Koliko je Obama potrošio u Aziji

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Koliko je Obama potrošio u Aziji

M. Mišić
Izvor: Politika objavljeno: 18.11.2010.

Republikanci su oberučke prihvatili glasinu da je azijska turneja američkog predsednika koštala 200 miliona dolara dnevno
Obama-foto-BETA.jpg

Barak Obama u poseti budističkom hramu u Japanu Foto Beta

Od našeg stalnog dopisnika

Vašington – U vreme kada je na dnevni red stavljena tema neophodnosti hitnog smanjivanja ogromnog (1.600 milijardi) budžetskog deficita Amerike, kap koja je prelila čašu bila je vest da je predsednik Barak Obama na svom desetodnevnom putu u Aziju potrošio – dve milijarde dolara.
Gostujući u emisiji Si-En-Ena, Mišel Bečman, republikanski poslanik u Predstavničkom domu Kongresa (i miljenica Pokreta čajanke), bila je sasvim konkretna: „Mislim da znamo da put predsednika Sjedinjenih Država u Aziju košta 200 miliona dnevno.”
Upitana odakle joj taj podatak, odgovorila je da su to brojevi koje objavljuje štampa.
Podaci su bili zaista senzacionalni – predsednik za svaki dan puta troši više nego što zemlju košta dan ratovanja u Avganistanu (190 miliona) – pa su je oberučke preuzeli i raširili i drugi, a pogotovo Foks televizija, koja rat protiv Obame vodi od momenta kada je pobedio na izborima.
Jedna od glavnih zvezda Mardokove televizije Glen Bek, u svojoj popodnevnoj emisiji, zagrmeo je: „Da li ste ikad videli da predsednik, da li ste ikad videli da jedan predsednik odlazi na odmor gde su mu potrebna 34 ratna broda, dve milijarde...” Pa je onda naglasio: „Dve milijarde, 34 ratna broda!”
Slične, fascinantne podatke – da je u predsedničkoj sviti bilo 3.000 ljudi, da je u luksuznom bombajskom hotelu iznajmljeno čak 870 soba, da je predsednikovo obezbeđenje nosilo i specijalni blindirani tunel dugačak jedan kilometar i slično – iznosili su i drugi, naročito blogeri na konzervativni sajtovima. U opštem posleizbornom trijumfalizmu, opozicija je dobila još jedan argumenat da Obamu dotuče.
Iako je pala na plodno tle, priča ipak nije dugo držala vodu. Mada je Bela kuća saopštila da iz bezbednosnih razloga ne iznosi podatke o troškovima puta, objektivni medijski profesionalci (prvi je to učinio Anderson Kuper sa Si-En-Ena) pokrenuli si istragu i „autopsija” ove senzacije je otkrila sledeće.
Prvi medij koji je objavio podatak o „200 miliona dnevno”, bila je indijska novinska agencija Pi-Ti-Aj. Njen izvor je bio jedan neimenovani zvaničnik indijske savezne države Maharaštra, koji nije naveo odakle mu to saznanje.
Takvu senzaciju zatim preuzima „Dradž riport”, veb-sajt koji već više od decenije Amerikance zasipa otkrićima o raznim skandalima, od kojih su neka, naročito u poslednjim godinama Klintonovog mandata, bila tačna (afera sa Monikom Levinski, na primer). A kad se to zavrtelo i na gledanom Foksu, fikcija je postala činjenica.
Predsednička putovanja jesu skupa, ali ni izdaleko u tolikoj meri koliko je pripisano Obami. Za poređenje je uzeto slično putovanje Bila Klintona – 12-dnevna poseta Africi 1988 – koje je koštalo 42,8 miliona, ili 3,6 miliona dnevno.
Pentagon je, sa svoje strane, ocenio „komičnim” podatak da je za obezbeđivanje Obame bilo angažovano čak deset odsto potencijala mornarice.
Upitan da li zaista veruje u tačnost podataka kojima je zasipao svojih oko tri miliona gledalaca, Glen Bek je odgovorio: „Ne znam da li su tačni, ali to nije ni važno... To putovanje je bilo sasvim nepotrebno, bio je to samo ceremonijal, bez ikakve koristi. Mnogo toga se može završiti telefonom.”
Prema novinskim izveštajima, Obama je u Indiji doprineo da američke korporacije zaključe poslove od oko 10 milijardi dolara, ali to već nije bila senzacija.
Ceo zaplet možda je na kraju najbolje sažeo jedan ironičan naslov u „Njujork tajms magazinu”: „Republikanski gnev zbog troška Obaminog puta u Indiju neće biti zaustavljen činjenicama.”
M. Mišić

objavljeno: 18.11.2010.
 
Natrag
Top