Kineska kampanja bojkota Nobela za mir

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Kineska kampanja bojkota Nobela za mir





Izvor: Politika 08-12-2010

Ministar Jeremić objašnjava zašto je Srbija među 19 zemalja koje neće imati predstavnika na ceremoniji u Oslu
nobel-AFP.jpg

Protest u Hong Kongu Foto AFP


Prema izveštajima agencija
Oslo, Peking – Srbija je jedna od 18 zemalja koje će uz Kinu bojkotovati ovogodišnju ceremoniju u Oslu povodom dodeljivanja Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Lju Sjaobou, javljaju agencije pozivajući se na saopštenje Nobelovog komiteta.
Ceremoniji u petak, kako se navodi, „iz različitih razloga” neće prisustvovati predstavnici Kine, Rusije, Kazahstana, Kolumbije, Tunisa, Saudijske Arabije, Pakistana, Srbije, Iraka, Irana, Vijetnama, Avganistana, Venecuele, Filipina, Egipta, Sudana, Ukrajine, Kube i Maroka.
Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić je odluku Srbije da ne prisustvuje svečanosti objasnio rečima:
„Srbija bilateralnim odnosima sa Kinom posvećuje izuzetno veliki značaj. Sve naše odluke vezane su za ostvarenja nacionalnih interesa. Kina je jedan od najvažnijih bilateralnih partnera Srbije.”
Šef srpske diplomatije je, kako prenosi Beta, istakao da Srbija „posvećuje pažnju zaštiti ljudskih prava” i da tome doprinosi politikom koju vodi.
„Ljudska prava su za Srbiju jedna od najvećih vrednosti kojima se rukovodimo na putu ka EU”, izjavio je Jeremić odgovarajući na pitanje „Politike” zašto Srbija bojkotuje ceremoniju u Oslu.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin je, navodeći da je šokiran zbog ovakvog poteza Srbije, izjavio:
„Nema nijedne zemlje kandidata (za članstvo u EU), ili potencijalnog kandidata, koja na takav način manifestuje svoju servilnost”, izjavio je Kacin za radio Dojče vele.
Kacin je ocenio da je Srbija u svom odnosu prema pitanju ljudskih prava pokazala svoju „načelnu politiku”. „Ima vremena za Kabilu, a nema vremena za Oslo i Nobelovu nagradu”, rekao je Kacin aludirajući, verovatno, na prošlogodišnju posetu ministra Jeremića Demokratskoj Republici Kongu i njegov susret s predsednikom te zemlje Žozefom Kabilom.
Kineske vlasti izrazile su nezadovoljstvo ovogodišnjom odlukom Nobelovog komiteta da Nobelovu nagradu za mir dodeli Lju Sjaobou koji je na izdržavanju 11-godišnje kazne zatvora kao jedan od autora tzv. Povelje 08 kojom se traži više slobode i okončanje političke dominacije Komunističke partije u Kini.
Prema izveštajima agencija, ambasada Kine u Oslu uputila je ambasadama brojnih zemalja pismo sa zahtevom da ne prisustvuju ovogodišnjoj ceremoniji.
U Pekingu je juče saopšteno da se većina zemalja odazvala ovom pozivu, mada domaćin Norveška tvrdi da samo manji broj država neće imati svoje predstavnike, javlja AFP.
„Posle ceremonije moći ćete da vidite da najveći deo međunarodne zajednice neće prisustvovati. I neke zemlje koje imaju stalne misije u Oslu neće poslati svoje predstavnike”, rekla je predstavnica za štampu kineskog MIP-a Džijang Judžijang.
Izvršni sekretar Nobelovog komiteta Ger Lundestad izjavio je da su 44 ambasade u Oslu potvrdile prisustvo, među njima Indija, Brazil i Južnoafrička Republika.
 
Natrag
Top