Kina: Otvara se muzej izdajnika

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kina: Otvara se muzej izdajnika


Na prvi pogled činilo se da su Indijci „otkačili“ kada su otvorili Muzej razvoja VC-a kroz istoriju, ili Francuzi, koji su hteli da od zaborava sačuvaju razvoj kanalizacije




Na prvi pogled činilo se da su Indijci „otkačili“ kada su otvorili Muzej razvoja VC-a kroz istoriju, ili Francuzi, koji su hteli da od zaborava sačuvaju razvoj kanalizacije, pa istoj podigli kuću sećanja. Ovih dana i Kinezi se spremaju da otvore neobično zdanje - prvi muzej korupcije na svetu, nazvan Muzej izdajnika. Javnost tvrdi - s razlogom, s obzirom na to da su hiljade kineskih zvaničnika samo u poslednjih 20 godina podmićeni sa blizu 150 milijardi dolara, pobegli s novcem, mahom u Ameriku, Australiju, Kanadu i Holandiju.

Inicijator projekta i budući upravnik ove institucije Fan Điančuan, zatražio je od Kineza da imenuju sto najkorumpiranijih zvaničnika u prethodnom veku, kako bi sakupio početnu građu za otvaranje Muzeja izdajnika. U toku su nominacije za ovu neslavnu titulu, a ko će se naći na listi - glasaće se preko interneta. Fan se plaši da će biti pretrpan predlozima, pa je odlučio da i od Disciplinskog komiteta Komunističke partije Kine zatraži podršku za projekat. U svakom slučaju, da li će se neko naći na listi sto najkorumpiranijih, zavisiće, između ostalog, i od visine funkcije koju je obavljao, od stečene sume i posledica koje je nedelo izazvalo.
U prilog Fanovoj pretpostavci da će biti pretrpan predlozima govore podaci objavljeni u izveštaju Narodne banke Kine prema kojima je u poslednje dve decenije najmanje 20.000 visokih funkcionera bilo umešano u korupcionaške afere, a novac završavao u inostranstvu, transferom preko ofšor bankarskih računa, ili u vidu investicija poput kupovina nekretnina. Nacionalna banka Kine je, stoga, preporučila da vlasti, osim kažnjavanja, pojačaju i nadzor nad transferom novca, posebno u prekomorske zemlje.
Kancelarija Državnog saveta za informisanje objavila je i „belu knjigu“, prvu te vrste u Kini, prema kojoj je zbog korupcije samo lane kažnjeno 113.000 zvaničnika, što predstavlja porast od 6 odsto u odnosu na 2009. godinu. Da ne bi bilo zabune: oni nisu pobegli u inostranstvu uvereni da ih pravda neće stići.
Koliko Kineze korupcija „žulja“ i one koji ih predvode. Tokom proslave 90. godišnjice od osnivanja Komunističke partije Kine, predsednik Hu Đintao je ovog meseca upozorio da bi korupcija mogla koštati vlast podrške naroda.


VODE GRADONAČELNICI
LISTU najkorumpiranijih u Kini predvode gradonačelnici. Mnogi sami sebi presuđuju, s obzirom na to da se za ovo delo najčešće izriče smrtna kazna. To je sredinom devedesetih prošlog veka učinio i gradonačelnik Pekinga, izvršivši samoubistvo. Najnovija korupcionaška afera u vezi je sa gradonačelnikom Dženšena osuđenog na smrt zbog mita od 3,5 miliona evra.


Novosti
 
Natrag
Top