"Ko zna šta je potpisano s Fincima"

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
"Ko zna šta je potpisano s Fincima"
Izvor: Danas
Priboj -- Iako nisu protiv privatizacije preduzeća, članovi Sindikata „Sloga“ FAP Priboj veoma su skeptični da će svojinska transformacija biti sprovedena adekvatno.


190480172853baa616c8568599210431_orig.jpg

Foto: Tanjug
Naime, u toj podružnici Udruženih sindikata Srbije „Sloga“ ističu da postoji suviše nedoumica oko načina privatizacije preduzeća, troškova, biznis plana budućeg poslodavca iz Finske, broja i načina odabira zaposlenih koji će ostati da rade u fabrici i na koji način će biti rešen status onih koji budu proglašeni za tehnološki višak.

„Sloga“ traži da se Memorandum o razumevanju koji je potpisan između finske kompanije Sisu i Vlade Srbije stavi na uvid javnosti, jer postoji sumnja da ugovorom nije obuhvaćena i eksploatacija pogona Montaže gde bi se obavljala montaža vozila. Iz tog sindikata Vladi postavljaju pitanje da li je ugovorom Fincima dato i srce FAP-a, pogon Montaže ili su ga se oni odrekli nauštrb finansijskog podsticaja države Srbije i vlasništva nad skupim presama iz imovine FAP-a.

Petar Petrović, predsednik Sindikata „Sloga“ FAP Priboj, kaže za Danas da je Memorandum o razumevanju sa finskom kompanijom Vlada Srbije potpisala u tajnosti.

"Naš sindikat nije imao predstavnika u radnoj grupi koja se bavi sudbinom preduzeća pa samim tim nemamo nikakav uvid to što je dogovoreno sa Fincima. Osnovno pitanje je koliko će radnika ostati da radi u fabrici i kakav će socijalni program biti ponuđen onima koji odlaze. Finci su rekli da će odmah zaposliti 200 ljudi a posle toga još 200, pa još 200", kaže on.

Kako navodi, u ovom trenutku u fabrici ima 750 zaposlenih, i pitanje je koji su rokovi da Sisu zaposli dodatnih 400 radnika, kako je rečeno da će se desiti nakon potpisivanja Memoranduma.

"Dakle, niti je poznat biznis plan novog vlasnika, niti se zna na koji način će fabrika biti privatizovana, koji njeni delovi kao i na šta se prema Fincima obavezala država", navodi Petrović.

Prema njegovim rečima, neophodna je smena sadašnjeg nelegalnog Nadzornog odbora i menadžmenta sa generalnim direktorom Zoranom Zakovićem na čelu, koji, kako tvrdi, ne daje verodostojne podatke državi.

"Kao potvrda da je praksa prikrivanja uzela toliko maha da preti da nam uništi ceo sistem, navodimo prikrivanje dokumenata o prodaji dela imovine FAP-a, koji će biti potopljen izgradnjom hidroelektrane i pored izričitog protivljenja kolegijuma i stručnih službi fabrike. Pitamo se da li su o ovome obavešteni budući kupac i ovlašćene osobe iz državnih organa, nadležne za privatizaciju", naglašava Petrović.

Sindikat se protivi i najavljenom usvajanju ranije odbačenog finansijskog izveštaja za 2012, prema kom je FAP imao više od šest milijardi dinara u zalihama.

"Taj izveštaj je netačan i zato tražimo hitnu reakciju Ministarstva privrede i policije. Izveštaj je odbačen u septembru 2013, a poslednji produženi rok za njegovo usvajanje bio je kraj septembra iste godine. Usledila su dva popisa imovine FAP-a, koja su potvrdila naše navode. Međutim, u međuvremenu je Nadzorni odbor doneo niz nezakonitih odluka, iako mu je mandat prestao zbog neusvajanja finansijskog izveštaja", navodi on.


Vlada Srbije i finska kompanija Sisu potpisali su Memorandum o razumevanju krajem maja i tada je najavljeno da bi proizvodnja kamiona u FAP-u mogla da počne u septembru. S obzirom da je sadržina Memoranduma još uvek nedostupna javnosti, u medijima se spekulisalo da je srpska vlada finskom Sisu obećala podsticaje u iznosu od šest miliona evra. Navodno, Sisu je pre pet godina bio na ivici bankrota, zapošljava 52 radnika, a 2012. je ostvario profit od 590.000 evra. Statistički podaci pokazuju da je FAP 14 puta veći od svog kupca a da država Srbija Fincima daje subvencije deset puta veće od njihovog profita.
 
Natrag
Top