Knjaževac (Gurgusovac)

Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
10
images


425958_Knjazevac%20CMYK%2002.jpg


Књажевачки крај је насељен у време праисторије, о чему сведоче станишта у Бараници, Шкодрином пољу, Дубрави и др, пећински цртеж коњаника у Габровници и други многобројни археолошки налази. Антички хроничар Плиније (II век н.е.) бележи овај простор као део римске провинције Мезија у којој живе Мези, Трачани, Дарданци, Трибали, Тимахи, који су симбиозом са словенским племенима формирали овдашње староседелачко становништво Тимочана, звано Путуклије.
Римско утврђење Timacum Minus код села Равна, са откопаним бедемима, деловима цивилног насеља, богатом некрополом, објашњава период историје књажевачког краја до времена средњег века. У самом граду су пронађени остаци и другог познатог касноантичког града Timacum maius.
У римској путној карти из IV века Књежевац је записан под називом Timaco Maiori, насеље које је настало на темељима утврђења Велики Тимок на брду Зданије (садашња црква „Свети Ђорђе“).
Из периода средњег века потичу градови Равна и Кожељ, црква Свете Богородице у Горњој Каменици и манастир Свете Тројице у Доњој Каменици, грађене у XV веку, као и први траг имена Гургусовац. У старијој литератури ово насеље назива се Колумбија, долази од латинске речи columba, што значи голубица и прави превод Голубац, мада за овај назив нема археолошких и писаних потврда. Упоредо са њим употребљавао се веома дуго и назив Гургусовац, под којим именом се помиње у турским пописима из 1455.године. Народна легенда каже да је ово име добио по голубима гривашима.
Турци су овај крај освојили 1396.године и припојили га Видинском пашалуку. Из времена турске власти има мало података. Запис из XVII века ближе бележи ондашњи Гургусовац као војно утврђење са палисадима и топом, са 46 турских и 120 хришћанских кућа...

više na
HTML:
http://www.knjazevac.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=3
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
07.07.2009
Poruka
3
Knjazevac je lep gradic ,sa interesantnim mostovima na Timoku,zanimljivom okolinom,ali i opustelim selima.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
KNJAŽEVAC

Knjaževac je četvrta po površini opština, a nalazi se na istoku Srbije gde je i pogranična zona sa Bugarskom. Nekada je to bilo rudarsko mesto, centar velikih, izvozno orijentisanih industrijskih kombinata, a danas se sve više razvija kao turističko područje. Gosti pamte Knjaževac po zelenim krajolicima, reci Timok i osam mostova, ukusnoj jagnjetini i vinu kao u Toskani.
Pečat ovom kraju koji su ljudi naseljavali još u praistoriji, dala je Stara planina koju mnogi nazivaju krov Srbije, jer je Midžor sa 2169. metara najviši vrh u zemlji. Planina je od pre nekoliko godina veliko gradilište turističkih objekata, jer u strategiji razvoja turizma Stara planina sa ski centrom Babin zub pretenduje da biće najveći zimski centar u Jugoistočnoj Evropi. U letnjem periodu je idealno mesto za pripreme snoubordista, a ima i bogatu ponudu za ljubitelje šetnji i seoskog turizma, bicikliste.

knjazevac.jpg


Opština obuhvata i 85 seoskih naselja u kojima se sve više domaćinstava bavi seoskim turizmom. Tu se organizuju i zanimljive manifestacije kojima se čuva i oživljava etnotradicija stanovništva, neguje muzika, govorništvo, ali i slave plodovi prirode. Takva je manifestacija Šipurijada koja se od 2007. godine održava u Novom Koritu, selu koje je nekada bilo na važnom ekonomskom koridoru, na saobraćajnici kojom se prevozila roba sa Dalekog istoka ka Evropi. Tu su se ukrštali vojni putevi, a prevoj Kadibogaz između sela Novo Korito i Salaš u Bugarskoj, bio je jedan od najnižih i najpristupačnijih prelaza na tom delu Stare planine.
U šumama ovog dela Srbije živi divljač koja je na svetskoj listi zaštite, a mnoge vrste su lovački trofej sve brojnijih lovaca iz inostranstva. Knjaževac je jedna od stanica na Putu vina, a vinogorja iz ovog kraja datiraju još iz doba Rimljana. Vrlo je aktivno Udruženje proizvođača vina i rakije travarice kojoj ukus i miris daju lekovite trave sa Stare planine. Udruženje je inicijator sajma pršute, vina i sira koji svakog proleća okuplja proizvođače vina, privrednike, članove asocijacija za negovanje tradicije, kao i sve veći broj turista. Veliki broj firmi, doskorašnji uvoznici, sada sve više izvozi u zemlje Evropske unije, a među njima značajno mesto imaju proizvođači vrlo kvalitetnog meda i 35 pčelinjih proizvoda. Opština Knjaževac učestvuje u raznim projektima prekogranične saradnje koji konkurišu za sredstva iz međunarodnih fondova, pa su po tome prva opština u jugoistočnoj Srbiji.
Lokalna samouprava u opštini Knjaževac daje veliki podsticaj razvoju turističke infrastrukture na lokalnom i regionalnom nivou. Pre osam godina, u ovom kraju je bilo tek 50 kreveta, a danas je, samo u seoskim domaćinstvima, nekoliko puta više. U ovom kraju je dobro sačuvana narodna arhitektura, dok se materijalna dobra čuvaju u Zavičajnom muzeju. Među muzejskim eksponatima izdvaja se zbirka dvopređnih čarapa koja je sakupljena u selima ovog kraja i nominovana je za prvi stepen zaštite na svetskom nivou. Zavičajnom muzeju, smeštenom u kući koja je kulturno dobro građanske arhitekture, pripada i lokalitet arheološko-etnološkog parka u selu Ravna, na kome se nalaze nadgrobni spomenici iz vremena Rimskog carstva. Tu se nalazio i vojni logor sa naseljem, a mesto je bilo na važnom putu do velikih palata Romulijane i Medijane u kojima su živela dvojica, od 17 rimskih imperatora, rođenih na tlu današnje Srbije.
izvor:glassrbije
 
Natrag
Top