Kikinda: Kancer vreba iz česme?

Član
Učlanjen(a)
30.11.2011
Poruka
1.872
Kikinda: Kancer vreba iz česme?






Izvor: Novosti





Udruženje potrošača u Kikindi zahteva da se obelodane podaci o kvalitetu vode. Poznato da je česmovača neispravna, ali se ne saopštava da li je za piće.



Vodovodna mreža u Kikindi rizična za zdravlje


KIKINDA - Udruženje potrošača opštine Kikinda ne odustaje od namere da se sazna potpuna istina o vodi iz vodovoda. Predsednik Udruženja Aleksandar Korać i njegov prvi saradnik Dragana Grujić ponovo su zatražili od nadležnih da im se dostave kompletni rezultati analize česmovače, koju je, posle njihove prijave sanitarnoj inspekciji, uradila ali ne i obnarodovala akreditovana laboratorija Zavoda za javno zdravlje u Subotici.

- Neshvatljivo je da nadležne inspekcije odbijaju da nam dostave tražene podatke. Nepošteno je i prema građanima neodgovorno njihovo obrazloženje da to neće da urade jer nismo platili analizu. Rezultati su dokument od javnog značaja za zdravlje stanovništva, koji, kao takav, mora da bude dostupan svima. Ne tražimo, naravno, da se zatvori vodovodni sistem, već samo da se zna šta se u njemu krije - naglašava Korać, uz napomenu da će se, u cilju obelodanjivanja potpune istine o kikindskoj vodi, obratiti Ministarstvu zdravlja.

Grujić, inače specijalista toksikološke hemije, ukazuje da je odavno poznato da je voda koju piju Kikinđani puna opasnih sastojaka. Arsena je, prema najnovijim analizama, primera radi, duplo više nego što je zakonom dozvoljeno. Iz slavine, nažalost, vreba i mnoštvo drugih, po zdravlje štetnijih materija. Simptomatično je i rizično, dodaje Grujić, ubacivanje hlora u vodu koja stiže iz izvorišta. Hlor, poznato je, stvara opasna jedinjenja koja izazivaju kancer.


- Nedopustivo je ignorantsko ponašanje najodgovornijih u sistemu zaštite zdravlja potrošača prema našem zahtevu da se poštuju zakoni Republike Srbije i da nam se jasno odgovori da li je voda koju građani piju i plaćaju zdravstveno ispravna. Prvi i osnovni uslov za to je da se kompletni rezultati analize javno objave, a ne da nam se selektivno, na kašičicu, nude preko medija. Tek tada će se stvoriti uslovi da se ovaj životni problem Kikinđana valjano reši i otklone sumnje - jasan je Grujić.
Voda iz vodovoda u Kikindi je, inače, bljutava i neprijatnog mirisa, pa je kao takvu koristi ko - mora. Ko je pije, uglavnom ima stomačnih muka. Ko ne može da kupi flaširanu vodu, svakodnevno se s balonima i kanisterima gura ispred nekoliko javnih česama, čija voda je podnošljiva za upotrebu, jer prolazi kroz kakvu-takvu filtraciju.


PODRŠKA

KORAĆ veli da borba udruženja za prava potrošača u konkretnom slučaju ipak nije uzaludna.
- Zadovoljni smo što smo ovom akcijom inicirali najavu izgradnje fabrike pijaće vode u Kikindi. Podržavamo takvu investiciju, kojom će se, ako bude realizovana, trajno rešiti problem pijaće vode u našem gradu. Ali pre nego što se to desi, građani imaju pravo da piju kvalitetnu vodu, jer je, uostalom, plaćaju kao da je najispravnija - poručuje Korać.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kikinda za dve godine dobija zdravu pijaću vodu?











Izvor:
Novosti.rs







Da li će se najzad otkloniti jedan od najvažnijih životnih problema žitelja Kikinde, lokalna vlast najavila izgradnju fabrike vode.

KIKINDA - Bljutava i po zdravlje štetna česmovača u Kikindi, ako je verovati lokalnoj vlasti, za oko dve godine iz slavine će poteći - čista kao suza. Tako kažu opštinari, najavljujući kapitalnu investiciju, koju žitelji najvećeg severnobanatskog grada željno iščekuju tri decenije.



srb-kikinda-voda_310x186.jpg



Član Opštinskog veća Nenad Grbić kaže da će već ovog proleća početi izgradnja fabrike vode. Preduslovi za to su konačno obzbeđeni. Prethodni raspis, kao zakonska obaveza, istekao je u ponedeljak, a sada sledi raspisivanje javnog poziva za izradu projekta i izgradnju fabrike. Tek posle toga znaće se preciznije vrednost investicije, koja je grubo procenjena na oko 7.500.000 evra.

- Jasno je da fabriku ne možemo napraviti bez kredita izvođača i isporučioca opreme. To je jedan od uslova koji ćemo postaviti budućem poslovnom partneru. Opština će, s tim u vezi, emitovati obveznice, odnosno dužničke hartije od vrednosti, koje su, sa svim prednostima u odnosu na dosadašnji način zaduživanja, kod nas novina u realizaciji određenih velikih projekata - napominje Grbić.

On dodaje da je odbačena mogućnost da se ide u javno-privatno vlasništvo, pa će budućom fabrikom vode u potpunosti gazdovati lokalna samouprava. Sem glavnog objekta, treba da se podignu i crpna stanica i odgovarajući rezervoar. Ostaje dilema kako će u fabričkim postrojenjima prerađena voda, čista i zdrava, dospeti do slavina. Jer, vodovodna mreža je u velikoj meri dotrajala, pa komunalci, da bi ubili bakterije, često prekomerno, u mrežu ubacuju hlor, za koji stručnjaci upozoravaju da je - kancerogen.

- Prioritet u kompletnom rešavanju vodosnabdevanja bez dileme je fabrika vode - objašnjava Grbić. - Posle toga sledi obnova vodovoda. Dosad je zamenjena trećina uličnih cevi.Postupno ćemo obnoviti celu mrežu.

Do kraja aprila, kako veli naš sagvornik, znaće se kome će biti poveren zamašan posao.
Potencijalni partneri su iz Slovenije, Italije, Češke i Poljske, s kojima su ovdašnji čelnici već razgovarali.


NEMA POLITIKE

- NIJE tačno da smo se tek sada setili fabrike vode. Ovim poduhvatom intenzivno se bavimo poslednjih godinu i po. Javnosti smo saopštili šta ćemo da uradimo tek sada, jer smo u međuvremenu obezbedili sve ono što je neophodno za sprovođenje ove ideje. Nema tu politike, jer će onaj ko osvoji vlast samo nastaviti ono što smo započeli - odgovara na kritike Grbić.



 
Natrag
Top