Koje su nuspojave upotrebe antibiotika?

crvendac_011

Always a lady
MODERATOR
Koje su nuspojave upotrebe antibiotika?




Antibiotici eliminišu bakterije koje su izazvale neku infekciju. Ipak, oni uništavaju i dobre bakterije u crevima, pri čemu ostaje slobodan prostor koji mogu da nasele bakterije otporne na antibiotik




Ove superrezistentne bakterije su uglavnom patogene i dovode do komplikacija kao što su proliv, teške crevne infekcije...

Klasičnu dijareju izazvanu antibioticima dobije 35 odsto pacijenata na antibiotskoj terapiji, a učestalost zavisi od tipa antibiotika, zdravstvenog stanja domaćina i dužine izlaganja patogenima.

Antibiotici koji češće dovode do pojave dijareja jesu antibiotici širokog spektra (ampicilin, amoksicilin, cefalosporini...). Duže trajanje terapije i ponovljena primena antibiotika povećavaju šansu da dođe do dijareje.

Zdravstveno stanje pacijenta takođe ima uticaj na učestalost dijareja: deca i stariji od 65 godina su osetljivije grupe, kao i osobe koje su često bolesne.

Nastanak dijareja izazvanih antibioticima može se sprečiti upotrebom probiotskih preparata, dokazale su brojne svetske studije rađene u poslednjih desetak godina. Efikasnost probiotskih preparata protiv dijareja izazvanih antibioticima zavisi od probiotskih sojeva koji se u njima nalaze.

Najbolje je da se koriste preparati koji su koncipirani tako da pruže dvostruku zaštitu crevima, tačnije - treba da sadrže probiotsku gljivicu i različite sojeve probiotskih bakterija.

Bebac

 
Nekad veća šteta nego korist od antibiotika

[h=2]Nekad veća šteta nego korist od antibiotika[/h]Prekomerna upotreba antibiotika može da naruši crevnu i vaginalnu floru. Iako se uspešno bore protiv loših, antibiotici istovremeno „ubijaju“ i dobre bakterije. Pomoć probiotika

zdr-antibiotik_620x0.jpg

Prekomerna upotreba antibiotika može da naruši crevnu floru

ČESTO i prekomerno pijenje antibiotika mač je sa dve oštrice. Ovi lekovi koje lekari najčešće propisuju, naročito za vreme zimskih infekcija, mogu da poremete crevnu, a kod žena i vaginalnu floru. I što je možda opasnije, preteranom upotrebom antibiotika slabi se glavni oslonac zdravlja - imunitet.

Iako se uspešno bore protiv loših bakterija koje su izazvale infekciju, antibiotici istovremeno „ubijaju“ i one dobre bakterije. Što je antibiotik jači, to su veće šanse da se kod nekog jave stomačne ili vaginalne tegobe. Zbog toga lekari savetuju da se uz pijenje antibiotika istovremeno uzimaju i preparati koji suzbijaju posledice koje ovi lekovi mogu da izazovu.


Prema rečima Sunčice Veličković, farmaceuta iz „Farmaceutskog jezgra“, dobre bakterije su u prirodnoj ravnoteži sa gljivicama, koje su redovni stanovnici našeg organizma:
- Antibiotici narušavaju tu ravnotežu, tako što ubijaju dobre bakterije. To onda omogućava gljivicama da se više razmnože i prevladaju u organizmu. Ravnoteža se narušava u svim delovima tela, koži, ustima, ali je najuočljivija upravo u crevnoj, odnosno vaginalnoj sredini.


Prema rečima Sunčice Veličković, farmaceuta iz „Farmaceutskog jezgra“, dobre bakterije su u prirodnoj ravnoteži sa gljivicama, koje su redovni stanovnici našeg organizma:

- Antibiotici narušavaju tu ravnotežu, tako što ubijaju dobre bakterije. To onda omogućava gljivicama da se više razmnože i prevladaju u organizmu. Ravnoteža se narušava u svim delovima tela, koži, ustima, ali je najuočljivija upravo u crevnoj, odnosno vaginalnoj sredini.

PROBIOTICI IZ HRANE

- UZIMANjE hrane koja sadrži probiotske materije nije dovoljna da zaštiti organizam od moguće gljivične infekcije tokom antibiotske terapije, ali može da pomogne.

- Uz probiotike istovremeno treba jesti i hranu koja sadrži probiotike koji pomažu obnavljanje crevne flore: jogurt, kefir, turšiju, kiseo kupus - kaže dr Božidar Bojić.



Već posle prve tablete, kod nekih će se javiti zatvor, mada češće prolivi, gasovi, osećaj nadutosti trbuha i glasni zvuci koji se javljaju u stomaku pri varenju hrane.

Da do svega ovog ne bi došlo, dr Božidar Bojić, gastroenterolog iz beogradske bolnice „Zvezdara“, savetuje da se uporedo sa uzimanjem antibiotika počne sa pijenjem probiotika:



- U pilulama probiotika nalazi se dovoljan broj dobrih bakterija koje naseljavaju debelo crevo. Tako se vraća narušena ravnoteža bakterija i gljivica, pa se sprečavaju neprijatne posledice pijenja antibiotika. Što se pre počne sa probioticima to će se napraviti manja šteta.



Prema rečima dr Bojića, dovoljno je svakog jutra, za vreme antibiotske terapije, popiti jednu kapsulu probiotika.



- Zbog produženog dejstva antibiotika, probiotike treba piti i mesec dana posle završene terapije - kaže dr Bojić.



A, kad antibiotik probije odbrambenu liniju vaginalne flore, gljivice počinju masovno da se razmnožavaju. Među njima dominira kandida, koja je i najčešći uzročnik infekcije kod žena.



Prema rečima primarijusa dr Mirjane Velimirović, ginekologa iz Doma zdravlja „Savski venac“, uobičajeni simptomi gljivične infekcije su beličasto-žućkasti, sirasti iscedak iz vagine,peckanje, crvenilo, neprijatan osećaj i svrab.



- Sve žene koje su sklonije gljivičnim infekcijama i kojima se jave ovi simptomi potrebno je da istovremeno koriste vaginalne tablete. One sadrže materije koje iz glikogena stvaraju mlečnu kiselinu koja osigurava nizak nivo Ph vrednosti sredine. Na taj način one čine prvu odbrambenu liniju u nastupanju različitih infekcija - kaže dr Velimirović.



Terapija traje najviše sedam dana, za koje vreme bi simptomi infekcije trebalo da nestanu. Ponovljena infekcija obično ukazuje na slabiji imunitet ili na druge bolesti.

V. Novosti
 
Natrag
Top