Kladionice i trafike najčešće pljačkaju narkomani

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Od početka godine policija uhapsila 42 pljačkaša

Kladionice i trafike najčešće pljačkaju narkomani




Izvor: Blic Ana Ž. Adžić | 11. 07. 2011. - 00:02h | Foto: F. B.

BEOGRAD - Od početka ove godine operativci beogradske policije uhapsili su 42 razbojnika - člana organizovanih kriminalnih grupa, čiji je plen bio oko 250 miliona dinara, ali i druga vredna roba. Na meti pljačkaša su banke, pumpe, pošte, menjačnice, objekti u kojima ima najviše keša. U policiji kažu da je broj razbojništava smanjen u odnosu na prethodnu godinu, a povećan je i procenat rasvetljavanja ovih krivičnih dela.

157720_1003-provalnik-foto01-dreamstime_f.jpg


- Samo je broj razbojništava u poštama i na ulici u blagom porastu u odnosu na prethodnu godinu. Ove godine je 35 pošta bilo na meti razbojnika, a rasvetlili smo 24 pljačke. Od 51 razbojništva na pumpama, rasvetljeno je njih 30. Uhapsili smo i osumnjičene za pljačku 14 banaka od ukupno 21 banke, koliko ih je pokradeno. Važno je i to da smo rasvetlili i razbojništva iz prethodne godine - kaže za „Blic“ Aleksandar Janković, šef Odseka za suzbijanje razbojništava u PU za grad Beograd i dodaje da očekuje da i počinioci ostalih pljački uskoro budu privedeni pravdi.

Objekti u kojima je više keša uglavnom su na meti organizovanih kriminalnih grupa. Članovi su iskusni kriminalci, često višestruki povratnici. Podeljene su uloge, jedni pripremaju akciju i tipuju objekte, dok drugi upadaju i razoružavaju radnike obezbeđenja i otimaju plen.


Uprkos podeli posla, operativci ovog odseka razbili su nekoliko takvih grupa.


Janković podseća da je uhapšena kriminalna grupa na čijem je čelu bio Marko Bugarčić, koja je u kratkom periodu opljačkala čak osam pošta u Beogradu i Zrenjaninu. Još se traga za Urošem Petrovićem, a većina članova njegove grupe u kojoj su bila i dvojica vozača Hitne pomoći uhapšena je zbog sumnje da je opljačkala transport novca „Sekjuritasa“ i odnela 850.000 evra. Pored njih, uhapšena je i grupa na čijem je čelu bio Uroš Petrović, kojoj su na meti bile pošte i banke, uglavnom u Novom Beogradu. Ova grupa je osumnjičena i da je 25. januara u pošti u Novom Beogradu, ranila klijenta Borisa Bušića, koji im se suprotstavio.

Lisice na ruke stavljene su i Ivanu Vujoševiću, čija je ekipa opljačkala šest pošta i banaka. Nedeljko Todorović, koji se s prijateljima, s perikama i šeširima na glavama, pljačkao mahom filijale Alfa i Agro banke.

- Ove godine imali smo i nekoliko solo igrača, nama odranije nepoznatih, koji su odradili po nekoliko pošta i banaka. Među njima bio je i jedan intelektualac osumnjičen za pljačku osam pošta, ali i mladić koji je u razbojništva išao doteran i plen trošio za kupovinu firmirane garderobe - kaže Janković.


Naš sagovornik navodi da su problem ulična razbojništva, kada su na meti trafike, prodavnice.


- Iza ovih razbojništava su uglavnom narkomani, koji da bi došli do polutke ne prezaju da oružjem nasrnu na nevinu žrtvu i rizikuju sve i za hiljadu dinara - napominje Janković.


Njegove reči potvrđuju i podaci beogradske Kriminalističke policije, koji ukazuju na to da je većina razbojnika povezana s drogom. I kao dileri, ali i kao narkomani. Naime, čak 70 odsto razbojnika kojima su na meti trafike, apoteke i kladionice su narkomani. Plen im je manji, ali dovoljan za kupovinu droge. Prosečna starost razbojnika je oko 25 godina. Razbojnici u dve trećine slučajeva prete pištoljem ili nožem, a ređe upotrebljavaju fizičku silu, šrafciger, špric, repliku pištolja. U dve trećine slučajeva razbojnici u objekte upadaju do 23 sata.
 
Natrag
Top