Kertes: Nisam bio ničiji potrčko

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kertes: Nisam bio ničiji potrčko
[/h] Izvor: Tanjug


Beograd -- Bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes rekao na suđenju u Specijalnom sudu u Beogradu da nije bio ničiji potrčko sredinom 90-ih.

13560542444f5a0fbd9d16a414395736_368x436.jpg

(Foto: FoNet, Arhiva)
Negirajući navode optužnice Tužilaštva za organizovani kriminal da je kao pripadnik organizovane kriminalne grupe, na čelu sa Bojanom Bajrušević, učestvovao u švercu cigareta u Srbiju od 1996. do 2001. godine, kojim je budžet oštećen za više od 50 miliona nemačkih maraka, Kertes je naveo da je u optužnici jedino tačno njegovo ime i prezime.
"Zašto me čereče na četiri optužnice za zloupotrebu službenog položaja. Trebalo bi da postoje četiri Mihalja Kertesa za ovo za šta me sve terete. Oni ne mogu da odustanu od mene jer me smatraju oličenjem jednog sistema, ali Mihalj Kertes nije bio ničiji potrčko, a stalno misle da sam radio za jednu porodicu", naveo je Kertes izlažući svoju odbranu.

Posebno je istakao da sa jednim članom porodice pokojnog predsednika SRJ Slobodana Miloševića ne priča od 1996. jer je formiranje JUL-a javno ocenio kao "početak kraja za Srbiju".

On je kritikovao tužilaštvo za organizovani kriminal zbog nedoslednosti jer, kako je naveo, prvo je bio pod istragom kao član grupe Mire Marković, a potom njenog sina Marka Miloševića, koji su nedostupni pravosudnim organima Srbije.

"Kako je Markovićeva mogla da me organizuje da švercujem cigarete kad me nije trpela", požalio se Kertes sudu.

Pošto to nije moglo da prođe, tužilaštvo ga je kako je rekao proglasilo za člana grupe Bojane Bajrušević.

"Tragično je što je sud prihvatio da sudi po takvoj optužnici", naveo je Kertes i podsetio da je to četvrti proces koji se protiv njega vodi pred Specijalnim sudom u Beogradu jer je kao direktor SUC-a osumnjičen da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja.

Kertes se tereti da je u dogovoru sa Bajruševićevom davao naloge radnicima Carine, na graničnim prelazima Kelebija, Preševo i Batrovci, da se kontingenti preduzeća "Tref rentakar", koje je vodila Bajruševićeva, puštaju bez provere dokumentacije i pregleda robe.

"Nijedan navod optužnice nije tačan osim mog imena i prezimena. Gospođu Bajrušević, odnosno Jeremić kako se sada preziva nikada nisam ni upoznao, a kamoli bio član njene grupe. Ne poznajem nikog ni od ostalih optuženih", rekao je on.

Kertes je dalje detaljno negirao navode optužnice, a izlaganje odbrane nastaviće 16. maja za kad je predviđen nastavak suđenja.

On je u oktobru prošle godine prvostepenom presudom Specijalnog suda osuđen na četiri godine zatvora, takođe zbog šverca cigareta kao pripadnik grupe Stanka Subotića Caneta, a u toku mu je suđenje zbog istih optužbi i kao pripadniku grupe Siniše Strojčića.

Ranije je osuđen na osam godina zatvora zbog iznošenja deviza na Kipar, i čeka se odluka Apelacionog suda o pravosnažnosti te odluke.

On je u oktobru 2011. odslužio kaznu od 18 meseci zatvora, na koliko je osuđen za pomaganje ubistva četiri funkcionera SPO i pokušaja ubistva predsednika te stranke Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali 3. oktobra 1999. godine.

Bojana Bajrušević je juče na početku suđenja negirala sve navode optužnice koje je terete da je organizator kriminalne grupe koja je švercovala cigarete u Srbiju od 1996. do 2001. godine i protivpravno stekla više od 50 miliona maraka.

Na optuženičkoj klupi osim nje i Kertesa su vlasnik špedicije "Šop" Valentin Petrov i dvojica zaposlenih u tom preduzeću Miodrag Prailović i Predrag Jovančić.

U ovom slučaju istraga se vodila i protiv Marka Miloševića i Mirjane Marković zbog šverca cigareta. Marko Milošević je pod sumnjom da je u šverc ušao sa Vladimirom Kovačevićem, da bi, posle njegovog ubistva, posao nastavila njegova udovica.

Udovica i sin nekadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića u međuvremenu su pobegli iz Srbije i dobili u Ruskoj Federaciji status izbeglica, pa je krivični postupak protiv njih u prekidu.

Bajruševićeva je, prema optužnici, sa Petrovim, Prailovićem i Jovančićem, falsifikovala poslovnu dokumentaciju tako da su lažno prikazivali da su uvezene cigarete platili više od stvarne cene.

Dokumentacija je falsifikovana, navodi se u optužnici, tako da su cigarete uvezene preko tri of-šor kompanije koje je kontrolisala Bajruševićeva, i da ti kontingenti samo prolaze kroz našu zemlju za Mađarsku.

Istraga protiv ove grupe pokrenuta je tokom 2007. godine, a za to vreme Bajruševićeva je bila van zemlje, pa je za njom bila raspisana poternica.

Međutim, pošto je sud u martu 2007. godine prihvatio njeno jemstvo od 370.000 evra, koje je ponudila preko advokata i povukao Interpolovu poternicu, ona se vratila u zemlju.

 
Natrag
Top