Kazne za Imlek i subotičku Mlekaru od 306 miliona dinara

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kazne za Imlek i subotičku Mlekaru od 306 miliona dinara


30llc0p.jpg


- Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji objavila je u petak da je sa 306 miliona dinara kaznila Imlek i Mlekaru iz Subotice koje posluju u okviru Denjub fud grupe (Danube Food Group), zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu.

Kako se navodi u rešenju Komisije , mlekare će morati da plate kazne od 1,92 odsto ukupnog prihoda u 2006. godini zbog zloupotrebe dominantnog položaja u otkupu sirovog mleka u Srbiji, nametanja nepravednih uslova poslovanja i primene nejednakih uslova poslovanja na iste poslove sa različitim učesnicima.

Beogradski Imlek moraće da plati kaznu od 255 miliona dinara, a kazna za subotičku Mlekaru iznosi 51 milion dinara. Rok za plaćanje kazni je četiri meseca.

Komisija za zaštitu konkurencije navela je da je u određivanju kazne uzela u obzir to što zloupotrebe predstavljaju tešku povredu konkurencije i to što je trajala najmanje tri godine.

nadlanu.com

 
Poslednja izmena:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Vlasnik "Imleka" kažnjen sa tri miliona evra zbog monopola

Komisija za zaštitu konkurencije


Vlasnik "Imleka" kažnjen sa tri miliona evra zbog monopola



Izvor: Blic | 28. 01. 2011. - 16:20h

Komisija za zaštitu konkurencije kaznila je "Denjub fuds grupu", koja posluje u sastavu koncerna "Salford" sa tri miliona evra, saopštila je ta kompanija. Upravni sud Srbije je krajem prošle godine doneo odluku da je Antimonopolska komisija pravilno utvrdila da „Denjub fuds grupa" sa četiri mlekare na tržištu ima monopolski položaj na tržištu otkupa mleka i da je taj položaj zloupotrebila.
4535_imlek-mleko-alo_f.jpg


"Denjub fuds grupa" je saopštila da je "retroaktivna priroda ovih kazni, kao i način na koji je Komisija vodila proces, nedozvoljeni po zakonima Srbije". Naveli su i da je Komisija učinila "materijalni prekršaj holandsko-srpskog sporazuma o investicijama".

U toj kompaniji tvrde da imaju tržišni udeo od 29, odsto u "relevantnom tržištu otkupa sirovog mleka", prema proceni firme "A. T. Kearney", što je "daleko manje od praga od 40% koji zakon propisuje kao dominantan položaj".

U obrazloženju Upravnog suda zamereno je mlekarama pre svega zbog ugovora koje su potpisivali sa farmerima. U njima, naime, piše da proizvođači moraju odmah da obaveste kompaniju o svim kontaktima sa konkurencijom, da mlekara može jednostrano da raskine ugovor, a proizvođači moraju da nadoknade nastalu štetu, pri čemu nisu precizirani uslovi za promenu cena sirovog mleka niti mogućnost raskida ako proizvođač nije zadovoljan cenom.

Takođe, u obrazloženju piše da su mlekare u ugovorima propisivale proizvođačima da mogu da raskinu ugovor samo ako mlekara tri dana uzastopno ne otkupi njegovo mleko, a da ih o tome ne obavesti ili za to nema opravdanih razloga.

- Ova mera je zasnovana na presudi Komisije iz 2008. godine koja se odnosi na tržišno učešće naših mlekara u otkupu sirovog mleka 2006. godine. Komisija je prilikom određivanja relevantnog tržišta obračun zasnovala na pogrešnom principu, tako što je obuhvatila samo mleko koje je subvencionisano od strane države,a ono čini manje od 50% ukupno proizvedenog mleka u Srbiji - tvrde u "Denjub fuds grupi".
 
Natrag
Top