Krah evra najmanje odgovara Kini

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Krah evra najmanje odgovara Kini
[/h] Izvor: SEEbiz



Njujork -- Situacija u evrozoni postala je toliko nestabilna da su mogući svakakvi scenariji, piše Fajnenšl Tajms.

7164070214ed99b58a01c5678927182_640x530.jpg


Poslednja priča koja se vrti u krugovima manadžera sugeriše da bi evro mogao biti vezan uz dolar, gotovo na nivou pariteta.
To bi značilo dramatičan pad evropske valute obzirom da ona sad vredi oko 1,3 dolara.
Iako je to malo verovatno, i ova priča govori o tome koliko je situacija nestabilna u atmosferi slabog rasta i napora svake vlade da podstakne rast izvoza.

Poznato je da je jeftina valuta veštački način za postizanje konkurentnosti.

Euro ostaje relativno jak iz nekoliko razloga. Uprkos tenzijama, Evropljani ne izvlače novac iz Evrope, samo ga premeštaju u sigurnija utočišta širom regiona. Evropske banke, uz to, nastavljaju prodavati imovinu u dolarima. Centralne banke zemljama u razvoju nastavljaju držati evro kao neku vrstu rezervne valute.

S druge strane, i Amerikanci i Kinezi žele da vide jaki evro jer izvoznici s obe strane Pacifika nadmeću se s Evropljanima.

Bude li evro nastavio da pada, to će povećati pritisak na Fed da krene sa još jednom rundom kvantitativnog labavljenja.

Padne li evro, to će biti posebno loša vest za Kinu obzirom da 18 posto kineskog izvoza odlazi u Evropu.

U aprilu, kineski izvoz u evrozonu bio je smanjen 2,4 odsto na godišnjem nivou. Deo tog izvoza zapravo je nemačka proizvodnja u Kini. Potone li evro, nemački proizvođači će radije izvoziti iz Nemačke nego iz svojih kineskih pogona.

Deo analitičara sumnja da je Kina već pokušala podupreti vrednost evra i podaci BNI Melona pokazuju da evro pada kako usporava rast kineskih deviznih rezervi. Istovremeno, likvidnost iz SAD-a nastavlja se prelivati u ostatak sveta. To podstiče rast cena na robnim tržištima.

Većina analitičara vidi brazilski real kao najprecjenjeniju valutu. Svet u kojem bi cene roba bile niže doneo bi koristi uvoznicima sirovina.

Centralne banke razvijenih zemalja ne mogu večno štampati novac. Kad to jednom završi, u najboljoj poziciji bit će zemlje koje su iskoristile vreme i novac da postanu istinski konkurentne.

 
Natrag
Top