Kinezi kupovali delove oborenog aviona F-117 od srpskih seljaka

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Srbi "kumovali" kineskom tehnološkom napretku


Kinezi kupovali delove oborenog aviona F-117 od srpskih seljaka




Blic online, AP | 23. 01. 2011. - 11:27h

Prvi kineski nevidljivi avion, koji je nedavno imao svoj probni let, svoje postojanje duguje srpskoj vojsci koja je 1999. godine, tokom sukoba sa NATO, oborila američki "stelt" avion F-117. Hrvatski obaveštajni podaci otkrivaju da su kineski agenti tada otkupljivali od srpskih seljaka delove oborenog aviona, čijom je analizom nastalao prva kineska nevidljiva letelica.
94396_budjanovci-nato-02---foto-reuter_f.jpg

Američki F-117 oboren je 27. marta 1999. godine iznad Buđanovaca


Američki F-117 su prvi "stelt" avioni, napravljeni pomoću napredne tehnologije koja im omogućava da budu skoro nevidljivi za radare. Ali 27. marta 1999. godine, tokom NATO bombardovanja Srbije, srpska vojska je pogodila i oborila jednog od "nevidljivih", Pilot se katapultirao i preživeo. Bilo je to prvo obaranje jednog aviona sa "stelt" tehnologijom.

Olupina letelice se rasula na širokoj površini oranica, a lokalni seljaci su skupljali krhotine kao suvenire, piše agencija AP.

- U to vreme, naši obaveštajni podaci su govorili da kineski agenti šaraju regionom iznad kojeg se F-117 raspao, kupujući delove aviona od lokalnih seljaka. Verujemo da su Kinezi upotrebili te materijale da bi dobili uvid u "stelt" tehnologiju - kaže admiral Davor Domazet-Lošo, šef hrvatskog generalštaba u vreme rata NATO i Srbije.

AP navodi i da je jedan "srpski visoki vojni zvaničnik" potvrdio da su delovi olupine pali u ruke skupljača suvenira, a da su neki potom i završili "u rukama stranih vojnih atašea".

106424_stelt01-foto-reuter_f.jpg

Špijunski snimci prvog kineskog nevidljivog aviona

Kineski "stelt" lovac - poznat kao "čengdu J-20" - napravio je probni let 11. januara.

Delovi oborenog F-117 izloženi su u Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu.

- Ne znam šta se dogodilo sa ostatkom aviona. Mnogo delegacija nas je posećivalo, uključujući Kineze, Ruse, Amerikance... Ali niko nije izrazio interesovanje da uzme ove delove aviona - kaže Zoran Milićević, zamenik direktora Muzeja.

Zoran Kusovac, vojni konsultant, kaže da je ražim Slobodana Miloševića redovno delio zaplenjenu zapadnu vojnu opremu sa ruskim i kineskim saveznicima.


- Oboreni F-117 bio je vrhu liste želja Rusa i Kineza - kaže Kusovac.

Prototip ruskog "stelt" lovca "suhoj T-50" napravio je probni let prošle godine, a trebalo bi da uđe u redovnu službu za četiri godine. Verovatno je da su i Rusi dobili upliv u "stelt" tehnologiju upravo iz oborenog F-117, navodi AP.



Kina: Proba "nevidljivog" aviona (GRAFIKA)




Fonet | 11. 01. 2011.

Kina je izvršila prvi probni let prototipa svog "nevidljivog" borbenog aviona stelt, potvrdio je danas kineski predsednik Hu Đintao u razgovoru sa američkim ministrom odbrane Robertom Gejtsom.
106454_grafika1_ff.jpg


Posle razgovora je Gejts izjavio u Pekingu da mu je Hu rekao da testiranje aviona ne treba dovoditi u vezu sa posetom kojom Vašington nastoji da poboljša vojne kontakte, prekinute prošle godine zbog prodaje američkog oružja Tajvanu.

Ta zvanična informacija imala je "predigru" u sredu, kada su na internetu procurile fotografije kineskog "nevidljivog lovca" J-22, a strani analitičari ocenili da Peking time poručuje da razvoj kineskih aviona napreduje brže od očekivanog.

Kinezima i dalje najveći problem predstavlja pogon

Kineski nevidljivi lovac pete generacije se već dugo smatra neizbežnim. Avionska industrija u Kini, i civilna i vojna, značajno je napredovala, mada se još oslanja na uvoznu tehnologiju.
Pogon je i dalje najveći problem, a Kina ga rešava uvozom mlaznih motora iz Rusije za svoje lovce J-10 i J-11, koji su kopija ruskog Su-27.
Stelt tehnologija još je komplikovanija za savladavanje, jer zahteva sisteme i opremu koji avion skrivaju od neprijateljskog radara, s tim da pilotu ipak nude dovoljno informacija o potencijalnim metama. Gotovo strelovit kineski napredak na tom polju dovodi u pitanje odluku Gejtsa da proizvodnju "nevidljivog lovca"
F-22 Raptor svede na svega 187 komada.

Kritičari upozoravaju "na pretnju" Kine, ali i Rusije, koja je već razvila lovca pete generacije, u fazi poslednjih testiranja. Stručne analize fotografija J-22 upućuju da je taj avion veći od ruske i američke konkurencije, što će mu, verovatno, omogućiti da nosi više naoružanja i to opasnijeg.
U engleskom i kineskom izdanju Global Tajmsa su na naslovnim stanama objavljene fotografije aviona za koji se veruje da je budući lovac J-20, zajedno sa detaljnim izveštajima o izazvanom medijskom komešanju. Global Tajms nije komentarisao autentičnost slika, ali kako kineske vlasti imaju kontrolu državnih medija, sama činjenica da su se fotografije pojavile i da nisu bile cenzurisane upućuje da je curenje informacija bilo namerno.

To bi moglo podići samopouzdanje tradicionalno tajnovite kineske vojske, koja pokušava da dobije što veću podršku javnosti "u paketu sa većim vojnim budžetom", ali je američko Ministarstvo odbrane na slike reagovalo mirno.

"Ne brinemo se da li Kina radi na razvoju lovca pete generacije. Kinezi još imaju teškoća sa njihovim avionima četvrte generacije", izjavio je portparol američkog
ministarstva Dejv Lapan. Na internetu je bilo navedeno da su fotografije J-22
snimljene preko ograde Instituta za dizajn letelica u Čengdu, u jugozapadnoj Kini. Avion se nalazio na testiranju pristupa glavnoj uzletnoj stazi, što se obavlja neposredno pre testiranja samog leta.
 
Natrag
Top