Kikinda - Moja bašta

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Moja bašta










Izvor:
rts.rs








Kikinda - Promotivna priredba "Moja bašta", u okviru projekta "Dani poljoprivrede", a u organizaciji mesnog Udruženja poljoprivrednih proizvođača "Banatska lenija", okupila je na Gradskom trgu u Kikindi više od 50 udruženja i samostalnih poljoprivrednika iz cele Vojvodine.

Na Gradskom trgu u Kikindi, u okviru projekta "Dani poljoprivrede", održana je promotivna priredba "Moja bašta". Saša Nikolić, vlasnik poljoprivrednog gazdinstva iz Banatskog Velikog Sela, kaže da je ove godine imao dobar rod povrća, najviše zahvaljujući sistemu za navodnjavanje.


586837.jpg



"Cena je ove godine bila bolja u odnosu na prošlu, Imao sam sreću uzgajajući paradajz i krastavac, koji su imali dobru cenu, odnosno, sve je imalo dobru cenu gde je rod sačuvan", kaže Nikolić.

Agrarna unija opštine Kanjiža, osnovana pre četiri godine, okuplja jedanaest ratarskih i stočarskih udruženja.

"Svi članovi su jako vredni, bave se govedarstvom, svinjarstvom, pčelarstvom i drugim proizvodnjama", kaže Eržebet Bata iz Unije, dodajući da kada zajedno nastupaju lakše prodaju svoje proizvode.

Povrtlari iz Srpske Crnje požalili su se na probleme sa kojima se suočavaju. Jedan od njih, Dalibor Ludanji, napominje da u toj opštini ima svega pet-šest proizvođača povrća i da im je glavni problem plasman robe, a sem toga, kako kaže, opština i država slabo podstiču mlade proizvođače.

Za vreme trajanja manifestacije održana je radionica sa decom, na temu "Upoznajmo zdravu hranu", kao i nekoliko predavanja iz oblasti poljoprivredne proizvodnje. Deca su, pored ostalog, pravila lutkice od šargarepe, paprike, grožđa i luka i cipelice od krastavaca.

Organizator i domaćin manifestacije Nikola Filipović, inače predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača "Banatska lenija" iz Kikinde, kaže da je razlog održavanja priredbe omogućavanje proizvođačima hrane da izlože i pokažu šta su proizveli ove godine, a učešće su, kako dodaje, uzeli i oni koji su im pomogli da tu proizvodnju izguraju do kraja i da proizvedene kulture dobiju pravi kvalitet.

Sudeći po izjavama izlagača i njihovom brojnošću, tradicionalna manifestacija "Moja bašta" u Kikindi još jednom je opravdala svoje postojanje.






 
Natrag
Top