Koje su najveće greške u nezi kože

Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Koje su najveće greške u nezi kože (1.deo)

Redovna nega je veoma važna za dobar izgled naše kože. Međutim, ako to radimo na neadekvatan ili, nekad čak i potpuno pogrešan način, ne samo da nećemo postići željene rezultate, već može doći i do potpunog kontraefekta.​

nadlanu

skin_1307970098_420x0.jpg

Mnoge navike koje većina žena ima su zapravo beskorisne i čak veoma štetne za kožu. Njih se treba što pre otarasiti, a mi ćemo vam ukazati na najčešće među njima.

Nekorišćenje krema sa širokim spektrom zaštite od sunca

Najbolji način da svoju kožu sačuvate od prerane pojave bora, opuštanja, fleka i neujedančenog tena jesu kreme za zaštitu od sunčevih zraka čiji je zaštitni faktor SPF minimum 30. Formule sa širokim spektrom zaštite (štite i od UVA i UVB sunčevih zraka) koje sadže sastojke ko što su mexoryl ili helioplex obezbediće vam dugotrajnu i efikasnu zaštitu. Na kožu ih nanosite oblino i često, odnosno na lice u količini jedne supene kašike, a na telo zapreminu jedne manje čaše.

Radnim danima kremu ponovo nanesite pre izlaska iz kuće ako je napolju sunčano vreme, čak i ako se vozite kolima do posla. U danima kada ste duže napolju na otvorenom, kremu mažite na svaka dva sata.

Ovo možda zvući kako dosta posla, ali budite uvreni da rezultati neće izostati.

Pušenje

Zar vam je potreban dodatan razlog da ostavite pušenje? Najozbiljnije – krajnje je vreme! U protivnom, ako nastavite sa pušenjem, ne samo da ozbiljno ugrožavate svoje zdravlje, već time stvarate sve dublje bore na licu , a boja vašeg tena postaje sivkasto-žuta, a moguća je i pojava fleka. Zapravo, svaka decenija pušenja utiče na to da vaša koža izgleda 2.5 godine starija, rezutat je istraživanja koje je objavljeno u časopisu “Plastična i rekonstruktivna hirurgija” (Plastic and Reconstructive Surgery).

nega_koza1_1307970209.jpg

Previše alkoholnih pića
Da se razumemo, ne mislimo da treba da se odreknete svih užitaka – dozoljena je poneka čašica povremeno. Ali, pijete li više od jednog koktela dnevno, vaša koža će trpeti zbog toga. Alkohol povećava mogućnost upalnih procesa koji ubrzavaju prevremeno opuštanje kože koja tako gubi svoju elastičnost.

Korišćenje pogrešnih proizvoda
Veoma česta greška je korišćenje proizvoda koji ne odgovaraju vašoj koži. Zbog toga je neophodno da se najpre posavetujete sa dermatologom oko izbora odgovarajuće kreme za vaš tip kože.

Ukratko, trebalo bi da znate:

Ako vam je koža masna, odaberite sredstvo za čišćenje lica koje sadrži salicilnu kiselinu. Da vam se koža ne bi sijala od masnoće, koristite losion koji ne sadrži alkohol. Piling je obavezan jednom nedeljno i to sredstvom koje u sebi sadrži glikolinu kiselinu.

Ukoliko imate osetljivu kožu, čistite je blagim mlekom za lice. Koristite neinvanzivne kreme za zaštitu od sunca koje ne sadrže nikakve mirise. Potražite antiaging kreme koje imaju dodatne hidrirajuće sastojke kao što su hijaluronska kiselina i shea butter.

Za kombinovanu kožu izaberite sredstvo za čišćenje za masnu kožu u obliku pene. Koristite laganu hidratantnu kremu, a na delovima koji su suvlji nanesite neko jače hidrirajuće sredstvo.

Suva koža zahteva sredstvo za čišćenje bez sapuna, a najviše će joj prijati hidratantna krema koja sadrži trahelozu koja sprečava zatezanje suve kože. Svakog dana treba nanositi antiaging kremu sa retinolom.

Zapostavljanje vrata i dekoltea
Nega kože se ne zaustavlja na liniji vilične kosti. Delovi ispod ovo linije, a to su vrat i dekolte, su često izoženi spoljašnjim uticajima, ali uprkos tome retko dobijaju potrenu količinu nege i zaštite od sunčevih zraka kao što je to slučaj sa kožom lica. Ne treba zaboraviti da je koža na ovim delovima veoma osetljiva i tanka, pa svaki put kada nanosite neko sredstvo za negu lica, ne preskačite vrat i dekolte.

Nekontrolisanje mladeža
Studija koju je sproveo Nacionalni Institut za rak iz Filadelfiji je pokazala da je 50 odsto više slučajeva pojave melanoma kod žena između 15 i 39 godina nego što je to bilo 1980. godine. Iz tog razloga, stručnjaci savetuju da jednom godišnje uradite pregled mladeža kod dermatologa, a da sami svaki mesec pregledate svoje mladeže ne biste li na vreme uočili ako je neki promenio oblik, boju ili veličinu.

Korišćenje prljavih četkica za šminku

blush_1307971088.jpg


Ukoliko ne perete redovno svoje četkice za puder , rumenilo i senke, rizikujete da vam pore budu zapušene,ali i da dobijete bakterijsku infekciju. Jednom u tri nedelje operite četkice blagim šamponom I dobro ih isperite vodom i ostavite da se preko noći dobro osuše.

Stalno razgovaranje telefonom
Često prislanjanje lica na telefon, bilo da je čist ili ne, može uzrokovati osip kože. I ne samo to, već i iritaciju od trenja i upalu kože.

Previše eksfolijacije (pilinga)
Iako je piling u osnovi veoma koristan, ipak ne treba preterivati sa njim. Agresivno čišćenje kože i suviše česti pilinzi mogu da iziritiraju lojne žlezde i da pojačaju njihovo lučenje čime postižete kontraefekat, odnosno, koža će se više mastiti i pore će biti zapušene.

Ostajanje kasno noću
Manjak sna uzrokuje stres koji je okidač za pojavu raznih problema na koži, kao što su akne, ekcemi i psorijaza. San je takođe period u kome se organizam oporavlja od štete koja mu je naneta preko dana, tako da svako prekidanje ili skraćivanje tog procesa usporava oporavak ćelija. Za vrlo kratko vreme to može da poremeti protok krvi kroz kožu, zbog čega vaš ten može postati bled.
 
Član
Učlanjen(a)
10.05.2010
Poruka
2.064
Koje su najveće greške u nezi kože (2.deo)

Koje su najveće greške u nezi kože (2.deo)

Redovna nega je veoma važna za dobar izgled naše kože. Međutim, ako to radimo na neadekvatan ili, nekad čak i potpuno pogrešan način, ne samo da nećemo postići željene rezultate, već može doći i do potpunog kontraefekta.​

nadlanu

skin_1308061083_420x0.jpg


Ne čišćenje lica pred spavanje

Ostavljati kožu da prenoći sa šminkom i nečistoćama direktno uzrokuje pojavu zapušenih pora, mitesera i bubuljica. Temperatura tela se povećava noću tokom spavanja zbog čega se povećava mogućnost absorpcije svega onog što se nalazi na površini kože, pa je bolje da to ne budu šminka, masnoća i prašina.

Brza hrana

Ustaljeno je mišljenje da dijete ne utiču na vaš ten, međutim, to nije tačno. Nedavno sprovedene studije su pokazale da osobe koje su u svojoj ishrani ugljene hidrate zamenile žotaricama i hranom koja sadrži visok procenat proteina imale manje problema sa bubuljicama i sličnim nepravilnostima na koži. Razlog je taj što visoko glikemijske namirnice povećavaju nivo šećera u krvi što dovodi do pojačanog lučenja insulina. Insulin pak stimuliše proizvodnju androgena, hormona koji pojačava lučenje masnoće, čime se pojačava stvaranje bubuljica.

Izbacite brzu i nezdravu hranu sa trpeze i u roku od 6 nedelja ćete imati znatno manje bubuljica i akni. Umesto brze hrane i nezdravih grikalica, probajte oršasto i suvo voće i što više svežeg voća i povrća. Posebno blagotvoran za kožu je avokado, pa ga jedite kad god ste u prilici. Sve ove zdrave namirnice obezbediće vam dovoljnu količinu sastojaka koji su neophodni za zdravlje i lepotu kože, kose i noktiju .

Zanemarivanje očiju

Ne samo što je koža oko očiju tanja nego na bilo kom drugom delu tela, nego je često i “najizmučenija”. Prvo, koliko puta u toku dana protrljate oči i to ne baš blagim pokretima. Takođe, koliko puta razvlačimo kožu oko očiju prilikom šminkanja. Svaki put kad to uradimo, rizikujemo da pokidamo delikatne krvne sudove u koži zbog čega se stvaraju tamni kolutovi, taj deo kože slabi I opušta se, a mogu se pojaviti i tzv kesice ispod očiju.

Za negu tog dela obavezno koristite antiride specijalno namenjene nezi kože oko očiju i ne zaboravljate da ih nanosite svako jutro i veče.

beautiful-face_1308062231.jpg

Ceđenje bubuljica u stilu “uradi sama”

Znamo da su dosadne, da predstavljaju veliko iskušenje i da biste ih se odmah rešile! Ali, ne zaboravite da time samo produbljujete problem. Ceđenjem bubuljica samo potiskujete bakterije dublje u pore što dovodi do zapaljenja i infekcije, a ostavlja i male ožiljke. Time produžavate život bubiljici koja će umesto jedne, ostati dve nedelje. Takođe je pogrešno bubuljice i akne tretirati agresivnim sredstvima jer će to samo oštetiti okolnu kožu i uzrokovati dodatnu iritaciju. Najbolje je da koristite sredstvo koje u svom sastavu ne sadrži više od 2.5 odsto benzol peroksida, što možete proveriti pažljivim iščitavanjem etikete sa sastojcima.

Neredovno vežbanje

Pored toga što popravlja raspoloženje, vežbanje poboljšava cirkulaciju i prokrvljenost kože i smanjuje pritisak, usled čega ona izgleda zdravije i zategnutije sa zdravo-rumenkastom bojom.

Kada smo pod srtesom, nivo kortizola raste a on direktno utiče na pojavu akni i drugih nepravilnosti na koži. Vežbanjem se oslobađamo stresa, a time i viška kortizola, pa će i koža biti čistija.

Sunčanje

Ako ne možete da odolite tamnom tenu, onda koristite kreme za samopotamnjivanje i bronzere kojih na tržištu ima u velikom broju. Sunčanje izbegavajte i svedite ga na minimum. Ovo upozorenje većina ne shvata ozbiljno, ali rizik je zaista veliki. Da bi se zaštitila tokom sunčanja, koža proizvodi više melanina, pigmenta koji čini kožu tamnijom. Svaka velika promena količine pigmenta u koži izaziva njeno prevremeno starenje i povećava mogućnost oboljevanja od raka kože.

Sunčanje u solarijumu je još opasnije jer lampe emituju koncentrovane UVA zrake koji dublje prodiru u kožu od kombinacije UVA i UVB zraka koje emituje sunce. Zato nikako ne izlazite na sunce bez prethodno nanete kreme sa zaštitnim SPF faktorom minimum 30, a ako duže boravite na otvorenom, mažite se na svaka dva sata

Preterivanje sa količinom i vrstom proizvoda za negu

kremice_1308062229.jpg

Svi mi često preterujemo u kupovini raznih kozmetičkih proizvoda, ne vodeći računa o njihovom sastavu i o tome da li, nanoseći više preparata, zapravo dupliramo količinu istih sastojaka ili nanosimo sastojke koji nisu kompatibilni. Tako se može desiti da sastojci iz različitih preparata zapravo međusobno ponište svoje dejstvo ili čak izazovu razne alergijske reakcije i oštećenja kože. Sastojke kao što su retinol, glikolina kiselina (skraćena oznaka na etiketi AHA), vitamin C i benzol peroksid ne upotrebaljvajte zajedno ili ih bar koristite u razmaku od nekoliko sati.
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Devet najvećih grešaka u nezi lica i tela




Često iz lenjosti ili nepažnje činimo neke greške kada je u pitanju lična higijena i naša lepota

news_9907.jpg


Dermatolozi savetuju šta je to što je neophodno da znamo kako bismo se pravilno negovali i šta bi trebalo izbegavati.

1. NE SKIDATE ŠMINKU SA OČIJU - površno čišćenje lica najčešća je greška većine žena. Da biste uspešno skinuli šminku sa očiju, i da vam se ne pojavi crvenilo u očima i oko njih, koristite uvek kvalitetno sredstvo za skidanje šminke koje sadrži ekstrakt kamilice ili različka.

2. GRICKATE USNE - zbog ove ružne navike dolazi do uništavanja sluzokože koja
predstavlja prirodnu odbranu organizma. Takođe, to dovodi i do dehidratacije usana, što još više otežava situaciju. Kad su nam usne suve, instinktivno ih oblizujemo, a kako je pljuvačka kisela, to ih još više isušuje.

3. ČERUPATE OBRVE - nije preporučljivo onako usput počupati pokoju obrvu, jer na taj način dobijate neuredne obrve. Prvo čupanje treba da uradi stručnjak, kako bi vam obrve bile oblikovane u skladu s licem. Od njega zatražite savet kako da taj oblik održavate same kod kuće. Obrve uvek sređujte pred ogledalom za uveličavanje, pri dobrom svetlu, i u pravcu rasta obrve.

4. NE SPIRATE MLEKO ZA ČIŠĆENJE LICA - mleko za čišćenje lica nije hidratantna krema koju treba ostaviti da deluje, već ga treba skinuti vodom ili tonikom. Mleko sadrži supstance koje se, kada se nanesu na lice, vežu za ostatke šminke, nečistoće i mrtve ćelije.
Koža upija te supstance ako se ne uklone. To je isto kao kad biste oprali džemper i okačili ga da se suši, a da ga niste isprali.

5. ZAMAZUJETE NOKTE - grešite ako posle laka ne stavljate učvršćivač. Od njega su nokti sjajniji, a lak trajniji. Ništa ne govori više o aljkavosti kao neuredni nokti. Jedino je problem što je, da bi se postigli dobri rezultati, potrebno dosta vremena da se sasvim osuši. Nemojte ga mazati ako suviše žurite, ali svakako ga namažite čim budete imali vremena.

6. KOPATE ZANOKTICE - zanoktice treba gurati štapićem, pošto smo ih prethodno omekšali. One, zapravo, predstavljaju odbranu nokta, i njihovo uklanjanje može prouzrokovati infekcije i upale, čak toliko ozbiljne da je potrebno uzimati antibiotike. Grickanje zanoktica je strogo zabranjeno.

7. OVLAŠ SE BRIŠETE - kada žurite, tuširate i brišete na brzinu? Da biste izbegli crvenilo i iritaciju kože, naročito na pregibima, potrebno je dobro je osušiti posle kupanja. Dermatolozi kažu da osobe koje se znoje treba nakon pažljivog brisanja na kožu da nanesu talk, da bi eliminisali i najmanji trag vlage.

8. IRITIRATE KOŽU - posle brijanja ili depilacije ispod pazuha ne preporučuje se stavljanje dezodoransa. Koža je tada lišena zaštitnog filma od lipida. Sačekajte nekoliko minuta, a zatim stavite neutralni dezodorans, koji ne sadrži alkohol.

9. CEDITE BUBULJICE -
mnoge žene uživaju u ceđenju bubuljica i mitisera. Uklanjanje nečistoće s lica prstima apsolutno se ne preporučuje, zato što možete izazvati infekciju i inficirati i ostale delove lica, a time rizikujete i da izazovete pucanje kapilara. Ako imate tek pokoju tačkicu, možete staviti masku za čišćenje lica. Ali ako je potrebno ozbiljnije čišćenje, idite kod kozmetičara, prenosi Žena Blic.




Izvor: S media
 
Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Najveće greške koje vam uništavaju kožu lica





Uzalud se brinete o svom licu ako to radite na pogrešan način.


news_11454.jpg


Koža je prva stvar na licu koju ljudi primete. Ni dobra šminka vam ne može pomoći ako imate problematičnu kožu lica. Ima puno razloga za to, piše OurVanity. Od loše ishrane pa do loših navika. Koje su to greške koje pravite, a koje vam uzrokuju problematičnu kožu lica?

Spavanje sa šminkom

Ako želite lepu kožu, spavanje sa šminkom je apsolutno zabranjeno. To je tortura za vašu kožu, čini je prljavijom i masnijom. Pore se zatvaraju i put za probleme je otvoren.

Korišćenje kozmetike kojoj je istekao rok trajanja
Često se desi da koristite šminku, a da ni ne proverite da li je rok dobar. To vam svakako uništava kožu. Obavezno proveravajte da li vam je kozmetika dobra i obavezno je bacite posle 12 meseci od otvaranja. Na svakom pakovanju kozmetičkog preparata je naznačeno koji je rok trajanja po otvaranju.

Ne stavljajte šminku preko šminke
Nikada nemojte da nanosite šminku preko šminke tokom dana. Ako stavljate puder ili rumenilo preko već nanesene šminke, zatvorićete pore i doći će do iritacije kože, akni i bubuljica.

Nemojte da jako trljate kožu svaki
dan
U redu je da koristite blage pilinge, ali da se iživljavate na svojoj koži, trljajući je iz sve snage je
velika greška. Na taj način lice može da vam postane masnije i da dođe do bubuljica.

Koristite prljave četkice za šminku
Četkice za šminku morate da čistite redovno. Na njima se ne nalaze samo ostaci šminke, već i vaše kože koje su idealno
mesto za bakterije, koje uz šminku nanosite na vaše lice.







Izvor: S media
 
Natrag
Top