Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Kenny Rogers

kenny_rogers-foto-kerol-pre.jpg

Keni Rodžers (Foto K. Pret)

Za Kenija Rodžersa mnogi Amerikanci kažu da je jedan od najuspešnijih kantri muzičara svih vremena. Njegovo ime je, uz Doli Parton i Vilija Nelsona, postalo sinonim za američke "narodnjake" širom sveta. Tokom karijere duge 50 godina Rodžers je objavio pedesetak albuma i kompilacija, koje je prodao u više od 200 miliona primeraka. Bio je proglašen čovekom godine u anketi časopisa "Pipl", a nagrade i priznanja američkih muzičkih udruženja dobio je više desetina puta. Danas ga nazivaju i najšarmantnijim bardom Amerike i jednim od najponosnijih sinova koje je Teksas tokom svoje istorije dao.
Kenet Donald Rodžers rođen je 1938. godine u Hjustonu, država Teksas. Karijeru pevača započeo je sredinom pedesetih u rodnom gradu tokom pohađanja više škole. Tada je sarađivao sa nekoliko lokalnih muzičara i bendova, ali ceo njegov trud ostajao je u okvirima prosečnosti. U tom periodu Rodžers je svirao i džez, a objavio je i prvi singl na koji je, kako sada kaže, izuzetno ponosan.
Prvi veći pomak u karijeri Rodžers je napravio tek 1966. kada se pridružio grupi "New Christy Minstels". No, pošto je bio nezadovoljan tretmanom, sa još nekoliko bivših članova sastava ubrzo je formirao grupu "The first Edition". Bend je postao poznat širom Amerike i za devet godina, koliko je grupa postojala, nekoliko njihovih pesama bilo je u vrhu slušanosti mnogih radio-stanica. Razlaz pevača sa grupom, po svemu sudeći, bio je neminovan i usledio je posle prvog njegovog samostalnog albuma. Već tada su mnogi poznavaoci kantri muzike rekli da će Teksašanin napraviti veliku solo karijeru.
Uspeh Rodžersovog debi albuma "Love lifted me" iznenadio je i same producente, pa iako je u planu bilo da budu objavljena samo dva singla, zbog velike slušanosti ploče u prodavnicama su se pojavila čak četiri. To je tada šarmantnom četrdesetogodišnjaku obezbedilo ulazak u "gornji dom" američkog kantrija. Čini se da je Rodžers u tom periodu nadoknadio sve što je propustio prethodnih godina, jer je objavljujući albume skoro svake godine njegova popularnost konstantno rasla.
Najveći uspeh u muzici ostvario je albumom "Gambler" koji je rasprodat za nekoliko dana pa je izdavačka kuća United Artists morala nekoliko puta da doštampava tiraž.
Kao i svaki popularni muzičar Rodžers je status zvezde materijalizovao i na filmu. Osim toga, uspešno se bavi i fotografijom, a na televiziji je snimio seriju "Gambler" koja je nekoliko godina bila jedna od najgledanijih u Americi. U muzici je i dalje aktivan, godišnje održava na desetine koncerata, a nedavno je objavio album "Water and Bridges".
U svojim intervjuima danas često napominje da ga obične stvari u životu čine srećnim. Kada je reč o muzici ponosan je zbog činjenice da njegov rad nije ostao cenjen samo u granicama Amerike.
– Mnoge moje kolege koje sviraju kantri zaslužile su radom svetsku slavu ali, nažalost, nisu uspeli da postanu poznati i u drugim delovima planete. Ne znam zašto je to tako, ali mi se zbog toga moj profesionalni uspeh čini još značajnijim – kaže popularni pevač.

V. Đurđić
Objavljeno: 04.08.2006.
Izvor: Politika




I moja najdraža :)





 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top