Koliko košta pas: Da li je mali pas ujedno i mali trošak?

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Koliko košta pas: Da li je mali pas ujedno i mali trošak?

Kada odučite da nabavite štene, morate se pripremiti na neophodne troškove kako biste vašem ljubimcu obezbedili adekvatnu ishranu i higijenu. Vetrinar Dunja Zrile iz veterinarske stanice „Zemun“ ističe da štenad do šest meseci zahteva najviše novca, a da se sa vremenom izdaci smanjuju.

1.jpg
Hrana je najveći izdatak

- Pas do šest meseci je najskuplji, tada teče proces njegove adaptacije, a u tom priodu se i najviše menja. Tu su i tri redovne vakcinacije u prvoj godini života, koje se kasnije ponavlajju na godinu dana. Stariji ljubimac manje košta, jer se životinja sporije menja. Izuzetak su ženke koje vremenom dobijaju štence, pa je potrebno ispratiti i te potrebe - kaže doktorka Zrile.

2.jpg
Vlasnik najviše novca izdvaja u prvih šest meseci do godinu dana starosti psa

Doktorka Zrile preporučuje da ishrana psa bude kombinacija kupljene i domaće hrane.
- Namirnice koje dajemo psima moraju da budu bogate kalcijumom zbog kostiju, kao i proteinima koji su potebni njihovim mišićima. Ishrana odraslog pasa predstavlja rutinu i zasniva se na predhodnom iskustvu koje nam pokazuje šta pas hoće, a šta ne voli da jede. Dobra je i kupovna hrana, kao i ona koju mi spremamo, samo da nije začinjena. Pas ne treba da jede samo granule, jer je to isto kao kad bi se ljudi hranili samo muslijem. Odlične su kombinacije povrća i mesa, od kojeg je najbolja junetina- savetuje veterinar.


Vlasnici pasa ističu da je prirodna hrana bolja, a i jeftinija od kupovne, kao i da ishrana pasa zavisi od vrste, težine, dispozicija, metabolizma, potreba, kao i količine kretanja u toku dana.

Pored ishrane, potrebno je nabaviti i propratnu opremu. Doktorkla Zrile kaže da ona osnovna, koja zadovoljava sve potrebe psa nije skupa.
- Ona ne predstavlja luksuz, ali može da se napravi da bude i ekstremnno skupa, ali tada je u pitanju pomodarstvo. Znam za slučajeve kada su vlasnici psima nabavljali krevetiće, a onda su životinje uzimale obične preškire i spavale na njima- kaže doktorka Zrile.


Dobra ishrana i redovna higijena su ključne za normalan razvoj psa.
- Najviše treba da se ulaže u hranu i higijenu kako bi životinje bile čiste, pa se onda neće ni razboljevati. Problem kod nas je što nema službe koja bi vršila procenu da li ljudi mogu da čuvaju životinju, jer mnogi ljubimca posmatraju kao igračku koju je dovoljno povremeno prošetati- ističe Dunja Zrile.


"Neki minimalni trosak za kvalitetnu prirodnu ishranu za psa od 40ak kg je 3000 dinara na mesecnom nivou, pa do nekih 5 ili 6 hiljada. Kad se uigraš, pronađeš mesta za kupovinu mesa, kao i drugih namirnica pašće mesečna potrošnja, u početku će u svakom slučaju biti povišena", kaže Filth, član foruma “Priroda pasa”.

Dobra ishrana i redovna higijena su ključne za normalan razvoj psa.
- Najviše treba da se ulaže u hranu i higijenu kako bi životinje bile čiste, pa se onda neće ni razboljevati. Problem kod nas je što nema službe koja bi vršila procenu da li ljudi mogu da čuvaju životinju, jer mnogi ljubimca posmatraju kao igračku koju je dovoljno povremeno prošetati- ističe Dunja Zrile.


[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]"Ako je neko mislio da je mali pas ujedno i mali trošak - gadno se vara! Doduše, što se hrane tiče, tu definitivno jeste (finansijski) lakše nego sa velikim psima, obzirom da dnevna količina hrane (na primer granula) je “smešna” u odnosu na količinu koju ovi (veliki psi) pojedu. Moja Lola ima 7,5 kg i dnevno joj sleduje 100-150g granula, a ako joj kuvam, onda je to oko 300-350g. Sve u svemu, mesečno na hranu potrošim oko 2.500,00 - 3.000,00 dinara (tu računam i poslastice).
3.jpg
Što se tiče dlake i kupanja, situacija je sledeća: kupam je jednom u 7 do 10 dana, stoga moram da koristim odgovarajući šampon. Najekonomičniji mi se pokazao Greenfields (oko 950,00) i traje mi oko 2 meseca. Za češljanje koristim razne losione i balzame, ali nijedan nije ispod 700,00 - 800,00 dinara. Na kraju, tu je i sprej za raščešljavanje (odnosno uklanjanje čvorova) dlake - Biogance Tangle Remover koji sam kupio pre otprilike 6 meseci (koštao je oko 1.700,00), ali nisam ni polovinu potrošio. Gumice za šiške (namenjene baš za pse, a ne one silikonske koje ne valjaju ništa jer pucaju ko lude) koštaju 15 dinara komad, a mašnice su oko 200,00 do 300,00 dinara.
Kao i većina malih i “niskopodnih” pasa, i Lola je veoma osetljiva na hladnoću, te sam joj za zimu kupio neke dve jaknice. Cene ovih odevnih predmeta su bezobrazno visoke kod nas - nema kvalitetne jakne (da je topla, postavljena i nepromočiva) bez 3.000,00 do 5.000,00 dinara. U periodu snega, odnosno kad putari posipaju so obavezna je i zaštitna krema. Ja kupujem običnu glicerinsku zaštitnu kremu za ruke, jer je ona namenjena za pse takođe bezobrazno skupa (mislim da sam video u Pet centru i da košta preko 1.000,00 dinara)", kaže Lekas, član foruma
"Priroda pasa".
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Osim ishrane i higijene, važna je i vakcinacija. Vakcine protiv infektivnih bolesti koštaju 1500 dinara, dok one protiv besnila finansira Gradska uprava Beograda. Nemojte zaboraviti da vašeg psa sačuvate od brojnih parazita, poput buva i krpelja.

[TABLE="class: antre_c back_c_1"]
[TR]
[TD]Pogledajte cenovnik hrane, i neke opreme za pse:

(uzete su prosečne cene srednje skupe opreme)
Hrana:
Jeftinija 15 kg - 1460- 1912 dinara
Srednja 15 kg- 2998- 3546
Superpremium 15 kg- 3929- 6629
Nova ponuda- kilogram 107- 213, 500 g 140- 352
Poslastice:
Četkica Spazzol- 100
Eurostik za zube- 150
Oprema:
Povodac- 208- 700
Ogrlica- 86- 732
Ležaljka- 890- 2323
Činija- 180-700
Am- 515- 900
Cucla- 230
Flašica- 85- 490
Kragna- 280- 915
Peškir- 350
Pištaljka- 150- 430
Kozmetika:
Šampon- 700- 1050
Losion za negu- 600
Makaze- 200-760
Pasta za zube- 680
Trimer- 360- 650
Češalj- 250-490
Češagija- 360-840
Medicinska sredstva:
Drontal- 1 tableta 196 dinra
Frontline- 1 ampula 890- 1296
Advantix- 1 ampula 637- 840
Suplementi:
Anima strath- 1500
Flexadin- 4000
Veterinarski troškovi:
Sterilizacija- 15000
Vađenje zuba- 5000
Vakcinacija - 1500
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Više informacija o psima i iskustvima vlasnika pasa možete da pronađete na forumu "Priroda pasa".

Izvor: Blic Online



 
Član
Učlanjen(a)
29.09.2012
Poruka
20
najbolja stvar je sto ces imati jedinu iskrenu ljubav bas od tog psa,i nije nimalo skupo izdrzavati psa
 
Član
Učlanjen(a)
01.10.2011
Poruka
63
Moj pas je alergican na zitarice tako da joj moram kupovati specijalnu hranu koja je strasno skupa. Sad joj je skoro dvije godine i osjetljiva je do besvjesti tek kad smo je uzeli imala je 5 sedmica neko je ostavio u kutiji kartonskoj nju i ostalu stenad iz tog litera.
 
Član
Učlanjen(a)
26.03.2009
Poruka
20
Колико год да кошта није то ништа према томе како утичу на нас.
 
Natrag
Top