Kinezi nude borbene avione Vojsci Srbije

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kinezi nude borbene avione Vojsci Srbije










Izvor:
Blic.rs








Šest velikih svetskih kompanija predstavilo je do sada svoje avione srpskom vazduhoplovstvu, ali još nije poznato koja će i kada će neka od tih letelica naslediti “mig-21“ i „mig-29“ u lovačkim eskadrilama Vojske Srbije.


268972_mig-21-foto-m-peric1_f.jpg



U komandi Vazduhoplovstva analizirano je koliko evropski “eurofajter”, francuski “rafal”, ruski „su-30“ i „mig-29 MM2“, američki F-16 i kineski JF-17 ispunjavaju uslove zadate u zvaničnom zahtevu Ministarstva odbrane za nabavku novog višenamenskog aviona.

Dalje od te analize se, međutim, nije otišlo, a cena takvog projekta trenutno prevazilazi naše mogućnosti, kažu analitičari. Iako je sporan novac, mnogi primećuju da se evropski “eurofajter” u poslednje vreme kod nas često reklamira u specijalizovanim časopisima.

- “Eurofajterovi” avioni su jako dobri, ali su za naše uslove preskupi. Za novac koji bismo odvojili za jedan njihov mogli bismo da kupimo dva odlična putnička aviona - kaže za “Blic” jedan od stručnjaka koji je želeo da ostane anoniman.
Okvirna cena sličnih aviona na tržištu se kreće od 60 miliona, pa do preko 100 miliona dolara. Cenu dodatno podiže i to što se nijedan ugovor o kupovini ne potpisuje bez ugovora o rezervnim delovima.


- Pokazalo se da je u nekoliko zemalja “eurofajterov” avion ponuđen po ceni od 60 do 70 miliona dolara. Ali važnije od ukupne svote jeste i to na koji način plaćate. Na primer, “migovi 21“, koji su kupovani od ‘60-ih do ‘80-ih godina, plaćani su robom, što je za tadašnju državu bilo veoma povoljno. Već za avione “mig-29” krajem ‘80-ih godina Rusi su tražili keš. To je ozbiljno političko-ekonomsko pitanje - kaže za “Blic” vojni analitičar Aleksandar Radić.


Vazduhoplovni novinar Petar Vojinović navodi za naš list da će “Eurofajter” imati svoj štand i na predstojećem aeromitingu u Batajnici.


- Sve odluke koje se odnose na prodaju njihovih aviona u Srbiji “Eurofajter” će doneti posle aeromitinga i u zavisnosti od raspisivanja i toka budućeg zvaničnog tendera za nabavku aviona koji će raspisati naša vojska kad god se to desi. Skoro svi proizvođači borbenih aviona pokazali su interes za učešće na tom tenderu, osim švedskog “Gripena”, a svi su imali i zvanične prezentacije. Sada je država na potezu da konkretizuje zahteve i označi početak zvaničnog nadmetanja - navodi Vojinović.


Za optimalno opremanje jedinica Vazduhoplovstva, prema rečima Aleksandra Radića, bilo bi potrebno nabaviti bar 20 aviona, što košta bar milijardu evra.
- Nije reč samo o novcu koji treba dati za kupovinu aviona, već su tu i cena eksploatacije i održavanja letelice. A vojni budžet trenutno iznosi oko pola milijarde evra, uz realnu opasnost da će pri predstojećem rebalansu budžeta biti smanjen - navodi Radić.


Prelazno rešenje do stvaranja uslova za kupovinu modernih aviona bi, kako kaže, trebalo tražiti u projektima koje je realno moguće ostvariti. Jedan od njih je modernizacija eskadrile aviona G-4 “galeb”.


- Radni vek aviona “mig-21” moramo kako znamo i umemo da produžimo do kraja dekade - zaključuje naš sagovornik.





 
Natrag
Top