Ko je Trnovu ružicu modno osvestio

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
11. 02. 2011
PRESS


Ko je Trnovu ružicu modno osvestio


Upravo je izašla knjiga koju će svaka modna zavisnica poželeti da ima - moderna priča o Uspavanoj lepotici koju je ilustrovao legendarni Kristijan Lakroa, ujedno i glavni lik u priči Kamile Morton

kristijan-lakroa-2.jpg


Bajka slikana maštom...
Jedna od Lakroinih ilustracija iz „Uspavane lepotice"


lakroa-7.jpg


Iako je svoju poslednju prebankrotsku kolekciju visoke mode prikazao u julu 2008. godine u Parizu, dizajner Kristijan Lakroa pronašao je druge načine da nam prenese sve ono zašto ga volimo - magiju, raskoš i kreativnost. Od saradnje sa španskim brendom „Desigual", preko dizajniranja kostima za opere i predstave kao što su „Don Žuan", „Karmen", „Pepeljuga", „Šeherezada" i „Romeo i Julija", preko postavljanja izložbi do ilustracija u knjigama.
Reč je o inspirativnoj seriji knjiga pod nazivom „Fashion Fairy Tale Memoir Series", u kojima modna spisateljica iz Londona Kamila Morton preobražava neke od najomiljenijih dečjih priča poznate po uvodu „Bilo jednom...", pretapajući ih u stvarne životne priče poznatih modnih dizajnera. Prvi na redu je, dakako, francuski dizajner koji se u bajci pod nazivom „Kristijan Lakroa i priča o Uspavanoj lepotici" pojavljuje u ulozi princa, a pri tom pratimo njegovu karijeru od ranih dana u visokoj modi do otvaranja sopstvene poznate modne kuće.
Prikladan obrt u bajci je da Lakroaovoj lepotici nije potreban poljubac, već modni preobražaj. Trnova ružica se na kraju pojavljuje na njegovoj reviji visoke mode. Priča je slatka, ali su ilustracije čudesne, raskošne i kitnjaste kao i njegov dizajn.

kristijan-lakoroaa.jpg


Ali, da ne bi bilo zabune, nije to tanka knjižica koju će obožavateljke čitati same sebi kao priču za laku noć, već ovako osavremenjena bajka ima 112 strana, a može da se kupi po trenutno sniženoj ceni od 14.65 dolara preko Amazona.
Posle majstora magije, na redu je Džon Galijano i priča o Pepeljugi (John Galliano and the Tale of Cinderella), a onda i tata-mata cipela Manolo Blanik i priča o obućaru i vilenjacima (Manolo Blahnik and the Tale of the Elves and the Shoemaker).
Sve knjige u seriji napisala je Kamila Morton, modna novinarka koja je radila za magazine „Tajm", W, „Harpers bazar" i Vogue.com. Naravno, štos je u tome da klasične bajke dobiju modni preokret, a da se istovremeno oda poštovanje dizajnerima, slaveći njihov život i karijeru kroz kombinaciju bajke i memoara.

Vizantijski nameštaj
Da ogromni finansijski gubici nisu omeli Kristijana Lakroa u kreativnom radu, dokazuje i udruživanje s fabrikom umetničkih mozaika „Sicis" iz Ravene. On im je obećao da će njegova nova kolekcija nameštaja biti jednako romantična i fantastična, a biće prikazana na Sajmu nameštaja u Milanu u aprilu.
Inspiraciju za dizajn nalazio je u poznatim mozaicima vizantijske kraljice Teodore, kako bi demonstrirao da istorija može da bude „moderna, živa i izvrsna". Nameštaj će reflektovati najekstremnije stilove kao što su barok, neoklasicizam, postmoderna, kič i pop, pa verovatno možemo očekivati fuziju kraljice Teodore i Lejdi Gage.



 
Natrag
Top