Kolegi prijetila otkazom zbog pričanja s novinarima

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kolegi prijetila otkazom zbog pričanja s novinarima




Danas.hr 10.02.2011.

0127007.48.jpg

Ravnateljica Instituta Ruđer Bošković Danica Ramljak prijetila je kolegi znanstveniku Saši Blagusu otkazom, zato što je tjedniku Novosti dao izjavu o tome kako je spomenuta gospođa dokinula demokraciju na IRB-u.

Naime, tjednik Novosti u novom broju piše o ravnateljicama instituta koje su podržale izmjene zakona koje se tiču znanosti i visokog obrazovanja, a kojima se protivi značajan dio akademskog kadra. Riječ je o Danici Ramljak s IRB-a te Dunji Brozović-Rončević s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Ramljak se novinaru Novosti nije mogla odazvati na poziv jer joj je, kako je poručila preko tajnice, pukao glas. Ispostavilo se, međutim, da je nešto ranije istoga dana, s njezinim glasom sve štimalo jer je Saši Blagusu, kolegi znanstveniku s Instituta, vrlo jasno rekla što misli o njegovom istupu u medijima.

'Zaprijetila je Blagusu otkazom što je bez njezina dopuštenja dao izjavu zaNovosti te je ustvrdila da njegovu ostavku zapravo traži baš Ministarstvo znanosti i obrazovanja, čemu ona osobno nije sklona. Povjerila mu je i da sama upravo odlazi u Ministarstvo gdje će se odlučivati o njegovoj sudbini, a koja se u najmanju ruku razvija u smjeru jednoga strogog ukora', pišu ovotjedne Novosti.

Saša Blagus je za Danas.hr potvrdio da mu je ravnateljica prijetila otkazom.

"Da, bio sam na sastanku u utorak kasno poslijepodne. Ja sam zapravo sve što mislim rekao u pretprošlom broju Novosti, i sad ne bih dodatno komentirao IRB", kazao nam je Blagus. Tada je izjavio da je "to što vlada na IRB-u, ustvari, sama negacija demokracije".

"Ravnateljica nije napravila nište nelegalno, ali smatram da je to što čini etički nelegitimno. O podršci (ministru obrazovanja Radovanu Fuchsu i zakonima) se možda raspravljalo na centralnom znanstvenom vijeću ustanove, no mi na IRB-u po novom statutu više nemamo područna vijeća unutar kojih bi sudjelovali svi znanstvenici. A centralno vijeće je tijelo s rukovodećim kadrom, pa stoga ne može biti govora o demokratičnosti postupka", kazao je Blagus.
 
Natrag
Top