premijera Jorgosa. Poslednje dve decenije prošlog veka obeležio je njegov otac Andreas Papandreu. On je osnovao PASOK, koji je, uz kraće prekide, gotovo sve vreme bio na vlasti.

Posle njegove smrti nasledio ga je sin Jorgos koji je jedno vreme bio šef diplomatije, a poslednje tri godine premijer.
Grčku su decenijama, sa manjim prekidima, vodile tri dinastije: Karamanlis, Papandreu i kraće porodica Micitakis.

Na sporednom koloseku sada se našla i moćna dinastija Karamanlis. Njen osnivač Konstantin, koji je posle pada vojne hunte 1974. godine izveo zemlju na put demokratije. Za njegovo ime vezan je i ulazak Atine u Evropsku zajednicu, kako se tada zvala EU. Mnogi Grci su skloni da kažu da je Konstantin Karamanlis bio najveći grčki državnik u godinama posle Drugog svetskog rata.

Na testamentu njegove slave na trenutak se uzdigao njegov bratanac koji je takođe nosio ime Konstantin, ali ga Grci, da bi pravili razliku od slavnog pretka, oslovljavali kratko-Kostas.

U vreme vladavine Kostasa Karamanlisa juniora zemlja je ogrezla u korupciju, suočila sa teškom ekonomskom klrizom. Na vanrednim izborima 2009. godine on je pretrpeo težak poraz od Jorgosa Papndreua. Bio je prisiljen i da se povuče i sa
mesta predsednika konzervativne Nove demokratije i zasad se drži po strani aktuelnih političkih zbivanja.

U povremene pukotine u vladavini dve velike dinastije, uspešno se ubacivala porodica Konstatina Micotakisa. On se, u međuvremenu, zbog godina, povukao sa aktivne političke scene. Na trenutak je ustuknula i njegova ćerka Dora Bakojani,
bivši šef diplomatije i gradonačelnik Atine. Ona je u međuvremenu osnovala svoju stranku koja zasad ne igra veću ulogu na političkoj sceni Grčke.

Kandidat za predsednika PASOK-a je sadašnji ministar finansija Evangelos Venizelos(55), koji je ranije dva puta bio poražen od Jorgosa Papandreua. On će na izbornoj konferenciji partije, koja je zakazana za iduću sedmicu, sigurno biti izabran, pošto nema protivkandidata.

Vanredni parlamentarni izbori u Grčkoj bi trebalo da se održe krajem aprila ili početkom maja. Prema svim procenama novu vladu, koja će sigurno biti koaliciona, formiraće ili PASOK, ili konzervativna Nova demokratija na čijem je čelu ambiciozni Andonis Samaras.

Posle duže vremena među "glavnim igračima" neće biti pripadnika tri velike dinastije:Karamanlis, Papandreu i Micotakis.
 
Natrag
Top