Korupcija na svim nivoima društva

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Korupcija na svim nivoima društva

Izvor: Tanjug

Beograd -- Korupcija u Srbiji je sistemska, prisutna u svim sferama društva, postala je model ponašanja, ocenili su učesnici debate ''Kako suzbiti kompanijsku korupciju''.

14498295724df60d2e16118920189877_orig.jpg


Na debati je još rečeno da je za njeno sprečavanje je, osim angažovanja državnih institucija, potrebna i promena svesti.
Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković je rekla da je agencija započela rad sa Ministarstvom pravde na donošenju nove Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije jer je stara, kako je kazala, prevaziđena.
''Strategija iz 2005. godine ne samo da je prevaziđena u mnogim segmentima, već za njeno sprovođenje u pojedinim delovima nije bilo dogovarajuće metodologije. Iako je 2006. godine donet Akcioni plan za sprovođenje strategije, on se bukvalno negde izgubio'', objasnila je Markovićeva.

Ona je dodala da je iz ovih dokumenata ipak izvršeno oko 60 odsto planiranih aktivnosti.

''Priznati da je korpucija u Srbiji sistemska znači da smo je zapustili, dozvolili da ona postane modus ponašanja, način poslovanja, rada i najgore od svega, način mišljenja'', istakla je Marković i dodala da je zato, osim zakona i jačanja integriteta, potrebno menjati svest o tome kako treba da se radi.

Markovićeva je navela da je u suzbijanju korupcije, osim borbe na planu javnih institucija i zakodavnog okvira, koji se tiče državnih organa i funkcionera, neophodno otkrivati uzroke tj. pojavne oblike radi mapiranja korupcije u ekonomskoj sferi u kompanijama, među preduzetnicima, kako bi se na taj način došlo do neophodih strategija i dokumenata.

Srbija ima problem počevši od zakonodavnog okvira koji reguliše poslovanje preduzeća u Srbiji, propisa koji regulišu tržište i tržišnu utakmicu, monopola, formiranja cena, svojinskih odnosa i pitanje vlasništva, kazala je Marković.

''Pitanje je da li smo tim temama počeli da se bavimo ili ne i da li smo, kao društvo u tranziciji stvorili klimu za korupciju jer imamo slabe institucije, slabo tržište, nejasne svojinske odnose, previše diskrecionog prava, premalo regulative za privatno inicijativu, i pristup da ako nešto nije državno nego privatno, ne treba da se mešamo'', zaključila je Markovićeva.

Savetnik ministra unutrašnjih poslova Miloš Anđić je naveo da je u 2009. godini prijavljeno 3.970 koruptivnih krivičnih dela, što je najveći broj do sada, dok je 2010. godine taj broj iznosio 3.858.

Prema njegovim rečima, u periodu 2009. i 2010. godine više od 40 odsto prijavljenih osoba za korupciju su bili na funkciji direktora.

Anđić je kazao da su javne nabavke jedan od češćih povoda za koruptivne aktivnosti, zato što sam taj proces dugo traje i ostavlja prostora za nezakonite delatnosti. Posebno, kako je naveo, sporni mogu biti aneksi ugovora, ali i plaćanje fiktivnih usluga, kao što je konsalting.
 
Natrag
Top