Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Keith Jarret

keith-jarrett.jpg

keith-jarrett-2.jpg

Rođen 8.maja 1945
Mesto rođenja Allentown, Pennsylvania, U.S.
Žanrovi Jazz, Zapadna klasična muzika, Slobodne improvizacije
Zanimanje Pijanista, klavijaturista, kompozitor
Instrumenti Klavir, Orgulje, Sopran saksofon
Aktivni period od 1966 - do danas

Jedna od najvećih zvijezda današnjeg jazza, klavirist Keith Jarrett je profesionalnu karijeru započeo sredinom šezdesetih svirajući s Artom Blakeyem, te u legendarnom kvartetu saksofonista i flautista Charlesa Lloyda s kojim je postigao svjetsku slavu. Kao zvijezda jazza u potpunosti se afirmirao svirajući početkom sedamdesetih s Milesom Davisom.


No, istodobno sa sviranjem u sastavima drugih glazbenika, u drugoj je polovici šezdesetih vodio vlastiti trio suvremenih pogleda na jazz u kojem su svirali kontrabasist Charlie Haden i bubnjar Paul Motian. Proširenjem trija tenor saksofonistom Deweyom Redmanom 1971. je utemeljio kvartet koji je djelovao do 1976., povremeno se proširujući udaraljkašima i gitaristom.


Izvor: Vikipedija i Radio-plus.hr

Uh, kako ovo budi sećanja...
Sa božanstvenom muzikom Kejta Džereta susrela sam se davno, u srednjoj školi. Sećam se da je jedan od mojih drugova uspeo da nabavi "Kelnski koncert" i namoli sestru da i njemu i meni snimi na kasete, pa smo se danima "drogirali" ovom predivnom muzikom slušajući je u tišini...
Malo je ovakvih umetnika. Totalno je svoj. Ni pre ni posle njega niko nije radio ništa slično. Neverovatne stvari je u stanju da izvuče sam, samo iz klavira.
Verovatno da velika većina vas nikada nije čula za njega, ali, za one koji se ipak odluče da ga čuju, evo malo njegove fenomenalne muzike.
A za one koji njegov rad poznaju, uživajte... ;)










 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top