Kina: Štrajk zbog loših uslova rada

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kina: Štrajk zbog loših uslova rada[/h] Izvor: Tanjug

Peking -- Hiljade radnika u južnoj, najrazvijenijoj provinciji Kine Guangdong je stupilo u štrajk protestujući zbog sve manjih nadnica, a sve težih uslova rada.

21312471074ed264f32f858204851325_640x360.jpg
To je dovelo do oštrog odgovora policije i nekoliko sukoba, navela je agencija AFP.Do nereda je došlo u uslovima kada kineski izvoz i proizvodnja slabe, pogođene manjim porudžbinama zbog ekonomskih teškoća u Evropi i Americi, oba ključna tržišta za izvozno orijentisanu kinesku privredu.
Do nereda je došlo u uslovima kada kineski izvoz i proizvodnja slabe, pogođene manjim porudžbinama zbog ekonomskih teškoća u Evropi i Americi, oba ključna tržišta za izvozno orijentisanu kinesku privredu.

"Kada se porudžbine i profit smanjuju a cena poslovanja povećava za proizvođače, njihov prvi refleks je da te troškove prebace na radnike", kaže Džefri Krotal, urednik Biltena kineskih radnika.

On je rekao da su mnoge fabrike u Guangdongu smanjile isplate za prekovremeni rad, kao i bonuse i pogodnosti za svoje radnike iako su cene uslova života i dalje visoke.

"To je razlog što su radnici sve spremniji da idu u štrajk i protestuju", rekao je on za AFP i dodao da nedavni talas nereda bio najintenzivniji od serije štrajkova u leto 2010.

Ranije ovog meseca više od 7.000 radnika je štrajkovalo u fabrici u Guangdongu gde se proizvode patike Nju Balans, Adidas i Najki, zbog otpuštanja i smanjenja plata i sukobili se sa policijom.

16498674014ed264f43853d057040278_orig.jpg
Dji Šao, pekinški stručnjak za radnu snagu, koja se upravo vratila iz Šenžena oslikala je vrlo pesimističnu sliku. Ona kaže da bi veliki broj malih proizvođača mogao biti prisiljen da zatvori proizvodnju zbog visokih cena proizvodnje, teškog pristupa zajmovima i globalnih privrednih teškoća.

Zamenik kineskog premijera Vang Chišan, zadužen za finansije, upozorio je prošle nedelje da je globalna recesija tu da bi ostala i da će pogoditi i drugu privredu sveta.

Proizvodnja robe široke potrošnje je ključni pokretač rasta zapošljavanja u Kini. Pad izvoza na mesečnom nivou u oktobru izazvan je delimično i produbljavanjem dužničke krize u evrozoni, što je povećalo strahovanja u tom kineskom sektoru proizvodnje.

Istraživanje koje je sproveo bankarski gigant HSBC pokazao je da su kineske aktivnosti u proizvodnji, koje su uveliko ugovarane proteklih meseci, pale na najniži nivo u novembru u poslednja 32 meseca.

Analitičari kažu da će nova negativna očitavanja u privredi prisiliti vladu da preduzmu značajne promene u politici jer rukovodioci, zazirući od nereda, nastoje da izbegnu ponavljanje velikog gubitka radnih mesta kao što je bilo 2008. tokom svetske krize.

Do nedavno centralne vlasti su bile fokusiranje na borbu sa povećanom inflacijom i uvođenjem mera koje bi dovele do smanjenja cena, kao što su smanjenje kamata ili ograničenje sredstava koje daju banke. To je dalo rezultate ali je inflacija još uvek visoka za ukus vlade, jer su cene hrane dostigle dvocifreni rast.

Ali kako je u komentaru od prošle nedelje rekao zamenik premijera Vang, bolje je imati "izbalansiran oporavak" nego "izbalansiranu recesiju".

 
Natrag
Top