Kiša nije doprinijela poboljšanju vodosnabdijevanja

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kiša nije doprinijela poboljšanju vodosnabdijevanja, redukcije se nastavljaju





Kiša koja je padala proteklih dana neće značajnije doprinijeti poboljšanju vodosnabdijevanja, poručuju iz preduzeća Vodovod i Kanalizacija.Prema svemu sudeći i dalje će u većini sarajevskih naselja tokom noći iz slavina izlaziti samo zrak. Osim noću, vodosnabdijevanje je otežano i u toku dana, jer su količine vode na izvorištima kojima raspolaže VIK znatno smanjene.


121016084.jpg



"Padavine su barem zaustavile daljnje smanjenje izdašnosti svih izvorišta, tako da se i dalje isporučuju količine vode od oko 2.620 litara u sekundi. Ovo nisu količine koje mogu zadovoljiti nesmetano vodosnabdijevanje, tako da u sve većem dijelu grada dolazi do poremećaja i prekida u vodosnabdijevanju. Naše preduzeće raspolaže sa 59 rezervoara ukupne zapremine oko 100.000 m3. Dnevno se isporuči oko 226.000 m3 vode, što znači da se rezervoarski prostor više od dva puta napuni i isprazni u toku jednog dana", kaže Mirjana Trifunović, glasnogovornica KJKP Vodovod i Kanalizacija.

Tokom dana, najviše problema u redovnom vodosnabdijevanju imaju mještani Hrasnice, Nedžarića, Osjeka, Dobroševića, Blažuja, Dobrinje, Saraj-Polja, Alipašinog Polja, Rajlovca i centralnog dijela grada od Čengić-Vile, Otoke do Marindvora i Baščaršije. Također, veliki problemi su i u padinskim dijelovima Trebevića, Jarčedola, Pogledina, Širokače, Vraca i Hrasnog te u naseljima Faletići, Brusulje, Obhodža i Čebedžije.

Trifunović podsjeća da sarajevski vodovodni sistem ima velike gubitke na mreži, prije svega zbog kompleksnosti samog sistema te starosti i dotrajalosti.

"Na ovakvu situaciju konstantno ukazujemo te naglašavamo da je potrebno hitno početi obnovu vodovodnog sistema, za šta imaju izrađeni projekti. Pripremljen je program sanacije dotrajalih dijelova vodovodnog i kanalizacionog sistema. U programu se nalaze neophodni radovi, kao što su: zamjena vodovodne i kanalizacione mreže, rekonstrukcija elektro-energetskog pogona, rekonstrukcija pumpnih stanica, vodovodnih objekata i sistema za dezinfekciju vode, ugradnja mjerno-regulacione opreme i sl. Program je napravljen za potrebe 10-godišnjeg investiranja (320 miliona KM) i za trogodišnje investiranje za potrebe kreditnog zaduženja putem EBRD banke (60 miliona KM)", govori Trifunović.

Trifunović je apelovala na potrošače da racionalnije troše vodu i zamolila ih je za razumijevanje.



Izvor:
Klix.ba
 
Natrag
Top