Kina špijunski rival Amerike

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Špijunirano više od 70 vlada i kompanija

Kina špijunski rival Amerike




Izvor: Blic J. Stojković | 04. 08. 2011. - 13:00h | Foto: Reuters

Kompanija specijalizovana za kompjutersku bezbednost „Makafi” raskrinkala je najveću sajberšpijunsku operaciju u istoriji, tokom koje su hakeri uspeli da se infiltriraju u mreže 72 organizacije, uključujući UN, vladu SAD i drugih zemalja, kao i nekoliko desetina američkih visokotehnoloških i vojnih korporacija.
164271_0614-hakeri-foto-reuter-ho_f.jpg
Slika iz kompanije „NexGen Cyber“ koja prati internet pretnje i napade

Iako kompanija u svom izveštaju ističe da je protagonista tih upada „jedna država”, ne navodi njeno ime, mada nezvanično upire prstom u Kinu. Pošto se veze SAD i Kine ekonomski i finansijski sve više prepliću, dve zemlje sve intenzivnije špijuniraju jedna drugu i u toj igri, po mišljenju stručnjaka, pobeđuje Kina.

Spisak žrtava


Dugačak spisak žrtava kampanje koja, kako tvrde analitičari, traje od 2006, obuhvata vlade SAD, Tajvana, Indije, Južne Koreje, Vijetnama i Kanade; zemalja ASEAN-a, Međunarodni olimpijski komitet (MOK), Svetsku antidoping agenciju i brojne firme, od vojnih do visokotehnoloških. Prema rečima američkih istražitelja, Kina je ukrala terabajte i terabajte osetljivih podataka - od korisničkih imena i lozinki računara u Stejt departmentu, preko materijala iz domena satelitske komunikacije, do projekata oružanih sistema vrednih više milijardi dolara. I kineski hakeri ne nameravaju da uspore.


Napadi iz Kine


- Napadi iz Kine ne samo da se nastavljaju, oni se pojačavaju - kaže Alan Poler, direktor Instituta SANS u Vašingtonu, najveće organizacije u svetu koja obučava stručnjake za informacionu bezbednost.
On navodi da su poverljive depeše koje je obelodanio Vikiliks pokazale da trag nekih hakerskih napada vodi čak do jedinice kineske Narodne oslobodilačke armije.
To potvrđuje i Dmitrij Alperovič, potpredsednik „Makafija”, koji je izjavio da su „uljezi” tražili informacije iz vojnog, diplomatskog i ekonomskog domena. Mnoge firme koje posluju s intelektualnom svojinom - tehničke korporacije, vojne kompanije, čak i timovi Formule jedan - žale se da su im sistemi izloženi stalnim napadima.


Drski hakeri


- I nas je iznenadila raznolikost napadnutih organizacija i zapanjila nas drskost počinilaca. Šta se tačno dešava s pokradenim podacima, još je pitanje. Ako se samo delić tih podataka koristi da bi se napravio konkurentski proizvod, ti gubici predstavljaju veliku ekonomsku opasnost - istakao je Alperovič.
„Makafi” je u svom izveštaju iz marta naveo da je polovina od oko 1.000 napadnutih kompanija u SAD, Britaniji i drugim zemljama odlučila da ne ispituje provaljivanje u sisteme zbog toga što je to vrlo skupo.
- Jednostavnije, korporacije ne mogu sebi da priušte negativni publicitet i priznaju da su im podaci „provaljeni” - objašnjava Tom Kelerman, jedan od autora izveštaja.
Alperovič je rekao da je „Makafi” obavestio sve 72 žrtve napada širom sveta, ali je odbio da navede imena. Džim Luis, stručnjak iz Centra za strateške i međunarodne studije, kome je „Makafi” pokazao izveštaj, smatra da iza hakerske operacije najverovatnije stoji Kina zbog toga što su pokradeni podaci bili od posebnog interesa za Peking. Tako su, recimo, provaljeni sistemi MOK-a uoči Olimpijade u Pekingu 2008.
- To bi mogli da budu i Rusi, ali više elemenata ukazuje na to da je reč o Kinezima. Tako nešto mogli su da izvedu SAD i Britanija, ali mi ne bismo špijunirali sami sebe, a Britanci ne bi špijunirali nas - zaključio je Luis.


Hakeri u službi

Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA), najveća obaveštajna služba američke vlade, odlučila je da zaposli 1.500 sajber stručnjaka do kraja ove fiskalne godine i još 1.500 iduće godine. Agencija je posebno zainteresovana za mlade talente među hakerima, koje namerava da angažuje da bi zaštitila podatke od ključnog značaja za nacionalnu bezbednost.
 
Natrag
Top