Kina se sprema za trgovinski rat

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kina se sprema za trgovinski rat
[/h] Izvor: Tanjug


Peking -- Kina će ove godine uvoziti više skupih i luksuznih proizvoda, da bi izbegla trgovinski rat koji bi je mnogo koštao, ali neće smanjiti izvoz.

14342441654f4fc2de42ff5856441326_640x361.jpg
Tenzije između Kine i njenih trgovinskih partnera oko tema kao što su subvencije za solarne panele i takse za emisiju štetnih gasova u aviosaobraćaju nedavno su se intenzivirale, nakon što je globalna ekonomija usporila, a američki političari pooštrili svoj stav uoči ovogodišnjih predsedničkih izbora u SAD.
"Moramo da se pripremimo za veliki trgovinski rat ove godine. Međutim, pošto kineski potrošači traže kozmetiku i tašne sa zapada, zašto ne bismo značajno povećali uvoz takvih proizvoda?", kaže bivši zamenik kineskog ministra trgovine, a sadašnji savetnik vlade Vej Đanguo.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Kineski lideri su posebno uznemireni oko sudbine izvoznog sektora, koji zapošljava ogoman broj ljudi i predstavlja ključ za očuvanje društvene stabilnosti. Vlada u Pekingu mora da nastavi da štiti izvoznike na sve moguće načine, uključujući očuvanje stabilnosti kursa juana, naveo je Vej.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Predsednik SAD Barak Obama je ranije ove nedelje potpisao naredbu o osnivanju nove službe za primenu trgovinskih propisa, što je korak, kako mnogi smatraju, usmeren protiv Kine, a američki zakonodavci žele da usvoje zakon koji bi SAD dozvolio da uvede carine na subvencionisane kineske proizvode.

Kineski lideri nisu podigli buku oko osnivanja novog centra za kontrolu trgovine u SAD, što ukazuje na to da pokušavaju da izbegnu žučnu raspravu sa Obaminom vladom u vreme kada i Kinu očekuje osetljiva tranzicija vlasti.

Što se tiče Evrope, Vej smatra da Kina treba da smanji uvozne carine da bi ohrabrila bogate Kineze, koji oduševljeno kupuju tašne marke "Luj Viton" i italijanska odela.

Kina, najveći svetski izvoznik koji je u 2011. u inostranstvo isporučio robu vrednu 1,9 biliona dolara, često traži velike narudžbe američkih proizvoda, od Boingovih aviona do soje, kao vid ublažavanja besa Sjedinjenih Država zbog njihovog velikog trgovinskog deficita.

Kina se takođe susreće sa brojnim tužbama za damping. Te slučajeve uglavnom pokreću tržišta u razvoju, kao što su Indija i Brazil, buduća ključna izvozna tržišta za Kinu.

"Razvijene zemlje će nas tužiti. Naši prijatelji, zemlje u razvoju, tužiće nas takođe", rekao je Vej, dodajući da je odgovor Kine na žalbe njenih trgovinskih partnera ograničen unutrašnjim problemima.

 
Natrag
Top