Ko/šta će biti naš sljedeći bog?

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Čovjek oduvijek ima tu potrebu, valjda mu je u genima, da služi višoj sili. Na početku, dok nismo razumjeli prirodne pojave, to su bili Sunce, Mjesec, zvijezde, munje....U različitim kulturama ljudi su obožavali i različitie životinje (bikove, zmije, mačke..). Pojavom mnogoboštva, bogovi su se poprimili ljudska obličja, nama prihvatljivija. Za mene su najinteresantnija starogrčka božanstva, jer su me impresionirala njihove ljudske osobine (gordost, osvetoljubivost, zavist...). Na kraju, bog se uobličuje u jednom čovjeku, obliku...

Zanima me, s napretkom tehnologije, da li smatrate da se čovjek sve više okreće opipljivoj tehnologiji, nego nevidljivom biću, kao nečemu u čemu traži spas? Možda nama sada zvuči smiješno, za stotinjak godina ljudi će se moliti kompjuterima, telefonima...šta već bude tada?!

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi? Šta/ko bi mogao biti naš spasitelj u budućnosti?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne znam ko/šta bi mogao biti budući Bog, ali da će ga biti, nema nikakve sumnje. Kroz ljudsku istoriju, Bogovi su se mijenjali, zavisno o stanju ljudske svijesti i saznajne percepcije stvarnosti koja nas okružuje. Vjerovanje u postojanje neke više nevidljive sile koja upravlja događajima, imanentna je čovjeku od onog dana kada je prerastao u homosapijensa i počeo da razmišlja. To vjerovanje nije bilo determisano isključivo neobjašnjivim pojavama u prirodi na koje nekadašnji čovjek nije imao odgovora, nego prije svega strahom od smrti, odnosno, spoznajom o svojoj konačnosti.
Kao nekadašnji davni predak i današnji čovjek osjeća isti strah i zaokupiran je istom upitanošću: da li je smrt i konačni kraj života? Za razliku od nauke, religija mu nudi vrlo prihvatljiv i primamljiv odgovor na to pitanje i otuda joj se čovjek veoma rado priklanja, jer mu ona pruža kakvu-takvu nadu u nekakav "život" i poslije smrti.
Baš zbog toga, iako je religija istorijska pojava, a istorijske pojave po definiciji imaju svoj rok trajanja - nisu beskonačne, usudio bih se reći da će Bogova uvijek biti, (u jednom ili drugom obličju) iz prostog razloga što će biti i ljudi sa svojim vječnim strahovima, sa svojim iskonskom upitanošću o životu i njegovom kraju i sa svojom vječnom nadom i težnjom da se smrt pobijedi.
S druge strane, Bogove su kroz istoriju stvarali ljudi, jer su im, iz gore pomenutih razloga bili potrebni. Nema nikakvih naznaka da to tako neće biti i u budućnosti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Kreatori novog svetskog poredka su svesni potrebe čoveka i njegove psihe za uzvišenim Božanstvom. Ono što mogu da urade to je da stvore kopiju ili lažnu sliku božanstva koja će da popuni prazninu u psihi čoveka i time zadovolje duhovnu glad ljudi. Malo je poduža tema kako će to da urade ali sasvim je sigurno da će Isusa proglasiti za jeres. Svesni su da će tada napraviti prazninu u psihi ljudi koji teža za božanstvom i tu prazninu će morati da popune kopijom božanstva. Idealan kandidat za tu namenu je Papa ali Papa kao pojedinac bez institucije kao što je katolička crkva.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Čovjek oduvijek ima tu potrebu, valjda mu je u genima, da služi višoj sili. Na početku, dok nismo razumjeli prirodne pojave, to su bili Sunce, Mjesec, zvijezde, munje....U različitim kulturama ljudi su obožavali i različitie životinje (bikove, zmije, mačke..). Pojavom mnogoboštva, bogovi su se poprimili ljudska obličja, nama prihvatljivija. Za mene su najinteresantnija starogrčka božanstva, jer su me impresionirala njihove ljudske osobine (gordost, osvetoljubivost, zavist...). Na kraju, bog se uobličuje u jednom čovjeku, obliku...

Zanima me, s napretkom tehnologije, da li smatrate da se čovjek sve više okreće opipljivoj tehnologiji, nego nevidljivom biću, kao nečemu u čemu traži spas? Možda nama sada zvuči smiješno, za stotinjak godina ljudi će se moliti kompjuterima, telefonima...šta već bude tada?!

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi? Šta/ko bi mogao biti naš spasitelj u budućnosti?

Slusaj drugar postujem tvoje misljenje i stav ali Bog postoji i to ne govorim bez dokaza veruj mi ti si verski neobrazovan i ne razmiljas logicno sto je ocigledno koliko sam ima arheoloskih iskopina spisa i drugih dokaza o Bozijem postojanju a da ne pominjem razna pitanja koja govore da ime Boga naprimer

Galaksija je beskonacna to nije realno gde je tu naucno objasnjenje i ako svemir ima pocetak i kraj sta je iza i opet iza ???
Gde je pocetak vremena a gde kraj i sta je bilo pre toga?
Sta nas je stvorilo nismo mogli da se stvorimo sami od sebe da se zvezde i planete nisu same od sebe stvorile kako to objasnjavas tvorevina bez tvorca???

Cemu ce covek vise verovati necem opipljivom ili necemu nevidljivom i vazduh je nevidljiv i vetar je nevidljiv ali mi opet verujemo u njega kao sto je vec pomenuo Jurivaka

Tehnologija i nauka nece napredovati nauka i tehnologija koje su mislile da su najpametnije ce biti uzrok unistavanja sveta one ce sve unistiti one ili Bog ko pre stigne ali ja mislim da ce Bog stojati skrstenih ruku i gledati kako sami sebe unistavamo on ce samo spasiti neke ljude koji su mu bili verni i koji su bili dobri i postovali njegove zakone,ja verujem da cemo unistiti sami sebe i da ce sva tehnologija nestati i mi cemo opet spasti na kameno i metalno doba i opet ce nekolicina stvarati Bogove a neki ce se klanjati pravom Bogu
nece biti daljih Bogova jer ce ateisti preovladati i sve ce ih vise biti dok sami sebe ne unistimo ili to ne uradi Bog


ja se bavim mnogim religijama najvise svojom Islamom Judaizmom Budizmom i Hinduizmom
ja se ne cudim zasto postoje ateisti a za to su odgovorne lazne religije kao Hinduizam i Budizam cija su objasnjenja za postojanje svoje religije nepoznata
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Ja vjerovatno nisam vjerski obrazovan i načitan kao većina forumaša koji na ovom forumu pišu u temama vezanim za religiju, ali sam samo išao nekom svojom logikom. Ne tvrdim da ćemo se tehnologiji klanjati za nekih 200, ili 1000 godina, samo idem nekim logičnim razmišljanjem. A možda će, kad i ako se ljudi razočaraju u svog Boga, cijela stvar krenuti obrnutim smjerom....ponovo ćemo poštovati više bogova, pa životinje, pa Sunce, zvijezde....

P.S.Tum5e, stavi negdje i tačku, da znam gdje ti počinje nova rečenica i nova misao.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Ja vjerovatno nisam vjerski obrazovan i načitan kao većina forumaša koji na ovom forumu pišu u temama vezanim za religiju, ali sam samo išao nekom svojom logikom. Ne tvrdim da ćemo se tehnologiji klanjati za nekih 200, ili 1000 godina, samo idem nekim logičnim razmišljanjem. A možda će, kad i ako se ljudi razočaraju u svog Boga, cijela stvar krenuti obrnutim smjerom....ponovo ćemo poštovati više bogova, pa životinje, pa Sunce, zvijezde....

P.S.Tum5e, stavi negdje i tačku, da znam gdje ti počinje nova rečenica i nova misao.


Razumem sta si pokusao reci.
Ljudi znam neke i video sam i smejem se klanjaju se likovima iz video igara i to smatram bolescu.
Ljudi se nece okrenuti Bogovima svi ce postati ateisti i satanisti i kad to bude ukoliko ljudi sami sebe ne razore Bog ce unistiti sve sto je stvorio i pitanje je dali ce sve opet stvoriti i ako bude tako pitanje je hoce li stvoriti coveka
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblijsko ucenje po pitanju Antihrista je vrlo jasno.
Biblija govori o tome da ce se tokom novozavetne istorije, odnosno na samom njenom pocetku, pojaviti odredjena osoba koja ce sesti u crkvi Bozjoj, govoreci za sebe da je Bog.

U sledecem citiranom tekstu, Apostol Pavle govori o vremenu koje treba da usledi neposredno posle zemaljskog zivota Apostola, u kome ce nastupiti otpad, i pojaviti se covek bezakonja, koji ce kao sto je napomenuto, sesti u crkvi Bozjoj i tvrditi za sebe da je Bog.
Ako pogledamo biblijski koncept ovog problema, i ono sto se desavalo kroz istoriju pocevsi od prvog veka Hriscanske ere, i takodje pojave jedne sile na celu sa covekom koji je sebi pripisao Bozanske atribute, i ubijao svoje verske neistomisljenike, onda je lako zakljuciti ko je covek bezakonja ili Antihrist o kome govore biblijski tekstovi.

`Ali vas molimo, braćo, za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista, i za naš sastanak u Njemu,
Da se ne date lasno pokrenuti od uma, niti da se plašite, ni duhom ni rečju, ni poslanicom, kao da je od nas poslana, da je već nastao dan Hristov.
Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli,
Koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog.
Ne pamtite li da sam vam ovo kazivao još kad sam kod vas bio?
I sad znate šta zadržava da se ne javi u svoje vreme.
Jer se već radi tajna bezakonja, samo dok se ukloni onaj koji sad zadržava.
Pa će se onda javiti bezakonik, kog će Gospod Isus ubiti duhom usta svojih, i iskoreniti svetlošću dolaska svog;
Kog je dolazak po činjenju sotoninom sa svakom silom, i znacima i lažnim čudesima,
I sa svakom prevarom nepravde među onima koji ginu: jer ljubavi istine ne primiše, da bi se spasli.
I zato će im Bog poslati silu prevare, da veruju laži;
Da prime sud svi koji ne verovaše istini, nego voleše nepravdu.
A mi smo dužni svagda zahvaljivati Bogu za vas, braćo ljubazna Gospodu! Što vas je Bog od početka izabarao za spasenje u svetinji Duha i veri istine.
U koje vas dozva jevanđeljem našim, da dobijete slavu Gospoda našeg Isusa Hrista.
Tako dakle, braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste ili rečju ili iz poslanice naše.
A sam Gospod naš Isus Hristos, i Bog i Otac naš, kome omilesmo i dade nam utehu večnu i nad dobri u blagodati,
Da uteši srca vaša i da vas utvrdi u svakoj reči i delu dobrom. ( 2 poslanica Solunjanima 2 poglavlje ).

Prorocanstva zapisana u Jovanovom Otkrivenju govore o tome, da ce ova sila posebno biti aktivna u vremenu kraja, neposredno pre samog Hristovog drugog dolaska, kada ce ponovo oziveti Duh progonstva.


`I stadoh na pesku morskom; i videh zver gde izlazi iz mora, koja imaše sedam glava, i rogova deset, i na rogovima njenim deset kruna, a na glavama njenim imena hulna.
I zver koju videh beše kao ris, i noge joj kao u medveda, i usta njena kao usta lavova, i dade joj zmija silu svoju, i presto svoj, i oblast veliku.
I videh jednu od glava njenih kao ranjenu na smrt, i rana smrti njene izleči se. I čudi se sva zemlja iza zveri, i pokloniše se zmiji, koja dade oblast zveri.
I pokloniše se zveri govoreći: Ko je kao zver? I ko može ratovati s njom?
I dana joj biše usta koja govore velike stvari i huljenja, i dana joj bi oblast da čini četrdeset i dva meseca.
I otvori usta svoja za huljenje na Boga, da huli na ime Njegovo, i na kuću Njegovu, i na one koji žive na nebu.
I dano joj bi da se bije sa svetima, i da ih pobedi; i dana joj bi oblast nad svakim kolenom i narodom i jezikom i plemenom.
I pokloniše joj se svi koji žive na zemlji kojima imena nisu zapisana u životnoj knjizi Jagnjeta, koje je zaklano od postanja sveta.
Ako ko ima uho neka čuje.
Ko u ropstvo vodi, biće u ropstvo odveden; ko nožem ubije valja da on nožem bude ubijen. Ovde je trpljenje i vera svetih.
I videh drugu zver gde izlazi iz zemlje, i imaše dva roga kao u jagnjeta; i govoraše kao aždaha.
I svu vlast prve zveri činjaše pred njom; i učini da zemlja i koji žive na njoj pokloni se prvoj zveri kojoj se isceli rana smrtna.
I učini čudesa velika, i učini da i oganj silazi s neba na zemlju pred ljudima.
I vara one koji žive na zemlji znacima, koji joj biše dani da čini pred zveri, govoreći onima što žive na zemlji da načine ikonu zveri koja imade ranu smrtnu i osta živa.
I bi joj dano da dade duh ikoni zverinoj, da progovori ikona zverina, i da učini da se pobiju koji se god ne poklone ikoni zverinoj.
I učini sve, male i velike, bogate i siromašne, slobodnjake i robove, te im dade žig na desnoj ruci njihovoj ili na čelima njihovim,
Da niko ne može ni kupiti ni prodati, osim ko ima žig, ili ime zveri, ili broj imena njenog.
Ovde je mudrost. Ko ima um neka izračuna broj zveri: jer je broj čovekov i broj njen šest stotina i šezdeset i šest.

Iz ovog opisa mozemo videti dve sile koje biblija opisuje kao zveri, jednu koja izlazi iz mora ( more u bibliji pretstavlja narode ili naseljeno mesto ), i druga koja izlazi iz zemlje ( zemlja u bibliji pretstavlja pustinju, ili nenastanjeno mesto ).

Ove dve zveri dakle pretstavljaju dve zemaljske sile, koje ce se udruziti u progonstvu Bozjeg naroda.
Iz biblijskog konteksta i opisa ovih zveri, moze se zakljuciti da zver iz mora pretstavlja versku instituciju, odnosno direktnije Rimokatolicku crkvu sa sedistem u Vatikanu.
Za razliku od nje, druga zver pretstavlja svetovnu silu, odnosno Sjedinjene Americke drzave, koje ce u buducnosti napraviti koaliciju, i udruziti se u postavljanju i proklamovanju verskih zakona, i progonstvu onih koji te zakone ne usvoje..

Vrlo je vazno da poznajemo ove cinjenice, jer to vreme je upravo pred nama..
 
Natrag
Top