Koceljevo: Festival zimnice u Koceljevi

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Festival zimnice u Koceljevi




Za domaćice u Koceljevi, Festival zimnice je prilika da svoje proizvode, slatku i slanu zimnicu koju pripremaju po tradicionalnim receptima i bez konzervansa, predstave kupcima. Hit 4. festivala u Koceljevi bio je krastavac s paprikom.

Ni kriza, ni suša, nisu ostavile bez posla domaćice u Koceljevi. One su rešile da plodove iz svojih plastenika pretvore u zimnicu i tako od svojih proizvoda više zarade. Neke od njih, radile su u privatizovanoj fabrici "Voćar".


festival zimnice2.jpg



Posle gubitka posla, Slavica Marković iz Koceljeve posvetila se povrtarstvu i pripremi domaće zimnice. Sada, uz pomoć ukućana, slanim i slatkim plodovima napuni više od hiljadu tegli. Tako se, kaže, iz plastenika iskoristi sve, a novac u kuću stiže i tokom zime.
U domaćinstvu Markovića, godišnje se proizvede oko deset tona raznog povrća. Međutim, to nije mnogo isplativo, ako se prodaje samo sveže, kaže Slavica Marković.

"Zato smo rešili da to preradimo na tradicionalan način, kao naše majke i bake što su radile", objašnjava Slavica. "Pratimo preko interneta gde se održavaju razne manifestacije i tamo gostujemo sa zimnicom."
Najvažniji im je Festival zimnice u Koceljevi, na kojem je ove godine bilo osamdeset izlagača.

U direktnom kontaktu sa kupcima, na štandovima se proda oko 500 tegli po ceni od 120 dinara za krastavce do 400 za domaći ajvar.
"Zbog kontakta sa ljudima posle sajma, prodam još više proizvoda", kaže Milena Pavlović iz Koceljeve. "Potrošači naručuju zato što je ovo zdrava hrana, bez konzervansa, pasterizovana."

Milena Maksimović kaže da zimnicu kupcima isporučuju i poštom, a onima koji stanuju u bližim mestima odnose na kućnu adresu.
Proizvođače zimnice ove godine posetili su i predstavnici norveške ambasade i prijateljskog grada Erlanda, zainteresovani za saradnju.
"Norveško tržište je tržište sa visokim cenama i zato zahteva proizvode visokog kvaliteta i praćenje tog standarda. Ovde je potrebna takva fabrika i mi smo raspoloženi da pomognemo", rekao je Nj.e. Nils Ragnar Kamsvag, ambasador Norveške u Srbiji.

U Koceljevi se povrće u plastenicima proizvodi na više od 500 hektara, i na još stotinu hektara na otvorenom. U toj opštini ima i oko 450.000 stabala šljiva, zbog čega je izvoz zimnice velika šansa za zaradu.

"Mi imamo i norveške prijatelje koji su ovde sa nama i koji su zainteresovani za uvoz zimnice, jer to kod njih ne uspeva, bar ne na ovaj način kao kod nas", kaže Veroljub Matić, predsednik opštine Koceljeva.

Dok ne počne izvoz, prodaju zimnice iz Koceljeve opština pomaže kako može, pripremom jedinstvenog sajma.

Organizacija Festivala svake godine sve je bolja, ali za dobar plasman ovog domaćeg proizvoda neophodno udruživanje i angažovanje tokom čitave godine.


Izvor:
rts.rs
 
Natrag
Top