Kineska pomoć svetu od 1950. dostigla 39,2 milijarde dolara

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kineska pomoć svetu od 1950. dostigla 39,2 milijarde dolara






Tanjug | 21. 04. 2011. - 12:10h

PEKING - Kina je dala ukupno 256,29 milijardi juana (39,2 milijarde dolara) pomoći stranim zemljama od 1950. do kraja 2009, a u poslednjih pet godina iznos pomoći je rastao skoro 30 odsto godišnje, objavljeno je danas u Beloj knjizi o kineskoj pomoći inostranstvu.


78441_5991130102_f.jpg


Prema dokumentu koji je objavilo Ministarstvo informacija, davanja su se sastojala od 16,3 milijarde dolara bezpovratne pomoći, 11,7 milijardi dolara beskamatnih zajmova i 11,3 milijarde dolara povlašćenih zajmova, javila je agencija Sinhua.


U Beloj knjizi je po prvi put pružena sveobuhvatna slika kineske finansijske pomoći inostranstvu i aktivnosti povezanih s kineskim prisustvom u zemljama u razvoju.
U dokumentu se ističe da je, dok je bila fokusirana na vlastiti razvoj, Kina pružala pomoć u skladu sa svojim mogućnostima i drugim zemljama sa ekonomskim poteškoćama i time ispounjavala svoje međunarodne obaveze.

Uz pružanje pomoći Kina je, kako se navodi, doprinosila unapređenju zemalja u razvoju i pružila nove alternative zapadnim donatorima koji postavljaju više uslova zemljama korisnicima pomoći.

Finansijska sredstva koje je dala Kina uglavnom su korišćena za pomoć zemljama primaocima u izgradnji bolnica, škola, jeftinih stanova i kopanju bunara i izgradnji sistema vodosnabdevanja.

Agencija navodi da su se i drugi projekti uglavnom ticali pitanja društvenog blagostanja i problema razvoja ljudskih resursa, kao i tehničke, razvojne i humanitarne pomoći.

Kina je sve prisutnija u mnogim zemljama u razvoju širom sveta. Njene kompanije grade puteve i železnicu u Africi i Aziji, drže telekomunikacije i rudnike u mnogim zemljama gde izvode i radove na razvojnim projektima.

Sve veća finansijska prisutnost Kine u zemljama u razvoju izaziva, međutim, i kritike dosadašnjih finansijera sa zapada koji kažu da pomoć Pekinga nije transparentna i da doprinosi korupciji i zloupotrebama u upravi.

Kina u izveštaju ističe da je povećanje njene uloge kao donatora pomoći, pozitivno u vreme kada globalna ekonomska kriza tanji budžete drugih zemalja.

Trenutno beskamatni zajmovi se daju uglavnom zemljama u razvoju koje imaju relativno dobre ekonomske uslove kako bi se izgradili javni objekti i pokrenuli projekti unapređenja standarda života ljudi, navodi se u Beloj knjizi.


U pogledu povlašćenih kredita, 61 posto se koristi za pomoć zemljama u razvoju u izgradnji transporta, komunikacija i električne infrastrukture, a 8,9 odsto za podršku razvoja energetskog sektora i resursa, kao što su nafta i minerali.


Do 2009. godine Kina je dala povlašćene kredite za ukupno 76 zemalja u kojima se izvodi 325 projekata, od kojih su 142 već završena.
U Beloj knjizi Kina se opisuje kao dobro utemeljen partner koji je spreman da svetu u razvoju pruži pomoć bez političkih uslovljavanja, što rade zapadni darodavci koji kredite obično povezuju s posebnim uslovima.


Takođe se ističe da će Kina kao važan član međunarodne zajednice, kao i uvek, podstrekivati saradnju jug-jug i u zavisnosti od daljeg ekonomskog razvoja postepeno povećavati udeo pomoći inostranstvu.
 
Natrag
Top