Komunalna policija počela sa radom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Komunalna policija počela sa radom



8. novembar 2010. | 14:11 | Izvor: Tanjug


Beograd -- U prisustvu predsednika Srbije Boris Tadića, predstavnika Vlade i lokalnih samouprava, u Skupštini Srbije svečano je obeležen početak rada Komunalne policije.

13795062004cd7f7104eb51663518785_450x296.jpg
(
Tanjug)
Predsednik Tadić izjavio je da komunalni policajci, kao i država koju predstavljaju, moraju biti pravedni ali i strogi prema onima koji krše propise.

"Očekujem da ćete vi promeniti izgled gradova, da ćemo zajedno na kraju našeg posla promeniti izgled Srbije, da ćemo je učiniti urednijom i bolje organizovanom", rekao jeTadić.

Čestitajući komunalnim policajcima početak rada, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković je izrazio uverenje da će zahvaljujući njihovim aktivnostima građani Srbije živeti kvalitetnije i u lepšem okruženju.

"Komunalna policija ipak nije svemoguća. Na kraju sve zavisni od nas samih, naše kulture življenja, našeg odnosa prema sugrađanima i prema gradovima, i od naše spremnosti da poštujemo pravila društva u kojem živimo i kome pripadamo", kazao je Marković.

I gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je, govoreći ispred gradova u kojima će Komunalna policija najpre profunkcionisati, konstatovao je da ta služba neće moći da osigura prestanak kršenja komunalnog reda ukoliko građani sami ne shvate da treba da promene negativne navike.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je da MUP Srbije formiranje Komunalne policije doživljava kao veliko olakšanje, budući da pripadnici tog ministarstva nisu imali dovoljno kapaciteta da se kršenjem komunalnog reda bave na način na koji će to činiti nova služba.

Dačić je podsetio da je više od 30 stručnjaka MUP-a Srbije učestvovalo u obuci 360 komunalnih policajaca, i da je, nakon tri klase koje su prošle obuku, u toku osposobljavaanje četvrte klase.

Komunalna policija danas počinje da radi u osam gradova, a, prema najavama iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, do kraja godine biće uvedena u još deset gradova.

Obuka komunalnih policajaca traje 70 dana i planirano je da bude upošljeno 850 policajaca u 23 grada širom Srbije.

U aprilu će biti prvo vrednovanje rezultata njihovog rada, i tada će se videti da li treba da bude povećan ili smanjen broj policajaca.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Komunalna policija - Plaše ih se i bez kazni

BEOGRAD 17. 11. 2010
Press

Komunalna policija - Plaše ih se i bez kazni


Kada vide komunalne policajce sugrađani pažljivo prelaze ulicu, drže pse na povocima i ne bacaju otpatke po trotoarima. Građani prijavljuju i lavež pasa, bacanje opušaka, komšije koje su zapalile roštilj...

1401-Marko-Todorovic-1.jpg


Građani se raspituju...
Komunalni policajci zasad samo upozoravaju

Komunalni policajci već svojom pojavom na beogradskim ulicama zavode red. Kad ih vide, Beograđani pažljivo prelaze ulicu, raspituju se o kaznama, pse šetaju isključivo na povocima, a ulični preprodavci beže čim ugledaju tročlanu patrolu. Telefoni operativnog centra su se usijali, a sugrađani prijavljuju pogrešno parkiranje, bacanje opušaka na ulicu, lajanje pasa, pa čak i da je komšija raspalio roštilj na terasi! Katarina Kriško, šef jednog od timova Komunalne policije, kaže za Press da će prioriteti u radu njene službe biti sprečavanje preprodaje robe na gradskim trotoarima, kontrola parkiranja i taksi prevoza, kao i sprečavanje bespravne gradnje.

Dobro izreklamirani

- Iako je sada samo period upoznavanja, ulični prodavci dosta su uplašeni našom pojavom. Većina njih, čim nas ugleda, ostavi robu i pobegne. Očigledno je da smo dobro izreklamirani u medijima - našalila se Katarina, i dodala da je, ipak, većina sugrađana oduševljena činjenicom da je služba Komunalne policije počela da radi, pa ih često zaustavljaju samo kako bi im čestitali ili ih upoznali.
- Obraćaju nam se zbog komunalnih problema, pitaju gde može da se prijavi neki nered, zaustavljaju nas i pitanjima kako da dođu do pojedinih lokacija ili nam se obraćaju za savete u vezi sa gradskim odlukama. Ipak najveći broj pitanja odnosi se na period kada ćemo da počnemo da kažnjavamo komunalni nered - priča Katarina.
Inače, radni dan komunalnog policajca počinje tako što ga sačeka nalog sa lokacijama koje treba da obiđu. Patrole još nisu dobile svoje rejone, ali će vrlo brzo nadgledati teritorije svih beogradskih opština. Katarina Kriško kaže da trenutno obilaze sve ulice u gradu kako bi upoznali građane i komunalne probleme, a za dve nedelje stižu i nova naređenja.
- Radimo trenutno u dve smene, po 36 policajaca, a kroz dve nedelje uvodimo i treću smenu. Imamo po 11 timova u smeni i uglavnom su tri komunalna policajca u patroli. Trenutno nemamo „svoju" opštinu, menjamo se kako bismo upoznali sve komunalne probleme. Smatram da je to trenutno najbolje rešenje jer, u suprotnom, stacioniranjem na samo jednoj lokaciji ne bismo mogli da upoznamo sve aspekte ovog posla. Pretpostavljam da će, kao što je i najavljeno, podela rejona da usledi kroz dva meseca, čime će građani moći da steknu poverenje u komunalni tim koji je zadužen za njihove probleme i sugestije - rekla je Katarina.

Više od 300 prijava dnevno

Telefonska linija operativnog centra Komunalne policije dnevno primi oko 300 poziva. Kako kažu u upravi centra, telefon je počeo da zvoni još za vikend.

1401-Todorovic-Marko-2.jpg


Saradnja...
Policajci rade u dogovoru sa komunalnim preduzećima

- Prve pozive primili smo čim je u medijima objavljen broj operativnog centra naše službe. Ipak, ljubazno smo objasnili svim građanima da tek od ponedeljka možemo da saslušamo njihove probleme. Sve prijave se beleže, a patrole šalju tamo gde su problemi prioritetni. Nekome smeta lajanje pasa ili komšija koji pravi roštilj na terasi. Dakle, sugrađani prijavljuju sve što ih tišti bilo da je to bacanje pikavaca, pucanje kanalizacionih cevi ili nepropisno parkiranje - rekli su u operativnom centru Komunalne policije.

ZAŠTO SU SE ODLUČILI ZA OVO ZANIMANJE?
Pitali smo komunalne policajce zašto su se odlučili za ovaj poziv. Katarina Kriško je rekla da je ljubav prema ekologiji bila presudna u izboru profesije.
- Ipak, velikog udela imala je i činjenica da ne moram svakog jutra da razmišljam šta ću da obučem za posao - našalila se Kriško.
Njen kolega Miloš Vojinović kaže da je prvenstveno želeo stabilan posao u gradskoj službi, ali i da mu je oduvek smetao komunalni nered u glavnom gradu. Dejan Petrušić želi da utiče na svest građana o čistom i uređenom gradu, pa mu je ovaj posao dobra prilika da učini nešto lepo za Beograd.

A. STANKOVIĆ



 
Natrag
Top